Американська розвідка вважає, що Росія може вжити серйозних заходів у відповідь, якщо США та їхні союзники дозволять Україні завдавати ударів углиб російської території західною зброєю, пише газета The New York Times, посилаючись на неназваних американських чиновників.
В оцінці розвідки США описується низка можливих заходів у відповідь з боку Росії: від організації диверсій у Європі, в тому числі підпалів, до потенційно смертоносних атак на американські і європейські військові бази.
За словами американських чиновників, російське ГРУ стоїть за більшістю диверсійних атак у Європі, здійснених останнім часом. Вони вважають, що якщо Україні дозволять завдавати ударів углиб російської території, Росія у відповідь може продовжити диверсії таємно, щоб знизити ризик початку більш масштабного конфлікту.
Крім того, як пише видання, у розвідці вважають, що дозвіл завдавати удари вглиб Росії не зможе кардинально вплинути на перебіг війни, оскільки на даний момент Україна має обмежену кількість ракет далекого радіусу дії і неясно, скільки ще такої зброї зможуть поставити західні союзники.
У розвідці вважають, що після перших таких ударів Росія, швидше за все, перемістить склади боєприпасів, командні пункти, ударні гелікоптери й інші важливі об’єкти за межі досяжності ракет.
Білий дім не відповів на прохання The New York Times прокоментувати оцінку розвідки.
Президент України Володимир Зеленський неодноразово закликав країни Заходу зняти обмеження на використання далекобійної зброї для ударів по території Росії. За повідомленнями, це – один із пунктів так званого плану перемоги, який Зеленський представив 26 вересня президентові США Джо Байдену.
Представники російської влади стверджували, що такий дозвіл у Москві розглядатимуть як вступ НАТО у «війну» проти Росії.
Російський лідер Володимир Путін 25 вересня заявив про ядерну відповідь на тлі прагнень Києва отримати від Заходу дозвіл на удари західною зброєю вглиб РФ.
За його словами, Росія в оновленій редакції своєї ядерної доктрини планує розглядати як спільний напад агресію з боку будь-якої неядерної держави, але за участю чи за підтримки ядерної країни.
Водночас в американському Інституті вивчення війни, аналізуючи заяву Путіна, зазначили, що він продовжує погрожувати можливістю ядерної конфронтації між Росією і Заходом, щоб посилити контроль над ухваленням західних рішень і перешкодити Заходу в наданні дозволу Україні використовувати далекобійну зброю для ударів по військових об’єктах у РФ.
«ISW давно вважає російські погрози ядерною зброєю частиною плану Кремля, спрямованого на самостримування Заходу, а не такими, що свідчать про готовність Росії застосувати ядерну зброю. ISW продовжує вважати, що Росія навряд чи використає ядерну зброю в Україні чи деінде», – наголосили аналітики.
Форум