Доступність посилання

ТОП новини

Усі опитані після звільнення з полону РФ розповіли про катування – Моніторингова місія ООН


Українські військовослужбовці під час обміну військовополоненими в Сумській області, Україна, 31 травня 2024 року
Українські військовослужбовці під час обміну військовополоненими в Сумській області, Україна, 31 травня 2024 року

Кожен з 600 цивільних або військовополонених, що були звільнені з російського полону, розповіли про катування та жорстоке поводження, повідомляє 26 червня у заяві до Міжнародного дня на підтримку жертв катувань Моніторингова місія ООН з прав людини в Україні (ММПЛУ).

Зокрема, звільнені з російського полону під час обміну 31 травня розповіли про катування, від жорстокого побиття та тривалого перебування у стресових положеннях тіла, до ударів електричним струмом по статевих органах і цькування собаками, зазначено у заяві.

«Катування застосовувалися до цілих груп полонених. Наприклад, під час так званої «прийомки» до установи, розташованій на території Російської Федерації, військовополонені повинні були проходити між рядами охоронців, які били їх поліцейськими кийками або електрошокерами… Багато опитаних розповіли, що відчували постійний голод у полоні та були позбавлені належної медичної допомоги протягом тривалого періоду», – кажуть в ООН.

У ММПЛУ додали, що ці свідчення узгоджувалися з власними спостереженнями членів місії – фізичний стан опитаних відповідав їхнім свідченням.

Після повномасштабного вторгнення Росії в Україну ММПЛУ також опитала 388 російських військовополонених під час регулярних візитів до місць інтернування в Україні.

«Близько половини розповіли у деталях про катування чи жорстоке поводження у транзитних місцях після їхньої евакуації з поля бою. Вони описували жорстокі побиття, в тому числі киянками, а також як вони зазнавали ударів електричним струмом. З прибуттям до офіційних місць інтернування катування припинялися», – йдеться у звіті.

«Катування – це серйозний злочин, беззастережно заборонений міжнародним правом, який не можна виправдати за жодних обставин», – додала голова ММПЛУ Даніель Белль.

Під час Саміту миру у Швейцарії уповноважений Верховної Ради з прав людини Дмитро Лубінець заявив, що всі, хто перебуває у російському полоні, зазнають систематичних тортур. Він назвав підтвердженими щонайменше 14 тисяч таких випадків.

Генпрокуратура відкрила понад 450 кримінальних проваджень за фактами жорстокого поводження та катувань військовополонених та понад 2 100 за фактами катування цивільних.

Форум

XS
SM
MD
LG