Доступність посилання

ТОП новини

Битва за Бахмут. Хроніка оборони міста-фортеці (оновлюється)

Донбас Реалії (проєкт Радіо Свобода) веде живий блог про битву за Бахмут

Битва за Бахмут: головне

Росія активно штурмує Бахмут та населені пункти на підступах до нього з липня 2022 року. У грудні наступ посилився – передусім за рахунок частин, які відступили з правобережжя Херсонської області. Крім того, місто стало головною ціллю ПВК «Вагнер» Євгенія Пригожина, відомого як «кухар Путіна». За оцінками аналітиків, з військової точки зору захоплення Бахмуту не мало сенсу, оскільки не давало тактичних переваг.

На початку 2023 року значно посилились атаки на Соледар – містечко на північному сході від Бахмуту, на відстані близько 20 км. 25 січня речник Східного угруповання військ Сергій Череватий підтвердив, що українські війська відійшли від Соледару. Після захоплення Соледару війська агресора продовжували просуватися як на флангах Бахмуту, так і в самому місті. До квітня 2023 року Бахмут, окрім декількох найбільш західних позицій, був окупований. Офіційно у ЗСУ про вихід з міста не заявляли. В середині травня українські захисники розпочали наступальні дії на північ (в районі Берхівки) і південь від Бахмуту (в районі Кліщіївки) з метою відбити стратегічні висоти та вирівняти лінію фронту – успішно. 15-17 вересня, після тривалої контрнаступальної кампанії, Сили оборони України відновили свої позиції у двох найважливіших точках на південь від Бахмуту: Кліщіївці та Андріївці.

Далі бої тривали, проте лінія фронту суттєво в жодну сторону суттєво не рухалась. Ситуація значно ускладнилась після захоплення Авдіївки в середині лютого 2024 року. Відтоді загарбники продовжили просуватися на захід від міста і водночас посилили тиск на Бахмутському напрямку, – тут епіцентром зусиль російських військ став Часів Яр. На цій ділянці фронту агресор з другої половини квітня просунувся у Богданівці і зайшов на східну околицю Часового Яру. Аналітики припускають, що агресор може зосередити свої зусилля саме на ньому, або ж на Торецьку, що лежить на південь – і таким чином обійти Часів Яр та посунути на Краматорсько-Слов'янську агломерацію.

Донбас Реалії веде живий блог про битву за Бахмут.

Генштаб ЗСУ: минулої доби на фронті було понад 60 бойових зіткнень

Генеральний штаб Збройних сил України повідомив про оперативну ситуацію на фронті станом на ранок 27 листопада. Повідомляється, що упродовж минулої доби відбулося 63 бойових зіткнення.

«На Куп’янському напрямку ворог вів безуспішні штурмові дії в районах Синьківки Харківської області та Новоселівського Луганської області, де Силами оборони відбито 7 атак. На Лиманському напрямку ворог вів штурмові дії в районі Серебрянського лісництва, успіху не мав. На Бахмутському напрямку наші воїни відбили 10 атак противника біля Богданівки, Кліщіївки, Андріївки та східніше Північного Донецької області. Сили оборони України продовжують штурмові дії південніше Бахмута», – йдеться в повідомленні.

Читайте також: «Моє головне занепокоєння» – польський експерт Конрад Музика про можливий новий наступ РФ

За даними Генштабу, армія РФ не полишає спроб оточити Авдіївку.

«Безуспішними були наступальні дії противника східніше Новобахмутівки, південніше Новокалинового, Сєверного, Степового, Авдіївки та Первомайського Донецької області, де силами оборони відбито 30 атак. На Мар’їнському напрямку ворог, за підтримки авіації, вів безуспішні штурмові дії в районах Мар’їнки та Новомихайлівки Донецької області, де Силами оборони відбито 7 атак. На Шахтарському напрямку противник наступальних (штурмових) дій не вів. На Запорізькому напрямку окупанти вели безуспішні штурмові дії західніше Вербового», – кажуть українські військові.

Генштаб додає, що сили оборони України продовжують ведення наступальної операції на Мелітопольському напрямку, а на Херсонському – надалі утримують зайняті позиції на лівобережжі Дніпра.

Розпочалася шістсот сорок друга доба широкомасштабної збройної агресії РФ проти України.

Бахмут, 24 листопада. Армія РФ наступала на південному фланзі, в районі Андріївки та Кліщіївки, повідомляє Генштаб ЗСУ. За даними DeepState, в районі Кліщіївки російським силам вдалося просунутися вперед, водночас Сили оборони стабілізували ділянку фронту біля Іванівки. Штурмова авіація завдала ударів по Кліщіївці, Торецьку, Часовому Яру, Богданівці та Спірному.

