Президент України Володимир Зеленський затримався з візитом в США ще на один день, аби все ж зустрітися із кандидатом в президенти США Дональдом Трампом. Американський експрезидент у мережі Truth Social оприлюднив лист ймовірно від Зеленського із проханням зустрітися та поговорити. Трамп погодився на зустріч, яка пройшла у Trump Tower в Нью-Йорку.
О 10 ранку за Нью-Йорком Володимир Зеленський та Дональд Трамп з’являються разом перед об’єктивами журналістів.
Перша зустріч через 5 років
Відповідаючи на питання Зеленський каже, що з минулої зустрічі минуло 5 років і дякує Трампу за зустріч: «Я думаю, у нас є спільний погляд на те, що війна в Україні повинна бути зупинена, і Путін не може перемогти. Україна повинна перемогти. І я хочу обговорити з вами деталі «плану перемоги».
Зеленський додає, що лише американці вирішують, хто стане наступним президентом США, але вже зараз важливо обговорити спільні кроки після листопада, коли пройдуть вибори.
«Тому я вирішив зустрітися з обома кандидатами», – каже Зеленський журналістам.
Трамп дякує Зеленському за його «сталеву» позицію під чаc спроби оголосити експрезиденту США імпічмент за нібито тиск на Україну питанням військової допомоги невдовзі після того, як Зеленський став президентом.
Також Трамп додає, що у нього «дуже гарні стосунки» із Зеленським і президентом РФ Володимиром Путіним.
Зеленський зауважує: «сподіваюся, що зі мною такі кращі».
Після двох годин перемовин Трамп та Зеленський знову виходять до журналістів, де повторюють тези про «спільне бажання справедливо закінчити війну» та що «ця війна не мала би розпочатися».
«Я хочу завершення війни, пан президент Зеленський хоче завершення війни, Володимир Путін хоче завершення війни – це гарне поєднання», – сказав Дональд Трамп після зустрічі із Зеленським.
Зеленський також запрошує Трампа до України, на що той погоджується сказавши, що «це прекрасна країна, прекрасна погода, прекрасне все».
Що дає ця зустріч?
На думку голови управління Українського кризового медіа-центру та надзвичайного повноважного посла України в США в 2015-2019 роках Валерія Чалого, галас навколо зустрічі Зеленського з Трампом може не виправдати очікувань, адже нині у кандидата в президенти США від Республіканської партії не так багато інструментів вплинути на допомогу Україні.
У Дональда Трампа чи у Камали Гарріс немає достатніх інструментів підтримки України в наступному роціВалерій Чалий
«Очікувати результату від кандидата президента, якого немає важелів впливу, крім впливу на свою партію республіканців, звісно. Інших важелів на сьогодні у Дональда Трампа немає. Я вам більше скажу, в нього важелів і на наступний рік немає для підтримки України, тому що немає в бюджеті на наступний рік, зокрема військовому бюджеті, коштів достатніх до підтримки України.
Тобто у Дональда Трампа, чи у Камали Гарріс, чи будь-кого, хто прийде в овальний кабінет, немає достатніх інструментів підтримки України в наступному році.
І мене це хвилює більше всього. Тому ці зустрічі зараз нічого не дадуть, тому що це вибори», – розповів Чалий у коментарі проєкту Свобода.Live.
Однак, на думку Чалого, Трамп міг би вплинути на своїх однопартійців республікаців, від голосів яких й може залежити подальша допомога від США.
«Вплив у нього на партію є і на голосуючих в Конгресі. Не знаю, до речі, чи цей вплив залишиться, якщо він програє вибори. Тоді цей вплив буде втрачатись дуже швидко. І якщо виграє, навпаки, він збільшиться.
Так що, і я вам скажу чесно, я думаю, що хто би не переміг, Україна буде співпрацювати з кожним президентом, який обере Америка, народ Америки», – розповів Валерій Чалий.
Чому зустріч була під загрозою?
