Доступність посилання

ТОП новини

«Грабували й вивозили у трудове рабство»: СБУ звинувачує Балицького у примусовому переміщенні людей


Фотоколаж: умови життя на окупованих територіях
Фотоколаж: умови життя на окупованих територіях

Служба безпеки України підозрює голову окупаційної адміністрації захопленої частини Запорізької області Євгена Балицького у примусовому переміщенні людей. Йдеться про щонайменше 50 випадків виселення за вигаданими звинуваченнями. Одна з потерпілих Олена Ягупова розповіла, що після показової «депортації», яку було знято на камеру, її не випустили на волю, а змусили копати окопи для окупантів. За словами жінки, інших людей також відправляли у трудове рабство. Вона зазначає, що не всім постраждалим, яких вона особисто знає, вдалося виїхати на підконтрольну владі України територію. За яких обставин окупаційна влада примусово виселяє людей і про що розповідають очевидці – у матеріалі проєкту Радіо Свобода «Новини Приазов’я».

  • Служба безпеки України заочно повідомила про підозру голові окупаційної адміністрації захопленої частини Запорізької області Євгену Балицькому за примусове переміщення з окупованої території не менше ніж 50 місцевих жителів. Йдеться про виселення або депортацію людей.
  • У підозрі, яку опубліковано 21 червня, сказано, що 14 липня 2022 року Балицький видав так званий наказ «Про заходи відповідальності за правопорушення, які посягають на громадський порядок і громадську безпеку». Саме на підставі цього документу з 14 липня 2022 року до 2 травня 2023 року здійснювалися примусові переміщення жителів, які зафіксовані українськими правоохоронцями.
  • Слідство встановило, що окупаційна влада змушувала залишати регіон жителів Мелітопольського, Василівського, Пологівського та Бердянського районів Запорізької області.
  • У разі доведення вини Балицькому загрожує позбавлення волі на термін до 12 років. Призначений Кремлем чиновник поки не коментував цю підозру.
  • Рік тому Євгена Балицького вже заочно засудили за колабораційну діяльність та злочини проти основ національної безпеки України. Суд призначив йому 15 років позбавлення волі з конфіскацією майна. Це рішення Балицький назвав «фейковим» і заявив, що пишається своєю участю в організації російського псевдореферендуму на окупованих частинах Запорізької та Херсонської областей восени 2022 року.
Голова окупаційної адміністрації захопленої частини Запорізької області Євген Балицький
Голова окупаційної адміністрації захопленої частини Запорізької області Євген Балицький

«Грабували й вивозили у трудове рабство»

Я – жертва «видворення». Мене особисто відправили у трудове рабство. Перед цим мені зачитали «вирок»
Олена Ягупова

Олена Ягупова жила в місті Кам’янка-Дніпровська, що у Василівському районі Запорізької області. У жовтні 2022 року жінку затримали окупаційні сили та записали показове відео про її «депортацію» на підконтрольну Україні територію. Ягупова розповідає, що насправді у той час вона перебувала у полоні – відпустили її пізніше. В інтерв’ю «Новинам Приазов’я» постраждала сказала, що окупанти зачитали їй на камеру рішення Євгена Балицького про виселення.

«Я – жертва «видворення». Мене особисто відправили у трудове рабство. Перед цим мені зачитали «вирок». Вони читали таке: «Рішенням голови Запорізької області Євгена Балицького така-то така-то виселяється за межі Запорізької області у зв’язку з тим, що перешкоджала роботі органів соціального захисту», – згадує жінка.

Олена Ягупова, жителька міста Кам'янка-Дніпровська, яка постраждала внаслідок примусового виселення
Олена Ягупова, жителька міста Кам'янка-Дніпровська, яка постраждала внаслідок примусового виселення

Вона каже, що мотивом окупантів могло бути заволодіння чужим майном.

«Усі «видворення» людей підписувалися саме рішенням Балицького. Потім у людей зникало все майно – й вони самі зникали. Їх грабували й вивозили у трудове рабство в якийсь російський трудовий табір», – розповідає Ягупова про відомі їй випадки.

