Інформацію про важливі події та вибрані ексклюзивні матеріали Радіо Свобода за тиждень, що минув, пропонуємо вашій увазі у цій добірці.
Літак Azerbaijan Airlines був приведений у некерований стан РЕБ і зазнав обстрілу із землі на території Росії – Алієв
Літак Azerbaijan Airlines був пошкоджений на території Росії «внаслідок вогню, який був відкритий з землі», його також вивели з ладу засобами РЕБ, сказав президент Азербайджану Ільгам Алієв.
«Факти полягають у тому, що азербайджанський цивільний літак отримав пошкодження ззовні на території Росії, поблизу Грозного, і практично втратив керування. Ми також знаємо, що наш літак був приведений у некерований стан засобами радіоелектронної боротьби. Це перше пошкодження, завдане літаку», – сказав Алієв.
Він наголосив, що визнати провину, своєчасно вибачитися перед Азербайджаном і донести це до громадськості – «все це були заходи та кроки, які потрібно було вжити відразу, але, на жаль, «перші три дні від Росії не було чути нічого, окрім маячних версій».
Баку вимагає від Москви «визнання провини, покарання винних і виплати компенсацій», наголосив президент Азербайджану. Внаслідок цієї авіакатастрофи загинули 38 людей. Більше інформації тут
«Російська параноя». У світі коментують відео, на якому ППО Росії збиває у небі Санта Клауса
Російські пропагандистські та провоєнні телеграм-канали поширили святковий ролик, у якому російський Дід Мороз разом із протиповітряною обороною (ППО) збиває сани, в яких по небу летить Санта Клаус. Реакцій у світі не забарилися.
«Через три дні після того, як російська ППО збила азербайджанський пасажирський літак, російські пропагандистські канали випустили відео, як російська ППО збила Санту Клауса…» – зауважує Ярослав Трофімов, головний кореспондент The Wall Street Journal із закордонних справ.
А колишній полковник ВПС США Джеффрі Фішер написав: «Оскільки людське життя нічого не варте для росіян, збити Санту (і Azeri Air) смішно». «Російська параноя щодо «загрози НАТО» досягла нових висот», – зазначив український Центр протидії дезінформації. Інші коментарі читайте за лінком
«Армією керували непридатні». Віктор Муженко про ВЛК Залужного, генералів в окопах, СЗЧ і ситуацію на фронтах. Велике інтерв’ю
У разі перемир’я воно зафіксує поразку України, а встановлення чітких термінів служби можливе лише теоретично, однак на практиці, з огляду на виклики війни – це нереально. Так вважає генерал Віктор Муженко, начальник Генерального штабу та головнокомандувач ЗСУ в 2014−2019 роках.
В ексклюзивному інтерв’ю для Радіо Свобода він ділиться своїм баченням ситуації на фронтах: він вважає, що Покровськ має великі ризики опинитися в блокаді.
Генерал розмірковує над викликами наступного року, серед яких – мобілізація, якісна підготовка резервів, зміна системи управління військами. Іронізує з приводу генералів, що звільнилися з війська через ВЛК, серед яких, зокрема, Валерій Залужний і ексначальник Генштабу Сергій Шаптала.
Однак, уникає прямої оцінки роботи чинного головкома Олександра Сирського. «Він може себе увіковічити як головнокомандувач ЗСУ, який зупинив російську агресію», – зауважив Муженко. Текстова публікація розмови тут
Далі коротко про те, що могли пропустити:
- Зеленський: всі удари України по Росії спрямовані виключно на військові цілі
- Україні надають військову допомогу вісім міжнародних коаліцій – Міноборони
- Байден після ракетної атаки РФ на Різдво доручив Пентагону «прискорено» постачати зброю Україні
- Серед солдатів КНДР в армії Росії «великі втрати», деякі наклали на себе руки – Білий дім
- Помер від поранень – розвідка Південної Кореї про солдата КНДР, який, ймовірно, потрапив у полон ЗСУ
- Росію не влаштовує пропозиція Трампа щодо України – Лавров
- Перші добровольці базованого у Польщі Українського легіону вже в Україні – Боднар
- Фіцо погрожує Україні після поїздки до Путіна. Зеленський відреагував
- «Русофобія» і «неонацистські формування» в Україні: Путін затвердив «стратегію протидії екстремізму»
- Англійська мова стане обов’язковою для частини співробітників ГУР, СБУ і офіцерів
Росія від початку 2024 року втратила понад 420 тисяч військових – Сирський
Від початку 2024 року Росія втратила в Україні ще 421 тисячу військових, повідомив головнокомандувач ЗСУ Олександр Сирський.
«Нищимо агресора всіма можливими засобами. Так, від початку 2024 року загальні втрати залучених у наступі окупантів уже перевищили 421 тисячу осіб вбитими і пораненими», – розповів він.
Тобто, за словами Сирського, «цього року росіяни заплатили найвищу ціну від початку свого вторгнення в Україну». «Загальні втрати ворога за весь цей час становлять приблизно 785 тисяч військових», – додав головнокомандувач ЗСУ. Про це тут
«Жорстка посадка». Як на Заході бачать можливе завершення війни у «вирішальному» 2025 році?
Українська влада будує амбітні плани на 2025 рік: хоче проголосити його роком миру. Втім, досягнення цієї мети мало в чому залежить від волі Києва.
Західні політики в унісон твердять, що Кремль, маючи явні успіхи на полі бою, не зацікавлений ні у згортанні бойових дій, ані в мирних переговорах. Навпаки: вбачає нині відкритим вікно для досягнення своїх цілей.