Візит Володимира Зеленського до США супроводжувався декількома скандалами. Зокрема візит заводу з виробництва боєприпасів у Пенсильванії – мінливому штаті, який може вирішити долю виборів у США – команда Дональда Трампа називала втручанням Зеленського у передвиборчу кампанію.
Cтарший аналітик Центру ініціатив «Повернись Живим» та експерт Національного інституту стратегічних досліджень Микола Бєлєсков відповідаючи на запитання Радіо Свобода чи втягнута Україна у виборчу кампанію штатів сказав, що вважає такий хід української команди (візит заводу у Скрентоні) свідчить про існування такого впливу.
«Певною мірою так, на жаль. Це ускладнює реалізацію української стратегії.
Ми бачимо, що візит до Скрентона був інтерпретований як прихильність України до одного кандидата, а не до іншого. І ще одне питання, полягає не лише в тому, щоб стати на бік одного проти іншого, як це інтерпретується однією американською партією.
Справа ще й у тому, що Байдену загалом під час виборчого сезону дуже важко робити радикальні кроки, які, на його думку, можуть наблизити питання ескалації. Тому що всі опитування в США, внутрішні, вони говорять про те, що американське населення дійсно стурбоване гіпотетичною ядерною ескалацією. Тому це ускладнює для України аргументацію різних речей, які нам потрібні», – розповів Бєлєсков в інтерв’ю Радіо Свобода.
Курт Волкер, який обіймав посаду спеціального представника Держдепартаменту США з питань України у 2016-2019 роках, назвав час візиту «величезною помилкою».
Це просто гра з вогнем, і Україна повинна зробити все можливе, щоб не бути політичним суб'єктом на наших виборахКурт Волкер
«Це дуже чутливий час, чутливе питання, чутлива держава – як держава, що розгойдує ключ. Це просто гра з вогнем, і Україна повинна зробити все можливе, щоб не бути політичним суб'єктом на наших виборах», – сказав Волкер, який зараз є аналітиком Центру аналізу європейської політики.
Чарльз Купчан, аналітик Ради з міжнародних відносин, сказав, що візит, який мав на меті продемонструвати, як американська військова допомога Україні підтримує робочі місця в США, «дав зворотний ефект».
«Це більше свідчить про поляризовані дебати між демократами і республіканцями, ніж про якісь помилки, зроблені Зеленським», – сказав Купчан в інтерв'ю Радіо Свобода.
Сам Дональд Трамп протягом тижня перебування Зеленського в американському турне, декілька разів не компліментарно висловлювався про українського президента.
Відтак багато з експертів вважали, що їхня зустріч малоймовірна. На думку Альони Гетьманчук, засновниці та директорки Центру «Нова Європа», Трампа роздратував візит Зеленського до Пенсильванії. Однак потім американський експрезидент, все ж, змінив думку.
«Як ми знаємо, Трамп є досить імпульсивним політиком. Тобто, спочатку дійсно була інформація, що він розглядав можливість не зустрічатися із Зеленським. Але потім був візит до Пенсильванії.
Очевидно, що він послав інший сигнал команді Трампа і особисто Трампу, ніж планувала послати українська влада, український президент, коли організовувала цей візит. Тому це було сприйнято досить болісно, очевидно, особисто Дональдом Трампом.
Після цього у мене особисто з'явилися сумніви, чи відбудеться зустріч Дональда Трампа з Володимиром Зеленським.
Тому, звичайно, на цій зустрічі Зеленського і Трампа дуже важливо, щоб український президент дав зрозуміти, що його план не є якимось, скажімо, викликом чи дипломатичним ляпасом тому баченню закінчення війни, яке є у США», – розповіла Гетьманчук у коментарі Радіо Свобода.
- Президент Володимир Зеленський протягом тижня перебування у США з офіційним візитом виступив на Саміті майбутнього ООН, потім на засіданні Ради безпеки ООН, скликаної щодо війни в Україні, а потім на Генеральній асамбелії ООН.
- Зеленський зустрівся із президентом США Джо Байденом і представив «План перемоги», кандидаткою у президенти США Камалою Гарріс та її конкурентом Дональдом Трампом.
Форум