Бахмут, 23 листопада. За інформацією Генштабу, сили РФ не вели наступ на Бахмутському напрямку цієї доби. Українська армія продовжила атакувати на південному фланзі. За даними DeepState, російські сили все ж таки атакували Кліщіївку та Андріївку. У районі другої досягли успіху. Штурмова авіація завдала ударів по Південному та Спірному.

Більше про ситуацію на східному фронті читайте у Битві за Донбас

Війська РФ минулої доби застосували проти українських оборонців навколо Бахмута 42 дрони – Фітьо

Російські війська минулої доби застосували проти українських оборонців навколо Бахмута 42 дрони, повідомив начальник служби зв’язків із громадськістю командування Сухопутних військ ЗСУ Володимир Фітьо.

«Навколо Бахмута кількість дронів-камікадзе була досить великою – 42 були застосовані по українських оборонцях в районі Бахмута, артилерія не замовкала цілу добу. 486 обстрілів. Це все відбувалося в районі Кліщіївки та Андріївки», – сказав він в ефірі національного телемарафону 23 листопада.

Фітьо уточнив, що противник минулої доби використав 42 дрони – це fpv-дрони, «Ланцети». За його словами, наприклад, на Лимано-Куп’янському напрямку минулої доби було використано 18 дронів.

Читайте також: «Росія, ймовірно, відправляє на фронт не менше 20-25 тисяч FPV-дронів на місяць» – американський експерт Семюел Бендетт

«Сказати, що ворог має якусь перевагу у даній сфері над Силами оборони ми не можемо. Але в Росії все відбувається як завжди – не якістю, а кількістю. На даний момент ми можемо це спостерігати», – зазначив він.

За його словами, ситуація на Бахмутському напрямку залишається напруженою, але контрольованою.

«В попередні дні противник намагався витіснити наші підрозділи в районі Кліщіївки. Якихось стратегічних успіхів ворог не має, але велику кількість людського ресурсу ворог перегрупував, також техніку не шкодує», – додав Фітьо.

Бахмут, 22 листопада. ЗСУ відбили п'ять атак поблизу Кліщіївки та східніше Південного (це південний фланг), повідомляє Генштаб. Зазначається, що українські сили продовжують штурмові дії південніше міста. Про активність військ РФ на північно-західному фланзі вже кілька діб не повідомляється (до цього вони відновили наступ на Хромове). DeepState каже, що російським військам вдалося повернути позиції на південь від Андріївки.

На північний схід від Бахмута агресор наступав у напрямку Сіверська. На цій же ділянці – біля Спірного, а також по Андріївці та Кліщіївці била штурмова авіація РФ.

Більше про ситуацію на східному фронті читайте у Битві за Донбас

Сирський: біля Бахмута тривають «важкі бої», на Лиманському напрямку РФ стягує резерви

Поблизу Бахмута на Донеччині тривають «важкі бої», повідомив командувач Сухопутних військ Збройних сил України Олександр Сирський.

«Окупанти продовжують атакувальні дії. Противник намагається вибити українських захисників із позицій у районі Кліщіївки. Сили оборони тримають оборону і наносять великі втрати російським військам, як в техніці, так і в живій силі», – написав Сирський у телеграмі в ніч проти 21 листопада.

Читайте також: Росія масово готує українських дітей в окупації до війни: на що пішов агресор

За його словами, для штурмів українських позицій на усіх напрямках загарбники продовжують використовувати підрозділи «Шторм Z», «Шторм V», сформовані з ув’язнених і військових штрафників.

На Бахмутському напрямку сили РФ зібрали резерви і вже два тижні атакують – Фітьо

Сили РФ на Бахмутському напрямку намагаються повернути втрачені позиції, «ситуація динамічна, але контрольована», повідомив начальник служби зв’язків із громадськістю командування Сухопутних військ ЗСУ Володимир Фітьо в ефірі телемарафону 20 листопада.

«На Бахмутському напрямку ситуація залишається активною, ворог вже приблизно два тижні як перейшов від оборонних дій до атакувальних, намагається повернути втрачені попередньо позиції», – сказав Фітьо.

За його словами, окупанти «назбирали відповідні резерви» та переходять до атакувальних дій.

«11 ворожих атак на даному напрямку було відбито за минулу добу - це Кліщіївка, Андріївка, Хромове. Ворог намагається витіснити наших оборонців з позицій у районі Кліщіївки», – сказав речник.

Він також повідомив про те, що сили РФ застосували по українських позиціях 10 дронів та здійснили 336 обстрілів. Водночас, втрати Росії на Бахмутському напрямку становили 124 військових та 10 одиниць техніки, зазначив Фітьо.

