Доступність посилання

ТОП новини

Битва за Бахмут. Хроніка оборони міста-фортеці (оновлюється)

Донбас Реалії (проєкт Радіо Свобода) веде живий блог про битву за Бахмут

Битва за Бахмут: головне

Росія активно штурмує Бахмут та населені пункти на підступах до нього з липня 2022 року. У грудні наступ посилився – передусім за рахунок частин, які відступили з правобережжя Херсонської області. Крім того, місто стало головною ціллю ПВК «Вагнер» Євгенія Пригожина, відомого як «кухар Путіна». За оцінками аналітиків, з військової точки зору захоплення Бахмуту не мало сенсу, оскільки не давало тактичних переваг.

На початку 2023 року значно посилились атаки на Соледар – містечко на північному сході від Бахмуту, на відстані близько 20 км. 25 січня речник Східного угруповання військ Сергій Череватий підтвердив, що українські війська відійшли від Соледару. Після захоплення Соледару війська агресора продовжували просуватися як на флангах Бахмуту, так і в самому місті. До квітня 2023 року Бахмут, окрім декількох найбільш західних позицій, був окупований. Офіційно у ЗСУ про вихід з міста не заявляли. В середині травня українські захисники розпочали наступальні дії на північ (в районі Берхівки) і південь від Бахмуту (в районі Кліщіївки) з метою відбити стратегічні висоти та вирівняти лінію фронту – успішно. 15-17 вересня, після тривалої контрнаступальної кампанії, Сили оборони України відновили свої позиції у двох найважливіших точках на південь від Бахмуту: Кліщіївці та Андріївці.

Далі бої тривали, проте лінія фронту суттєво в жодну сторону суттєво не рухалась. Ситуація значно ускладнилась після захоплення Авдіївки в середині лютого 2024 року. Відтоді загарбники продовжили просуватися на захід від міста і водночас посилили тиск на Бахмутському напрямку, – тут епіцентром зусиль російських військ став Часів Яр. На цій ділянці фронту агресор з другої половини квітня просунувся у Богданівці і зайшов на східну околицю Часового Яру. Аналітики припускають, що агресор може зосередити свої зусилля саме на ньому, або ж на Торецьку, що лежить на південь – і таким чином обійти Часів Яр та посунути на Краматорсько-Слов'янську агломерацію.

Донбас Реалії веде живий блог про битву за Бахмут.

Понад 60 бойових зіткнень і десятки відбитих атак – Генштаб ЗСУ про ситуацію на фронті за минулу добу

Генеральний штаб Збройних сил України повідомив про оперативну ситуацію на фронті станом на ранок 15 листопада. Повідомляється, що упродовж минулої доби відбулося понад 60 бойових зіткнень.

«На Куп’янському напрямку ворог вів штурмові дії в районах Синьківки та Петропавлівки Харківської області, де наші воїни відбили 8 атак. На Лиманському напрямку ворог вів безуспішні штурмові дії в районах Надії та Серебрянського лісництва Луганської області. На Бахмутському напрямку наші захисники відбили 12 атак окупантів біля Богданівки, Іванівського, Кліщіївки та Андріївки Донецької області. Також, Сили оборони України продовжують штурмові дії південніше Бахмута Донецької області, завдають ворогу втрат у живій силі та техніці, закріплюються на досягнутих рубежах», – йдеться в повідомленні.

Читайте також: Росія масово готує українських дітей в окупації до війни: на що пішов агресор

За даними Генштабу, на Авдіївському напрямку армія РФ не полишає спроб оточити Авдіївку, але ЗСУ «стійко тримають оборону, завдаючи загарбникам значних втрат».

«На Мар’їнському напрямку ворог вів безуспішні штурмові дії в районах Мар’їнки та Новомихайлівки Донецької області, де українські воїни відбили 20 атак. На Шахтарському напрямку наші захисники відбили 2 атаки ворога поблизу Старомайорського Донецької області. На Запорізькому ворог наступальних (штурмових) дій не вів», – кажуть українські військові.

Генштаб додає, що «Сили оборони України продовжують ведення наступальної операції на Мелітопольському напрямку, а на Херсонському – ведуть контрбатарейну боротьбу, відкидають війська РФ із прибережних вогневих позицій.

Розпочалася шістсот тридцята доба широкомасштабної збройної агресії РФ проти України.

