Парламент на засіданні 5 вересня звільнив Дмитра Кулебу з посади Міністра закордонних справ України, на якій він пропрацював із 4 березня 2020 року. Відставку Кулеби підтримали 240 депутатів. За словами народного депутата Ярослава Железняка, очільник зовнішньополітичного відомства не прийшов до Верховної Ради перед голосуванням.
За даними голови фракції «Слуга народу» Давида Арахамії, замість Кулеби містерство очолить Андрій Сибіга.
Як відреагували на звільнення Дмитра Кулеби у світових дипломатичних колах, адже той очолював українське МЗС і усі 925 днів повномасштабної війни Росії проти України.
Реакції зібрав Голос Америки.
Державний секретар США Ентоні Блінкен та міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба під час телефонної розмови у середу, 4 вересня, торкнулися питання ймовірної відставки останнього.
Як повідомив речник Держдепу США, під час розмови «держсекретар висловив велику вдячність і дружбу міністру закордонних справ Кулебі, і, звичайно, він з нетерпінням чекає на співпрацю з його наступником».
Речник Держдепу Метью Міллер назвав главу МЗС України «нашим головним партнером у подорожах по світу».
Кулеба був нашим головним партнером у подорожах по світу, намагаючись отримати дипломатичну підтримку для УкраїниМетью Міллер
«У певному сенсі міністр закордонних справ Кулеба був нашим головним партнером у подорожах по світу, намагаючись отримати дипломатичну підтримку як для підтримки України, так і для притягнення Росії до відповідальності», – сказав він.
За словами Міллера, Блінкен під час розмови сказав, «наскільки йому приємно було працювати з ним протягом останніх кількох років».
«Міністр закордонних справ Кулеба був надзвичайним партнером США у нашій роботі з підтримки України у відсічі агресії Росії, а також у роботі, яку ми виконали для посилення дипломатичної підтримки», – сказав Міллер.
Речник Держдепу США також розповів, що Блінкен та Кулеба часто починали свої зустрічі тим, що «хтось із них скаже, мовляв, я знаю, що в такій-то країні є система ППО, і вони можуть її зробити доступною, якщо інша країна заповнить їх запаси чимось іншим».
За словами Міллера, вони завжди намагались вирішити «дуже конкретні проблеми, які Україна має».
Сполучені Штати ніяк не залучені до рішень української влади щодо змін в уряді, заявив речник Білого дому з національної безпеки Джон Кірбі на брифінгу 4 вересня.
Відповідаючи на питання про останні кадрові зміни в Кабінеті міністрів України, Кірбі заявив, що Вашингтон не пропонує «жодних порад».
«Рішення залишається за президентом Зеленським щодо того, хто підтримує його в його уряді. Це не змінить те, як ми взаємодіємо з Україною, і точно не змінить підтримку, яку ми продовжимо надавати», – додав представник Білого дому.
Мало з ким я працювала так тісно, як з вами. Ви ставите інтереси народу своєї країни вище за свої власніАнналена Бербок
Позитивним відгуком про Кулебу поділилась і міністерка закордонних справ Німеччини Анналена Бербок.
Дипломатка сказала, що сумує з приводу ймовірної відставки міністра закордонних справ України і додала, що мало з ким працювала так тісно, як з Кулебою.
«Довгі розмови у нічних потягах, на G7, на передовій, у Брюсселі, перед розбомбленою електростанцією. Мало з ким я працювала так тісно, як з вами, Дмитре Кулеба. Ви ставите інтереси народу своєї країни вище за свої власні», – написала очільниця МЗС Німеччини.
Пізніше вона додала: «Ми зустрінемося знову, коли мир і свобода нарешті повернуться до України».
З Кулебою було за честь захищати Україну та Європу, написав у мережі Х міністр закордонних справ Литви Габріеліус Ліндсбергіс.
Було за честь захищати Україну та Європу разом з ним
«Мій дорогий друг Дмитро Кулеба поставив дуже високу планку не лише для свого наступника, а для будь-якого міністра закордонних справ будь-якої країни. Це було за честь захищати Україну та Європу разом з ним», – написав глава МЗС Литви.
Естонський міністр закордонних справ Маргус Цакна назвав Дмитра Кулебу «братом у протидії російській агресії».
«Ваші понад 1500 днів на посаді були витрачені на захист України, нас і наших цінностей», – написав глава МЗС Естонії.
Він також додав: «Дорогий Дмитре Кулеба, ми були не лише колегами, а й друзями та братами у протидії російській агресії проти України та демократичного світу».
«Найкраща українська гідність і стійкість», – так описав міністра Кулебу глава МЗС Іспанії Хосе Мануель Альбарес.
«Ми тісно працювали над захистом свободи та суверенітету України та відкриттям переговорів про вступ до ЄС під час головування Іспанії», - згадує іспанський дипломат.
- 3-го вересня міністр закордонних справ Дмитро Кулеба подав до Верховної Ради заяву про свою відставку. 4 вересня, коли парламент України голосував за низку звільнень в українському уряді, питання звільнення Кулеби поки не розглядали.
- Чиновники та радники Зеленського розповіли виданню Politico, що Кулеба, хоча і відомий багатьом у всьому світі та часто з’являється на телебаченні, за останній рік «мало зробив для поліпшення відносин Києва з Вашингтоном або у досягненні мети на полі бою. Замість цього він рекламував свою нову книгу, кажуть вони».
Єрмак і Кулеба не відповіли на запит Politico про коментар.
- Дмитро Кулеба – фаховий дипломат.
- Народився у Сумах у 1981 році. З відзнакою закінчив Інститут міжнародних відносин Київського національного університету імені Тараса Шевченка за спеціальністю «міжнародне право». Кандидат юридичних наук (2005 р.).
- З 2003 рік по 2010 рік працював у системі Міністерства закордонних справ України на посадах у центральному апараті та у Постійному представництві України при міжнародних організаціях у Відні (питання: ОБСЄ).
- З 2010 року по 2013-й, працюючи у Секретаріаті Міністра закордонних справ України, опікувався питаннями іміджу України за кордоном, міжнародних організацій, відносин зі США.
- Протягом січня-червня 2013 року був радником Віце-прем’єр-міністра України з гуманітарних питань.
- У 2013 році та очолював Фонд культурної дипломатії UART.
- У 2014 році повернувся до МЗС на посаду Посла з особливих доручень з питань стратегічних комунікацій. Запровадив у роботу МЗС концепції цифрової дипломатії, стратегічних комунікацій, культурної дипломатії та публічної дипломатії.
- У 2016 році був призначений на посаду Посла, Постійного представника України при Раді Європи.
- З серпня 2019 року по березень 2020-го працював на посаді віцепрем'єра з питань європейської та євроатлантичної інтеграції України.
- Із 4 березня 2020 року очолював міністерство закордонних справ України.
- Автор книги «Війна за реальність. Як перемагати у світі фейків, правд і спільнот».
Форум