Початок 2025-го ознаменується поверненням до влади Дональда Трампа. Можливі зміни в зовнішній політиці країни, що є ключовим донором військової допомоги Україні. Новообраний президент США виступає за припинення вогню й налаштований швидко завершити «жахливу» війну шляхом прямих переговорів Києва і Москви. Своєю чергою це бентежить Європу, яка завмерла в очікуванні умов.
Радіо Свобода зібрало прогнози на 2025 рік від експертів, що спеціалізуються на військових конфліктах і міжнародній політиці, а також західних дипломатів. Читайте і дивіться за лінком
Ракета «Трембіта» зможе завдати удару по Москві – військові інженери
Україна розробила недорогу крилату ракету «Трембіта», вдосконалена версія якої може досягти Москви, повідомив днями британський часопис The Economist, кореспондент якого побував на випробувальних запусках ракети неподалік Києва.
Однією з переваг нової зброї, ракети «Трембіти», названої на честь українського народного музичного інструменту, який використовують пастухи в Карпатах, є здатність літати на низькій висоті, що може дозволити їй уникати протиракетної оборони, пояснюють у статті українські військові інженери. Також вона в десятки разів дешевша за російські та західні ракети. Більше про це тут
«Дякуємо за обід». Засуджені за зраду кримчани чекають на обмін. Репортаж із табору військовополонених
Проєкт Радіо Свобода Крим.Реалії поспілкувався з кримчанином в одному із таборів для військовополонених на території України.
Нашою метою було зрозуміти – чому цей чоловік взяв участь у збройному конфлікті на боці Росії. Як він розуміє цілі та причини війни? За що він був готовий загинути? Як потрапив у полон? І чому вже понад рік він у таборі і не потрапляє на обмін? Текстова публікація тут
Уряд пропонує виключити російську та білоруську з переліку мов, що підлягають захисту в Україні
24 грудня Кабінет міністрів схвалив проєкт закону, яким пропонується оновити перелік мов, до яких застосовуватиметься режим підтримки та особливого захисту, передбачений Європейською хартією.
Законопроєктом пропонується слова «Європейська хартія регіональних мов або мов меншин» замінити словами «Європейська хартія регіональних або міноритарних мов». Також пропонується оновити перелік мов, до яких застосовуватиметься відповідний режим підтримки та особливого захисту, передбачений хартією.
Зараз положення хартії, яка була ратифікована у 2003 році, застосовуються до таких мов: білоруська, болгарська, гагаузька, грецька, єврейська, кримськотатарська, молдавська, німецька, польська, російська, румунська, словацька та угорська.
Таким чином, з переліку виключені білоруська та російська мови. Замість грецької буде новогрецька, замість єврейської – іврит. Крім того, виключена молдавська, бо в Молдові визнали молдавську мову румунською. Також додана чеська мова. Про це тут
70 років тому. Що стримувало початок мовлення Української редакції Радіо Свобода?
Від початку мовлення Радіо Свобода російською мовою до відкриття Української редакції минуло півтора роки.
Чому американці зволікали з запуском мовлення українською? Які були причини? І яким був політичний та історичний контекст, в якому Радіо Свобода – Радіо Визволення на той час – починало мовити на Україну? Перша передача Української редакції вийшла в етер 16 серпня 1954 року. Читайте і дивіться за лінком
Олігархи і похорони, мобілізація священників і єдина церква. Велике інтерв’ю з главою УГКЦ Святославом
До «різдвяного перемир’я» в усьому світі, зокрема, і в Україні, закликав у своїй молитві папа Римський Франциск.
Про повномасштабне російське вторгнення понтифік говорить часто. Хай і не у таких обрисах як хотілось би вірянам і посадовцям у Києві. Адже часто ці заяви зводяться до того, що «росіяни і українці брати».
Що слід розуміти у таких словах глави Католицької церкви? І чи рухаються українські церкви до повного об’єднання після заборони УПЦ (МП)? Про це Радіо Свобода поспілкувалося з главою Української греко-католицької церкви (УГКЦ) Святославом (Шевчуком). Текстова публікація тут
Публікації, які можуть вас зацікавити:
- Дешево і ефективно. Технології на війні в Україні кинули виклик виробникам зброї у світі
- Уряд Великої Британії обіцяє надати понад 5 млн євро на розслідування російських воєнних злочинів
- Командири зможуть купувати дрони та засоби РЕБ без узгоджень з Генштабом – Умєров
- Позбавлені батьківщини. Десятки насильно вивезених із України дітей залишаються у Росії
- Україна від 1 січня припинить транзит газу з Росії. Що це означатиме?
- Орбана «б'ють методами Орбана»? Чого зумів досягти прем'єр Угорщини і що йому може загрожувати
- Музей війни демонтував радянські символи на Алеї міст-героїв
- У НАБУ взялися за одеського експрокурора після розслідування «Схем» про його дубайське майно
- У Євросоюзі блокують телеграм-канали російських державних засобів інформації
- Повстанські колядки творили на мотиви церковних
«Це була епічна мить»: як Усик підняв шаблю Мазепи на боксерському рингу в Ер-Ріяді
Шаблю Гетьмана Івана Мазепи, яку боксер Олександр Усик підняв на рингу в Саудівській Аравії після перемоги над Тайсоном Ф’юрі, привезли з Чернігівського обласного історичного музею імені Василя Тарновського. Їй понад 300 років, а приблизна вартість – сотні тисяч євро.
Виконувач обов’язків директора музею Максим Блакитний повідомив: «Шабля експонувалась у залі, присвяченій періоду козацтва, зокрема гетьману Івану Мазепі. Всі, хто хотів, хто приходив – міг подивитись на неї». Більше по це тут
Радіо Свобода Weekly – усі важливі новини й ексклюзиви нашого сайту в одному листі щопонеділка. Підписатись на розсилку можна тут
Форум