«На даному напрямку ситуація динамічна, ворог атакує, наші захисники обороняються, переходять до контратак. Сказати про певний успіх на даному напрямку зараз важко, але ситуація залишається контрольованою, наші захисники відбивають ворожі атаки», – сказав Фітьо.

Сирський: ЗСУ продовжують стримувати війська РФ на «багатьох ділянках фронту», штурмують на південь від Бахмута

Сили оборони України продовжують стримувати російські війська на «багатьох ділянках фронту», зокрема на Куп’янському і Бахмутському напрямках, ведуть штурмові дії на південь від Бахмута, повідомив командувач Сухопутних військ Збройних сил України Олександр Сирський.

«На Куп’янському напрямку росіяни вели штурмові дії в районах Синьківки, східніше Петропавлівки та Іванівки. Атаки відбиті нашими воїнами. Бахмутський напрямок. Росіяни намагалися атакувати в районах Кліщіївки та Андріївки. Всі атаки були відбиті», – написав він у телеграмі.

Сирський додав, що українська армія продовжує штурмові дії південніше Бахмута.

Генштаб повідомив про штурмові й наступальні дії військ РФ на 5 напрямках

Російські війська протягом доби вели штурмові і наступальні дії на п’яти напрямках на сході України, відбулося 46 бойових зіткнень, повідомив у ранковому зведенні 20 листопада Генеральний штаб ЗСУ.

«На Куп’янському напрямку ворог вів штурмові дії в районах Синьківки, східніше Петропавлівки й Іванівки Харківської області, де силами оборони відбито сім атак. На Лиманському напрямку противник наступальних (штурмових) дій не вів. На Бахмутському напрямку ворог вів штурмові дії в районах Кліщіївки й Андріївки Донецької області, де нашими захисниками відбито 11 атак. Сили оборони України продовжують штурмові дії південніше Бахмута Донецької області, завдають ворогу втрат у живій силі й техніці, закріплюються на досягнутих рубежах», – йдеться в повідомленні.

Читайте також: Як FPV-дрони зупиняють атаки російської армії

У Генштабі додали, що на Авдіївському напрямку війська РФ не полишають спроб оточити Авдіївку.

«Безуспішними були наступальні дії противника східніше Новокалинового, Новобахмутівки, Сєверного й Авдіївки Донецької області, де Силами оборони відбито 12 атак», – заявили у командуванні.

За даними Генштабу, на Мар’їнському напрямку «безуспішні штурмові дії» російські війська вели в районах Красногорівки, Мар’їнки і Побєди Донецької області, де українські військові відбили 16 атак, а на Шахтарському напрямку загарбники вели штурмові дії біля Старомайорського Донецької області, «успіху не мали».

«Водночас Сили оборони України продовжують ведення наступальної операції на Мелітопольському напрямку… В зоні відповідальності ОСУВ «Одеса» на Херсонському напрямку Сили оборони надалі утримують зайняті позиції на лівобережжі Дніпра, продовжують вести контрбатарейну боротьбу, наносять вогневе ураження по тилах противника», – йдеться у зведенні.

Сили РФ намагаються зупинити просування ЗСУ на Бахмутському напрямку і мають «часткові успіхи» – Нацгвардія

Бахмутський напрямок залишається одним із «найгарячіших» на фронті. Російські військові прагнуть окопатися та закріпитися на північному фланзі, водночас, на південному армія РФ намагається зупинити просування Збройних сил України. Про це в ефірі Радіо Свобода (проєкт Свобода.live) розповів майор Національної гвардії начальник штабу артилерії 4-ї бригади «Рубіж» Денис Нагорний.

«Поблизу Кліщіївки, Андріївки та Кордюмівки ворогу це частково вдається завдяки щільному мінуванню. На один метр квадратний там припадає до 2-3, а той 4 мін різного застосування: від протитанкових до протипіхотних», – розповів військовий.

Читайте також: Не Бахмут і не «Азовсталь»: військовий експерт Іван Киричевський про те, що буде з Авдіївкою

Він також додав, що ситуація залежить і від так званих «м’ясних» штурмів, у яких сили РФ «активно застосовують бронетехніку»: танки закритих вогневих позицій, тактичну авіацію, армійську авіацію. Також Нагорний уточнив, що на цьому напрямку армія РФ застосовує FPV-дрони та артилерію.

«Нова тактика противника – це застосування квадрокоптерів для мінування під’їзних логістичних шляхів вночі, аби зменшити постачання на передній край», – зазначив начальник штабу.