Бахмут, 14 листопада. Продовжуються атаки російських військ у двох напрямках: на північному заході – на Іванівське на трасі Бахмут–Костянтинівка, на півдні – на Андріївку та Кліщіївку. За даними DeepState, минулої доби у агресора було просування під Ягідним.

Авіація РФ била біля Кліщіївки, Костянтинівки, а також Спірного та Виїмки у напрямку до Сіверська.

Більше про ситуацію на східному фронті читайте у Битві за Донбас

Генштаб ЗСУ розповів про бойові зіткнення і атаки на фронті за минулу добу

Генеральний штаб Збройних сил України повідомив про оперативну ситуацію на фронті станом на ранок 14 листопада. Повідомляється, що упродовж доби відбулося 80 бойових зіткнень.

«На Куп’янському напрямку ворог вів штурмові дії в районах Синьківки, Петропавлівки, Іванівки Харківської області, де наші воїни відбили 7 атак. На Лиманському напрямку ворог вів безуспішні штурмові дії в районі Надії, Новоєгорівки Луганської області та Торського Донецької області, де наші захисники відбили 6 атак. На Бахмутському напрямку ворог вів штурмові дії біля Іванівського, Кліщіївки та Андріївки Донецької області, де нашими захисниками відбито 15 атак. Сили оборони України продовжують штурмові дії південніше Бахмута Донецької області, завдають ворогу втрат у живій силі та техніці, закріплюються на досягнутих рубежах», – йдеться в повідомленні.

Читайте також: «Висмикував міни руками»: як фермер з Кам'янки долає наслідки російської окупації

За даними Генштабу, «безуспішними були наступальні дії противника південніше Новокалинового, Авдіївки, Северного та східніше Первомайського Донецької області. Тут Силами оборони відбито 18 атак».

«На Мар’їнському напрямку ворог, за підтримки авіації, вів безуспішні штурмові дії в районах Мар’їнки та Новомихайлівки Донецької області, де наші захисники відбили 24 атаки. На Шахтарському напрямку противник вів штурмові дії південніше Золотої Ниви Донецької області, успіху не мав. На Запорізькому напрямку наші захисники відбили 4 атаки загарбників в районі населеного пункту Роботине Запорізької області», – кажуть українські військові.

Генштаб додає, що «Сили оборони України продовжують ведення наступальної операції на Мелітопольському напрямку.

Розпочалася шістсот двадцять дев’ята доба широкомасштабної збройної агресії РФ проти України.

Бахмут, 13 листопада. Цієї доби російські військові, за даними Генштабу, атакували у напрямку Дубово-Василівки на північному заході, де вони розгорнули наступ протягом останніх кількох тижнів. Водночас вони продовжують контратаки на Андріївку та Кліщіївку. DeepState особливо наголошує на інтенсивності тиску на Кліщіївку та Ягідне і констатує, що деякі позиції втрачені (на якому з флангів, не ясно). Аналітики проєкту вважають, що мета нинішніх атак Росії – захоплення Часового Яру, яке є панівною висотою.

Авіація РФ била біля Сіверська.

Більше про ситуацію на східному фронті читайте у Битві за Донбас

На Бахмутському напрямку армія РФ перейшла в активну оборону. У ЗСУ пояснили причини

На Бахмутському напрямку російські сили перейшли від оборони до активної оборони і пробують розвідати слабкі ділянки в обороні українських військових. Утім стратегічних успіхів на всій лінії зіткнення від Куп’янська до Бахмута у армії РФ немає. Про це в ефірі Радіо Свобода (проєкт «Свобода.Ранок») розповів речник Командування Сухопутних військ ЗСУ Володимир Фітьо.

«На даній ділянці фронту ворог від оборони перейшов до активної оборони. Намагається відбити позиції, які він втратив попередньо. Наші військовослужбовці за кращої нагоди переходять до атакувальних дій, покращують своє тактичне становище. Так за минулу добу відбили наші воїни 10 атак противника. Це Кліщіївка, Андріївка», – каже Фітьо.

Дивіться ФОТО: Ексклюзивні кадри з Авдіївки – воєнкорам Радіо Свобода вдалося потрапити в місто під час атак армії РФ

У ЗСУ підготовку армії РФ до активних бойових дій, відзначає Фітьо, бачили ще перед жовтнем. Підготовка тривала близько трьох місяців. Але водночас готувались і в ЗСУ.

«Ми укріплялися, зміцнювали інженерні споруди свої. Підтягували також резерви. І ми бачили, що спершу атаки відбувалися більш активно на Лимано-Куп’янському напрямку, а зараз вони перейшли на Бахмутський напрямок. Тобто противник пробує хоч десь досягти успіхів», – додає Фітьо.

