Доступність посилання

ТОП новини

Битва за Бахмут. Хроніка оборони міста-фортеці (оновлюється)

Донбас Реалії (проєкт Радіо Свобода) веде живий блог про битву за Бахмут

Битва за Бахмут: головне

Росія активно штурмує Бахмут та населені пункти на підступах до нього з липня 2022 року. У грудні наступ посилився – передусім за рахунок частин, які відступили з правобережжя Херсонської області. Крім того, місто стало головною ціллю ПВК «Вагнер» Євгенія Пригожина, відомого як «кухар Путіна». За оцінками аналітиків, з військової точки зору захоплення Бахмуту не мало сенсу, оскільки не давало тактичних переваг.

На початку 2023 року значно посилились атаки на Соледар – містечко на північному сході від Бахмуту, на відстані близько 20 км. 25 січня речник Східного угруповання військ Сергій Череватий підтвердив, що українські війська відійшли від Соледару. Після захоплення Соледару війська агресора продовжували просуватися як на флангах Бахмуту, так і в самому місті. До квітня 2023 року Бахмут, окрім декількох найбільш західних позицій, був окупований. Офіційно у ЗСУ про вихід з міста не заявляли. В середині травня українські захисники розпочали наступальні дії на північ (в районі Берхівки) і південь від Бахмуту (в районі Кліщіївки) з метою відбити стратегічні висоти та вирівняти лінію фронту – успішно. 15-17 вересня, після тривалої контрнаступальної кампанії, Сили оборони України відновили свої позиції у двох найважливіших точках на південь від Бахмуту: Кліщіївці та Андріївці.

Далі бої тривали, проте лінія фронту суттєво в жодну сторону суттєво не рухалась. Ситуація значно ускладнилась після захоплення Авдіївки в середині лютого 2024 року. Відтоді загарбники продовжили просуватися на захід від міста і водночас посилили тиск на Бахмутському напрямку, – тут епіцентром зусиль російських військ став Часів Яр. На цій ділянці фронту агресор з другої половини квітня просунувся у Богданівці і зайшов на східну околицю Часового Яру. Аналітики припускають, що агресор може зосередити свої зусилля саме на ньому, або ж на Торецьку, що лежить на південь – і таким чином обійти Часів Яр та посунути на Краматорсько-Слов'янську агломерацію.

Донбас Реалії веде живий блог про битву за Бахмут.

Росія «маніакально» намагається захопити Соледар – Міноборони

Росія «маніакально» намагається захопити Соледар, повідомляють у Міністерстві оборони України.

«Країна мазохістів. Навіть зазнавши колосальних втрат, Росія все ще маніакально намагається захопити Соледар, де розташована найбільша соляна шахта в Європі. Вірять, що сіль залікує рани покалічених окупантів?», – йдеться у повідомленні, оприлюдненому в твіттері.

Інших нових даних щодо ситуації в Соледарі в міністерстві не наводять.

Читайте також: «Неофіційно – 84 трупи». Удар по окупованій Лантратівці (розслідування)

Ввечері російські ЗМІ з посиланням на керівника так званої ПВК «Вагнер» Євгенія Пригожина повідомили, що російські сили взяли під контроль усю територію Соледара. При цьому він заявив про вуличні бої в місті. Подібні заяви російської сторони в останні дні з'являлись неодноразово.

9 січня у Міноборони України повідомили, що російські війська перегрупувалися і почали новий штурм Соледара. Згодом голова Донецької обласної військової адміністрації Павло Кириленко повідомив, що Соледар є найгарячішою точкою на Донбасі, проте місто тримається.

10 січня у британській розвідці заявили, що російські війська протягом останніх чотирьох днів досягли тактичного поступу в місті Соледар і, ймовірно, «контролюють його більшу частину». За даними розвідки, частина боїв точиться за доступ до неробочих соляних шахт, які простягаються на довжину 200 кілометрів під землею в цьому регіоні – обидві сторони побоюються проникнення противника за їхню лінію фронту за допомогою цих шахт.

Пентагон: біля Бахмута та Соледара відбуваються «дуже інтенсивні бої»

Міністерство оборони США заявляє про «дуже інтенсивні» бої під Бахмутом і на околицях Соледару.

«Безумовно, ми продовжуємо спостерігати дуже інтенсивні бої під Бахмутом і на околицях Соледару. Ви знаєте, там багато руху вперед-назад, особливо в районі Соледару. Ми й надалі будемо за цим уважно стежити. Але я не хочу наразі спекулювати, яким може бути результат», – сказав речник Пентагону Пет Райдер під час брифінгу.

Читайте також: «Хлопці, які тримають напрямок Соледару, вони – леви!»: розповідь із місця подій про бої на Донбасі

Він додав, що США й надалі будуть зосереджуватися на підтримці України та наданні їй допомоги у сфері безпеки, необхідної для захисту своєї країни.

