Президент США Джо Байден назвав падіння режиму Башара Асада в Сирії «актом справедливості», визнавши при цьому, що нинішня ситуація в близькосхідній країні нестабільна і може призвести до ризиків. Очільник США також пообіцяв допомогти країнам регіону і самій Сирії в перехідний період.
Байден виступив увечері 8 грудня в Білому домі – після того, як удосвіта цього ж дня загони збройної опозиції зайняли Дамаск, а Башар Асад, який правив країною 24 роки, залишив Сирію (увечері з’ясувалося, що усунутого президента прийняла Москва).
У своєму виступі Байден зазначив, що союзники Асада – Росія, Іран та радикальний ліванський рух «Хезболла» (визнаний у США терористичним) – «уперше» за час громадянської війни в Сирії не змогли йому допомогти. Як стверджує президент США, це сталося в тому числі й тому, що політика Сполучених Штатів та їхніх союзників призвела до послаблення Москви та Тегерана.
Байден відзначив, що перед народом Сирії зараз відкривається «історична можливість». Водночас він наголосив, що кілька опозиційних сил, які прийшли зараз до влади, раніше були причетні до терористичної діяльності та порушень прав людини. Зокрема, угруповання «Хайат Тахрір аш-Шам», яке відіграло ключову роль в останньому наступі опозиції, як і раніше, визнається владою США терористичним. Байден зазначив, що Вашингтон оцінюватиме лідерів опозиції по їхніх справах.
У Сирії перебуває американський контингент, розміщений там для боротьби з визнаним у багатьох країнах терористичним угрупованням «Ісламська держава». Територія, де розміщені американські військові, підконтрольна переважно «Сирійським демократичним силам», озброєному угрупованню, важливу роль у якому мають курди.
Опозиційні сили, які взяли Дамаск, належать до іншого крила опозиції, багато угруповань із їхнього складу підтримуються Туреччиною, яка вороже налаштована щодо «Сирійських демократичних сил». Ізраїль також висловлює побоювання у зв’язку із ситуацією в Сирії, хоча й вітає падіння режиму Асада. Байден заявив, що Ізраїль попередив США, що ізраїльські військові займуть буферну зону на Голанських висотах.
Сполучені Штати після початку громадянської війни в Сирії у 2011 році вимагали усунення Башара Асада та формування нової влади в Сирії на основі широкого діалогу. США та їхні союзники звинувачували Асада в придушенні мирних протестів та порушеннях прав людини, а також застосуванні хімічної зброї. Однак США не стали надавати сирійській опозиції збройної підтримки у протистоянні з Асадом, обмежившись запровадженням санкцій проти Дамаска, кількома точковими ударами у відповідь на застосування хімічної зброї та операціями проти угруповання «Ісламська держава».
Форум