Сирський: російські військові активізувалися на Бахмутському напрямку

Російські військові активізувалися на Бахмутському напрямку, вони намагаються «повернути втрачені позиції», зазначив командувач Східного угруповання військ Олександр Сирський у своєму телеграм-каналі 12 листопада.

Військовий також наголосив, що Сили оборони України «діють професійно» та відбивають атаки армії РФ.

Водночас, начальник служби зв’язків із громадськістю командування Сухопутних військ ЗСУ Володимир Фітьо в ефірі телемарафону заявив, що сили РФ на Бахмутському напрямку «стояли в обороні», але тепер «промацують оборону» Збройних сил України і «намагаються штурмувати».

За його словами, на Східному напрямку «окупанти стратегічних успіхів не здобули».

«Загалом наступ на Східному фронті почався на початку жовтня. Ми бачили, що противник готується до цього, протягом трьох місяців тривала підготовка. Ми теж до цього готувалися. Основне завдання ворога – не дати нам просуватися. Відповідно, якщо ворог нас зупинить, будуть більш статичні бойові дії», – зазначив Фітьо.

Бахмут, 10 листопада. Російські війська продовжують спроби пробити українську оборону під Богданівкою на північному заході; проводять контратаки під Андріївкою та Кліщіївкою, повідомив Генштаб ЗСУ у ранковому зверненні.

Авіаудари нанесені біля Сіверська.

Більше про ситуацію на східному фронті читайте у Битві за Донбас

Бахмут, 9 листопада. Армія України відбила атаки на Богданівку та Хромове на північний захід та контратаки в районі Андріївки та Кліщіївки на півдні, повідомляє Генштаб у ранковому зведенні. Авіація била біля Андріївки, Диліївки та ближче до Спірного.

Більше про ситуацію на східному фронті читайте у Битві за Донбас

Американський Інститут вивчення війни (ISW) у звіті від 7 листопада вказує, що війська РФ проводили наступальні операції поблизу Бахмута, але не досягли жодних підтверджених успіхів цього дня.

Також аналітики вказують на твердження російських «мілблогерів», що російські сили нібито:

  • «незначно» просунулися поблизу Кліщіївки;
  • «значно» просунулися від Берхівки (6 км на північний захід від Бахмута) до Богданівки (6 км на північний захід від Бахмута);
  • відновили втрачені позиції в напрямку Зеленопілля (4 км на північний схід від Бахмута);
  • просунулися до Васюківки та Сакко і Ванцетті (обидва за 16 км на північ від Бахмута).

Проте в ISW не знайшли візуальних доказів на підтвердження цих заяв.

Генштаб: протягом доби відбулося 45 бойових зіткнень

На фронті протягом минулої доби відбулося 45 бойових зіткнень, повідомив Генеральний штаб Збройних сил України у ранковому зведенні 8 листопада.

«Загалом ворог завдав шість ракетних і 50 авіаційних ударів, здійснив 64 обстріли з реактивних систем залпового вогню по позиціях наших військ і населених пунктах. Внаслідок російських терористичних атак, на жаль, є загиблі й поранені серед цивільного населення. Руйнувань і пошкоджень зазнали житлові будинки й інша цивільна інфраструктура», – йдеться в повідомленні.

Читайте також: Не Бахмут і не «Азовсталь»: військовий експерт Іван Киричевський про те, що буде з Авдіївкою

Зокрема, як заявили у Генштабі, під артилерійським вогнем опинилися понад 80 населених пунктів Чернігівської, Сумської, Харківської, Луганської, Донецької, Запорізької і Херсонської областей.

Українські військові відбили штурмові дії російських сил на Куп’янському, Лиманському, Бахмутському, Мар’їнському, Шахтарському напрямках, кажуть у командуванні.

«У зоні відповідальності ОСУВ «Таврія» на Авдіївському напрямку ворог не полишає спроб оточити Авдіївку. Наші воїни стійко тримають оборону і завдають ворогу значних втрат. Так, Сили оборони відбили 14 атак противника поблизу Степового, Авдіївки, Тоненького і Первомайського Донецької області», – йдеться в повідомленні.

У Генштабі також наголосили, що Сили оборони України продовжують ведення наступальної операції на Мелітопольському напрямку.

