Доступність посилання

ТОП новини

ЗСУ змогли досягти оперативної несподіванки – ISW про ситуацію в Курській області РФ


В ISW також назвали низку ймовірних подальших рішень російського військового командування щодо ситуації в Курській області РФ
В ISW також назвали низку ймовірних подальших рішень російського військового командування щодо ситуації в Курській області РФ

Відсутність узгодженої реакції Росії на українське вторгнення в Курську область і швидкість просування українських військ вказує на те, що українські війська змогли досягти оперативної несподіванки вздовж кордону з Росією. Про це йдеться у звіті американського Інституту вивчення війни (ISW).

Як російські, так і українські війська намагалися досягти оперативної несподіванки протягом останніх півтора року бойових дій. Аналітики зауважують, що здатність України досягти оперативної несподіванки підкреслює, що широка візуальна і сенсорна прозорість, яку встановили обидві сторони, не означає повної прозорості поля бою, і що воюючі сторони в Україні можуть використовувати невизначеність щодо оперативних намірів для досягнення оперативної несподіванки.

В Інституті вивчення війни зауважують, що Кремль майже напевно намагатиметься повернути територію в Курській області, оскільки значне просування ЗСУ вглиб Росії стало б стратегічним ударом по багаторічним зусиллям президента Росії Володимира Путіна, спрямованим на закріплення спадщини російської стабільності, безпеки та геополітичного відродження.

Аналітики звертають увагу, що 8 серпня Путін провів віртуальну зустріч з виконувачем обов’язки голови Курської області Олексієм Смирновим щодо операцій України в області і заявив, що він «в цілому знає ситуацію», вони зобразили російський уряд як такий, що ефективно працює над забезпеченням безпеки цивільного населення. Російські мілблогери підкреслили занепокоєння щодо безпеки російських цивільних осіб та неорганізованої евакуації цивільного населення

«Путін, ймовірно, вважає, що він повинен реагувати на загрозу цивільному населенню, щоб запевнити російську громадськість, що ситуація знаходиться під контролем, і уникнути значного внутрішнього невдоволення. Раніше Кремль зображував себе здатним швидко реагувати на проукраїнські рейди в Росію, і Кремль, ймовірно, оцінює, що значні територіальні здобутки України в Росії становитимуть загрозу зусиллям Кремля позиціонувати себе як стабільний режим, що контролює ситуацію з внутрішньою безпекою в Росії та ефективно керує війною в Україні», – йдеться у звіті.

Якщо російські повідомлення про ситуацію в Курській області є точними і якщо російське військове командування сприймає ситуацію так, як її описують російські джерела, то російське військове командування має низку ймовірних способів дій (СД). В ISW не готові оцінити, який з цих можливих способів дій є найбільш вірогідним, але наводять їх (не в порядку їхньої ймовірності):

  • російське військове командування може вирішити використати наявні сили, які вже розгорнуті в зоні міжнародного кордону;
  • використати існуючий Північного угруповання військ, розгорнутого вздовж російсько-українського кордону;
  • передислокувати оперативні резерви, накопичені для запланованого наступу влітку 2024 року, та/або відносно краще забезпечені і більш боєздатні фронтові підрозділи в Курську область з інших ділянок фронту;
  • зберегти сили, які наразі перебувають у Курській області, але може передислокувати туди значну кількість авіації та ударних підрозділів, щоб підвищити здатність Росії повернути собі територію.

Місцева влада 7 серпня оголосила надзвичайний стан у Курській області РФ після того, як президент Росії Володимир Путін назвав події в регіоні «масштабною провокацією» Києва. Міністерство охорони здоров’я РФ 8 серпня заявило, що за три дні внаслідок обстрілів у Курській області постраждали 66 осіб.

У Міноборони РФ 8 серпня заявили, що «просування противника не допущено», а у Судженському та Коренівському районах Курської області продовжуються бої.

Тим часом, за даними російських «воєнкорів», бої в Курській області РФ йдуть за тридцять кілометрів від Курчатова, де розташована Курська атомна електростанція, і за п’ятнадцять кілометрів від великого райцентру Льгов із населенням близько 17 тисяч осіб, а на вже контрольованих територіях ЗСУ зводять фортифікації.

Аналітики Інституту вивчення війни (ISW) заявляли, що 7 серпня українські війська просунулися до 10 кілометрів углиб Курської області Росії. Ввечері 8 серпня видання The Insider із посиланням на різні джерела, включаючи місцевих жителів, писало, що українські військові за час прориву на територію Курської області Росії змогли взяти під свій контроль 11 населених пунктів. В основному йдеться про невеликі поселення, проте загалом ЗСУ, за даними ЗМІ, контролюють на даний момент близько 350 квадратних кілометрів: за розміром це порівняно з територією міста Харків.

За даними російського видання «Агентство», яке проаналізувало повідомлення блогерів 8 серпня, українські сили вже перебувають за 23-26 км від кордону з Україною.

Також у провоєнних російських телеграм-каналах поширюється інформація про те, що в Курську область РФ з Африки перекидають підрозділи ПВК «Вагнер», оскільки рядова армія поки що не може вибити українські сили із захоплених населених пунктів. Українські джерела повідомляють, що в полон здалися вже понад 50 російських солдатів, частина з яких – строковики. Офіційного підтвердження цих даних поки що немає немає.

Українська сторона офіційно події в Курській області РФ не коментувала.

Радник голови Офісу президента Михайло Подоляк заявив напередодні, що реакція Держдепартаменту США і представника Євросоюзу на події в Курській області Росії, «чітко говорять про те, що наші партнери нарешті усвідомлюють, що все, що стосується дій України – це суверенне право України і це про деескалацію, це про правильний вихід на фіналізацію цієї війни».

Форум

XS
SM
MD
LG