Бахмут протягом довгих місяців залишається «епіцентром» бойових дій. Під час літнього контрнаступу ЗСУ просунулися на південному та північному фланзі Бахмута. Саме місто залишається під контролем сил РФ. У листопаді 2023 року російські військові перейшли до «активної оборони» на цьому напрямку.

Бахмут, 17 листопада. Генштаб повідомляє лише про російські атаки на південному фланзі: під Андріївкою та Кліщіївкою. За даними DeepState, на північному заході, в районі Богданівки, Росія посилила вогневий вплив, але про штурми цієї доби не повідомляється.

Генштаб ЗСУ: 65 бойових зіткнень відбулось на фронті за добу

Генеральний штаб Збройних сил України повідомив про оперативну ситуацію на фронті станом на ранок 16 листопада. Повідомляється, що упродовж минулої доби відбулося 65 бойових зіткнень.

«На Куп’янському напрямку ворог вів штурмові дії в районах Синьківки, Петропавлівки, Іванівки Харківської області, де наші воїни відбили 7 атак. На Лиманському напрямку ворог вів безуспішні штурмові дії в районі Надії Луганської області. На Бахмутському напрямку ворог вів штурмові дії в районах Кліщіївки та Андріївки Донецької області, де нашими захисниками відбито 6 атак. В свою чергу, Сили оборони України продовжують штурмові дії південніше Бахмута Донецької області», – йдеться в повідомленні.

За даними Генштабу, на Авдіївському напрямку армія РФ не полишає спроб оточити Авдіївку, але ЗСУ «стійко тримають оборону».

Читайте також: «Ти ненавидиш ворога і хочеш йому мститися»: 22-річний командир із Донецька про бої, втрату побратимів та тил

«Безуспішними були наступальні дії противника в районах Новокалинового, Авдіївки та східніше Первомайського Донецької області, де українські воїни відбили 18 атак. На Мар’їнському напрямку наші захисники відбили 22 атаки ворога в районах Мар’їнки та Новомихайлівки Донецької області. На Шахтарському напрямку ворог вів безуспішні штурмові дії в районах Пречистівки та Старомайорського Донецької області, де Силами оборони відбито 6 атаки. На Запорізькому напрямку противник вів штурмові дії біля Новодарівки Запорізької області, успіху не мав», – кажуть українські військові.

Генштаб додає, що Сили оборони України продовжують ведення наступальної операції на Мелітопольському напрямку, а на Херсонському – ведуть контрбатарейну боротьбу.

Розпочалася шістсот тридцять перша доба широкомасштабної збройної агресії РФ проти України.

Бахмут, 15 листопада. Агресор продовжує тиснути на двох напрямках: на північному заході цієї доби штурмував у напрямку Богданівки та Іванівського, на півдні – Андріївки та Кліщіївки, повідомляє Генштаб. DeepState констатує важку ситуацію біля Ягідного. Авіація РФ била біля Кліщіївки, Спірного та Сіверська.

Більше про ситуацію на східному фронті читайте у Битві за Донбас

Війська РФ здійснюють спроби повернути ініціативу на полі бою на свій бік – ISW

Російські війська, ймовірно, намагаються повернути собі ініціативу на фронті в Україні, провівши кілька одночасних наступальних операцій на сході України, пише в огляді 14 листопада американський Інститут вивчення війни (ISW).

«Залишається незрозумілим, чи російські війська зможуть повністю повернути собі ініціативу, оскільки українські сили продовжують чинити тиск на критичні ділянки фронту», – зауважують при цьому аналітики.

Читайте також: «Поки описуєш один злочин, Росія скоює ще сто». Правозахисники розповіли про документування воєнних злочинів в Україні

Згідно з повідомленням, заяви українських офіційних осіб про поточний темп російських операцій на лінії фронту узгоджуються з оцінкою ISW про продовження російських наступальних операцій, особливо на Куп’янському, Бахмутському та Авдіївському напрямах.

«Проте російським військам, ймовірно, буде важко повністю повернути собі ініціативу на театрі воєнних дій, а українські сили продовжують свої власні наступальні операції та досягають успіхів на тактичному рівні на фронті, особливо у західній частині Запорізькій області та на східному (лівому) березі Херсонської області», – наголошують в ISW.

В Інституті вивчення війни припускають, що російському військовому командуванню, ймовірно, доведеться вирішити, чи залишити певні російські підрозділи на окремих ділянках фронту для захисту від триваючих українських наступальних операцій, чи передислокувати їх для підтримки наступу в інших місцях.

«Цей вибір, ймовірно, завадить Росії повністю повернути собі ініціативу найближчими тижнями», – додають аналітики.

БІЛЬШЕ

XS
SM
MD
LG