Ввечері 10 російські ЗМІ з посиланням на керівника так званої ПВК «Вагнер» Євгенія Пригожина повідомили, що російські сили взяли під контроль усю територію Соледара. При цьому він заявив про вуличні бої в місті.

Подібні заяви російської сторони в останні дні з'являлись неодноразово.

Київ не реагував на ці заяви РФ, але у Міністерстві оборони України заявили, що Росія «маніакально» намагається захопити Соледар. Це може свідчити про те, що місто перебуває під контролем українських військових.

Українські військові відбили атаки військ РФ у трьох областях – Генштаб ЗСУ

Українські військові впродовж доби 10 січня вели бої з силами РФ у трьох східних областях, інформує Генеральний штаб ЗСУ у ранковому зведенні.

«За минулу добу підрозділи Сил оборони України відбили атаки окупантів в районах населених пунктів Гряниківка Харківської області, Стельмахівка – Луганської та Спірне, Роздолівка, Веселе, Бахмут, Кліщіївка, Майорськ, Водяне, Невельське, Красногорівка, Мар’їнка і Пречистівка на Донеччині», – ідеться в повідомленні.

За цими даними, російські військові завдали шість ракетних та 16 авіаційних ударів, здійснили понад 50 обстрілів із реактивних систем залпового вогню, зокрема, по цивільній інфраструктурі Харківської, Донецької та Херсонської областей.

Читайте також: «Вагнер» відійшов, зайшли кадрові підрозділи РФ». Які російські сили воюють на Донбасі, розповідають бійці ЗСУ

Українські військові також проінформували про власні активні дії.

«Авіація Сил оборони протягом поточної доби завдала 14 ударів по районах зосередження противника, а також 4 удари по позиціях його зенітно-ракетних комплексів. Українські ракетники і артилеристи уразили 3 пункти управління, 2 позиції російських ракетних військ та артилерії і 8 районів зосередження живої сили окупантів», – наголошують у Генштабі.

У Генштабі також нагадують, що зберігається «небезпека ворожих авіаційних та ракетних ударів», тому закликають не нехтувати сигналами повітряної тривоги.

Наразі останній масований удар із застосуванням стратегічних ракет по українській критичній інфраструктурі Росія здійснила 29 грудня. Зазвичай накопичення ресурсів для нового удару забирає у російських військових від 10 до 14 днів.

Російські військові не контролюють Соледар – Череватий

Повідомлення про захоплення Соледару російськими військами не відповідають дійсності – про це заявив речник Східного угрупування Збройних сил України Сергій Череватий у коментарі Суспільному мовленню.

«Росіяни кажуть, що Соледар під їхнім контролем, це неправда. Деталі у зведенні Генштабу, чекайте», – цитують Череватого журналісти.

Напередодні приватна військова компанія «Вагнер» заявила про те, що нібито контролює весь Соледар, оприлюднивши фотографію засновника ПВК Євгена Пригожина нібито в соляній шахті міста.

Згодом Управління стратегічних комунікацій ЗСУ порівняло оприлюднену вагнерівцями фотографію із соляної шахти зі світлинами соляних шахт Соледара, заявивши, що фото Пригожина не було зроблене в цьому місті.

Росія збільшила кількість «вагнірівців» у наступі на Соледар – Маляр

Важкі бої в Соледарі тривають, повідомила заступниця міністра оборони Ганна Маляр 11 січня.

«Після понесених втрат, противник вкотре здійснив заміну своїх підрозділів, збільшив кількість вагнерівців, намагається прорвати оборону наших військ і повністю захопити місто, але не має успіху», – повідомила вона в своєму Телеграмі.

Найкривавішими місцями на фронті назвав Соледар і Бахмут президент України Володимир Зеленський. Через постійні штурми ЗСУ передислокували додаткові підрозділи до Соледара, а окупанти зосередили там відбірних «вагнерівців»​. Чим важливий Соледар, і для чого він агресору? Читайте у матеріалі кореспондента Донбас.Реалії Сергія Горбатенка.

У Генштабі ЗСУ розповіли про оперативну ситуацію на фронті

У Генеральному штабі Збройних сил України повідомили, що російські війська протягом доби завдали два ракетних та 22 авіаційних удари, а також здійснили 18 обстрілів з реактивних систем залпового вогню, зокрема по цивільній інфраструктурі.

Генштаб повідомляє, що «основні зусилля противник зосереджує на спробах повного захоплення Донецької області, проводить наступальні дії на Бахмутському напрямку. Намагається взяти під контроль місто Соледар та шляхи постачання наших підрозділів, зазнає великих втрат, бої тривають».