Бахмут, 8 листопада. Окрім регулярних контратак біля Андріївки та Кліщіївки, російські війська штурмували цієї доби Південне на цьому ж фланзі; Богданівку та Хромове на північному заході, повідомляє Генштаб. DeepState додає до цього атаку в районі Берхівки, під час якої російські війська мали успіх. Авіація агресора била біля Кліщіївки, Спірного та Веселого.

Більше про ситуацію на східному фронті читайте у Битві за Донбас

ЗСУ наступають біля Бахмута і на заході Запорізької області – ISW

Упродовж минулої доби українські війська продовжили наступальні дії поблизу Бахмута та на заході Запорізької області (Мелітопольський напрямок), повідомляє американський Інститут вивчення війни (ISW) у звіті за 4 листопада, аналізуючи дані української та російської сторін.

Повідомляється, що 4 листопада ЗСУ наступали на південному фланзі Бахмута. Російські військові блогери визнали просування українських сил на північ від Кліщіївки (7 км на південний захід від Бахмута). Як пише ISW, в цьому районі ЗСУ закріплюються.

Читайте також: «Моє головне занепокоєння» – польський експерт Конрад Музика про можливий новий наступ РФ

У свою чергу, 4 листопада російські війська продовжували наступати на північ і південь від Бахмута, «але не зробили жодного заявленого чи підтвердженого просування», пише ISW.

Аналітики пишуть з посиланням на російську сторону, що війська РФ здійснили наземну атаку біля Берхівського водосховища (на північ від Бахмута), але не просунулися.

Генштаб ЗСУ у ранковому зведенні повідомив, що на Запорізькому напрямку напередодні армія РФ наступальних (штурмових) дій не вела. Водночас на Бахмутському напрямку, кажуть українські військові, армія РФ безуспішно намагалася відновити втрачене положення поблизу Хромового, Кліщіївки та Андріївки. Також російські загарбники вели штурмові дії в районі Богданівки Донецької області, але успіху не мали. Наразі, вказує Генштаб, сили оборони України продовжують штурмові дії південніше Бахмута Донецької області.

На Бахмутському напрямку атаки і штурмові дії є зустрічними – Генштаб ЗСУ

Упродовж минулої доби на лінії фронту відбулося 57 бойових зіткнень, сили РФ здійснили пʼять ракетних та 75 авіаційних ударів, 56 обстрілів з реактивних систем залпового вогню по позиціях українських військ та населених пунктах, інформує у ранковому зведенні 2 листопада Генштаб ЗСУ.

«На Бахмутському напрямку окупанти безуспішно намагалися відновити втрачене положення біля Хромового, Кліщіївки та Андріївки. Тут наші захисники відбили 15 атак противника... Сили оборони України продовжують штурмові дії південніше Бахмута, завдають ворогу втрат у живій силі та техніці, закріплюються на досягнутих рубежах… Сили оборони України продовжують ведення наступальної операції на Мелітопольському напрямку, завдають окупаційним військам втрат в живій силі та техніці, виснажують ворога вздовж всієї лінії фронту», – ідеться в повідомленні.

У Генштабі ЗСУ додають, що минулої доби авіація Сил оборони завдала девʼять ударів по районах зосередження особового складу, озброєння та військової техніки та три – по зенітно-ракетних комплексах, а підрозділи ракетних військ уразили пʼять радіолокаційних станцій, два склади боєприпасів, район зосередження особового складу, озброєння та військової техніки, два пункти управління, три зенітно-ракетних комплекси та 11 артилерійських засобів противника.

Бахмут, 31 жовтня. Росія знову намагалась контратакувати біля звільнених у вересні сіл: минулої доби це була Кліщіївка. ЗСУ продовжують атаки на південному фланзі та закріплюються на досягнутих рубежах, повідомляє Генштаб. Під ударами авіації були Андріївка, Курдюмівка, Виїмка, Спірне.

Аналітики українського проєкту DeepState у зведенні на початку доби 31 жовтня також зазначили, що під Бахмутом тривають зіткнення біля Кліщіївки та Андріївки.

Більше про ситуацію на східному фронті читайте у Битві за Донбас

Українські війська 30 жовтня просунулися на південний захід від Бахмуту, йдеться у свіжому огляді американського Інституту вивчення війни (ISW).

«Геолоковані кадри, опубліковані 30 жовтня, показують, що українські війська просунулися на північний схід від Курдюмівки (10 км на південний захід від Бахмута)», – зазначили в ISW.

БІЛЬШЕ

XS
SM
MD
LG