Повідомляється, що українська авіація протягом доби завдала 13 ударів по районах зосередження військ РФ та три удари по позиціях зенітно-ракетних комплексів.

«Окрім того, наші захисники збили російський гелікоптер Ка-52, а також два розвідувальних БПЛФ, тип яких уточнюється. Підрозділи ракетних військ і артилерії Сил оборони України уразили ворожий пункт управління, чотири райони зосередження живої сили та військової техніки противника, а також три склади боєприпасів», – йдеться в повідомленні.

Перевірити цю інформацію в умовах війни неможливо.

Бої тривають. Донецький напрямок тримається – Зеленський

Президент України Володимир Зеленський у вечірньому зверненні заявив, що Донецький напрямок, де бої не вщухають, – тримається.

«Зараз держава-терорист та її пропагандисти намагаються вдати, ніби якась частина нашого міста Соледара – майже повністю зруйнованого окупантами міста – ніби це якийсь здобуток Росії. Вони будуть подавати – і вже подають – це своєму суспільству так, щоб підтримувати мобілізацію і щоб давати надію тим, хто за агресію. Але бої тривають. Донецький напрямок тримається», – сказав Зеленський.

Президент додав: «Ми без перерви навіть на один день робимо все, щоб посилити українську оборону».

Керівник так званої ПВК «Вагнер», наближений до президента Росії, Євгеній Пригожин почав робити заяви з роз’ясненнями, чому окупантам досі не вдалося захопити Бахмут, та чим важливий штурм Соледара. Радіо Донбас.Реалії проаналізувало ці пояснення та розповість, на що треба звернути в них увагу, щоб зрозуміти: які політичні цілі переслідує російський бізнесмен, а тепер і ключовий політик Росії. Читайте у матеріалі Олександра Демченка.

Кириленко розповів, скільки цивільних залишається у Соледарі та Бахмуті

У Соледарі, який нині є найгарячішою точкою фронту, залишається 559 цивільних людей, повідомив голова обласної військової адміністрації Павло Кириленко.

«У Соледарі залишаються 559 людей, в тому числі 15 дітей станом на сьогодні. До того, як місто вже було закрито через активні бойові дії і відбиття атак ворога, ці люди не мали жодного бажання виїжджати», – сказав він в ефірі національного телемарафону.

За його словами, у сусідньому Бахмуті залишається менше 8 тисяч людей, але евакуація ще можлива.

Супутникові фото Соледара: як зруйнували місто за майже півроку

Компанія Maxar Technologies опублікувала супутникові знімки, які показують наслідки майже півроку боїв в українському місті Соледар на Донеччині.

«До (1 серпня 2022 р.) і після (10 січня 2023 р.) супутникові зображення, що показують масштаби поточних боїв між російськими та українськими силами. Тут показано місто Соледар, Україна, і повністю зруйновані житлові будинки», – йдеться у повідомленні.

Російська пропаганда знову видала позиції військ РФ

Радіо Донбас.Реалії знайшло локацію у селищі Опитне на південний схід від Бахмута, куди на позиції російських військових прибули кореспонденти російського каналу RT. Відео звідти було оприлюднене вдень 12 січня 2023 року.

Позиції розташовані в одній зі зруйнованих багатоповерхівок. Звідти російські військові ведуть вогонь та розповідають про роботу українського снайпера. Видно та чути вогонь артилерії.

Соледар згори: масштаби руйнувань

Компанія Maxar Technologies опублікувала супутникові знімки Соледара до та після атак. Руйнування драматичні:

Пентагон не підтверджує захоплення російськими силами Соледара

Пентагон не підтверджує інформацію про нібито захоплення російськими силами українського міста Соледар на Донеччині.

«Ми продовжуємо спостерігати інтенсивні та важкі бої навколо Соледару та Бахмута, які, звичайно, відносно близько. Ми не можемо підтвердити будь-яку інформацію про захоплення Соледару російськими військами. Ми дійсно бачили інформацію про це в пресі, зокрема тих сил, які очолювала група Вагнера. Але ми знаємо, що українці продовжують діяти в околицях Соледару. І продовжують відбиватися», – сказав під час брифінгу речник Пентагону Пат Райдер.

Соледар нині називають найгарячішою точкою на фронті.

Ввечері 12 січня у Міноборони України повідомили, що противник продовжує наступ біля Соледара, також продовжуються спроби оточити Бахмут.

Російська сторона вже кілька разів заявляла про отримання контролю над українським містом Соледар, яке розташоване за майже 20 кілометрів на північний схід від Бахмута.

Читайте також: Соледар: будні українських «левів», які тримають місто (фоторепортаж)

10 січня у британській розвідці заявили, що російські війська протягом останніх чотирьох днів досягли тактичного поступу в Соледарі і, ймовірно, «контролюють його більшу частину». За даними розвідки, частина боїв точиться за доступ до неробочих соляних шахт, які простягаються на довжину 200 кілометрів під землею в цьому регіоні – обидві сторони побоюються проникнення противника за їхню лінію фронту за допомогою цих шахт.

ЗСУ відбили напади російських військ біля 17 населених пунктів на Донбасі – Генштаб

Російські війська завдали п’ять ракетних ударів по українських містах протягом доби 12 січня, повідомляє Генеральний штаб Збройних сил України у ранковому зверненні в п’ятницю.

Зокрема, ракетні удари були спрямовані на Костянтинівку, Краматорськ і Запоріжжя. Командування також зафіксувало 52 російських обстріли з реактивних систем залпового вогню та 18 авіаударів.

«За минулу добу підрозділи Сил оборони відбили атаки окупантів в районах населених пунктів Стельмахівка, Макіївка і Білогорівка Луганської області та Спірне, Роздолівка, Сіль, Красна Гора, Підгородне, Бахмут, Кліщіївка, Предтечине, Курдюмівка, Водяне, Невельське, Красногорівка, Мар’їнка та Велика Новосілка Донецької області», – йдеться в зведенні.

«Складний етап війни» – Маляр повідомила про нічні бої в Соледарі

Заступниця міністра оборони Ганна Маляр вранці 13 січня прокоментувала ситуацію в Соледарі.

«Ніч в Соледарі була гарячою, тривали бої. Ворог кинув ледь не всі основні сили на донецький напрям та підтримує високу інтенсивність наступу», – повідомила вона.

Представниця Міноборони додала, що українські військові намагаються втримати оборону в місті:

«Це складний етап війни, але ми у цій війні переможемо. Сумніву немає».

Жодні здобутки Росії на Донбасі не змінять хід війни – речник Держдепу США

Увага до перебігу боїв у Соледарі пов’язана частково з тим, що російська влада не мала підстав заявляти про будь-які успіхи у війні проти України протягом тривалого часу – про це заявив речник Державного департаменту Сполучених Штатів Нед Прайс на брифінгу 13 січня.

Прайс висловив думку, що запеклі бої на Донбасі триватимуть і будуть супроводжуватися успіхами та поразками для обох сторін.

«Але будь-який подальший успіх Росії, навіть такою великою ціною у вигляді втрат особового складу та обладнання, ніколи не зможе змінити хід цієї війни. Жодне тактичне просування не зможе змінити стратегічний провал, з яким президент Путін і його війська зіткнулися з перших днів цієї війни, і стратегічну невдачу, яка лише посилилася ефективним контрнаступом України», – заявив представник Держдепу.

Бої за Соледар тривають – Генштаб ЗСУ

Генеральний штаб Збройних сил України повідомив про оперативну ситуацію на фронті, вказавши, що бої за Соледар Донецької області тривають.

«На Бахмутському напрямку противник обстріляв Спірне, Білогорівку, Роздолівку, Яковлівку, Соледар, Красну Гору, Бахмут, Кліщіївку, Курдюмівку, Дружбу та Північне Донецької області. Тривають бої за Соледар», – йдеться у вечірньому зведенні 13 січня у фейсбуці.

Зеленський: у Росії «гризуться через тактичне просування», але «важка битва» за Донеччину триває

Президент України Володимир Зеленський заявляє, що «важка битва» за Донеччину триває.

«Важка битва за Донеччину триває, битва за Бахмут і Соледар, за Кремінну, за інші міста й села сходу нашої держави триває. Хоч ворог і зосередив найбільші свої сили саме на цьому напрямку, наші воїни – Збройні Сили України, усі сили оборони й безпеки – захищають державу», – сказав він в своєму відеозверненні ввечері 13 січня.

ЗСУ відбили атаки Росії на Бахмут і 5 точок на підступах до нього – Генштаб ЗСУ

«Війська РФ зосереджують основні зусилля на спробах захоплення Донецької області в межах адміністративного кордону, також продовжують наступати на Бахмутському напрямку. На Авдіївському напрямку окупанти також ведуть безуспішні наступальні дії. На Куп’янському та Лиманському – не полишають спроб покращити тактичне положення», – йдеться у ранковому зведенні Генштабу ЗСУ 14 січня.

За інформацією Генштабу, за минулу добу підрозділи Сил оборони України відбили атаки армії РФ в районах населених пунктів Площанка, Білогорівка і Червонопопівка Луганської області та Роздолівка, Сіль, Красна Гора, Бахмут, Кліщіївка, Водяне, Кремінна, Побєда, Майорськ, Мар’їнка та Велика Новосілка на Донеччині.

БІЛЬШЕ

XS
SM
MD
LG