«Усі люди, з якими я була наступні два місяці й копала окопи, були затримані за фейковими звинуваченнями. Коли нам пощастило бути звільненими на тимчасово окуповану територію, багато з них не змогли звідти виїхати
Олена Ягупова

Жителька Запорізької області свідчить, що після оголошення рішення про виселення більшість людей і далі утримувались у полоні. За її словами, окупанти відправляли їх на примусові роботи. Ягупова каже, що серед її знайомих, виселених із захопленої частини області, немає тих, кого б відпустили на підконтрольну владі України територію, тобто у бік Запоріжжя.

«Усі люди, з якими я була наступні два місяці й копала окопи, зникли (були викрадені – ред.), так само як я, за фейковими звинуваченнями. Так само з ними знімалися відео під Василівкою (про виселення з окупованої території ред.), а далі їх відправляли у трудовий табір. Я зібрала відео майже про всіх людей, з ким була. Навіть тоді, коли нам пощастило бути звільненими на тимчасово окуповану територію, багато з них не змогли звідти виїхати. Або їх одразу спіймали (окупанти ред.), або у них були відсутні документи для перетину кордону», – зауважує постраждала.

Олена Ягупова називає безпідставними звинувачення у «перешкоджанні роботі органів соціального захисту», про які йдеться в наказі Балицького. Вона наводить приклад ситуації, коли жителя окупованої частини Запорізької області могли затримати та відправити на примусові роботи.

«Якщо людина їхала дорогою, зупинилася, бо щось зламалося в машині – її хапають та везуть у СІЗО, їй інкримінують, що вона зробила знімки розташування військових підрозділів РФ. Й ця маленька зупинка може коштувати людині життя», – додає вона.

З огляду на бойові дії та окупацію Росією частини південних територій України, редакція не може отримати офіційного підтвердження про деякі озвучені свідчення чи незалежно їх перевірити.

«Жодну людину не оминуло катування»

Голова міста Пологи Юрій Коноваленко у коментарі «Новинам Приазов’я» сказав, що йому відомо про кілька випадків примусового виселення жителів громади під час окупації.

«Шість випадків примусової депортації наших жителів за вигаданими звинуваченнями в роботі на користь ЗСУ чи української влади. До людей приїжджали, насильно одягали їм на голову мішки чи пакети, щоб вони не бачили, куди їх везуть. Певний період вони (викрадені – ред.) перебували або в місцях позбавлення волі, або просто в підвалах. З них знущалися, їх били та катували. Після цього їх на камеру публічно депортували», – зазначає мер.

Мер Пологів Юрій Коноваленко
Мер Пологів Юрій Коноваленко

З кількома постраждалими міський голова Пологів спілкувався в евакуації в Запоріжжі. Жителі громади розповіли Коноваленку, що вони пережили в окупації.

Жителів громади вивозили, зачитували їм «вирок», рішення про депортацію. Жодну людину не оминула фізична розправа – катування
Юрій Коноваленко

«Це – мінімум тижневі допити, тижневі висунення звинувачень. Потім когось (з викрадених – ред.) відпускали, а когось уже родичі забирали в дуже важкому фізичному та моральному стані. Потім до них (постраждалих ред.) приїжджали (окупантиред.), вивозили їх, зачитували їм «вирок», рішення про депортацію. Жодну людину не оминула фізична розправа – катування», – каже мер Пологів.

На його думку, реальних випадків примусового виселення більше, ніж встановлено українським слідством.

«Якщо не дочекалися від людини прихильності – її депортували»

Заступник голови Бердянської районної ради Віктор Дудукалов перелічив підстави, які можуть стати приводом для примусового виселення людей з окупованої території. За його інформацією, окупантам достатньо будь-якого прояву нелояльності з боку місцевих жителів.

«Одним з приводів є неотримання документів російського зразка. Наприклад, людина не переоформила водійське посвідчення. Те саме (примусове переміщення – ред.) було за те, що в людей якимось чином виражена проукраїнська позиція: або вони виходили на майдан, коли почалася окупація; або вони взаємодіяли з іншими людьми, налаштовуючи їх триматися України; або в них під час незаконних обшуків була знайдена українська символіка; або окупанти дізналися, що в людини є близькі люди, які служать у ЗСУ. Коли окупанти розуміли, що вони не дочекаються від людини прихильності, то її депортували – фізично виганяли», – каже він.

Заступник голови Бердянської районної ради Віктор Дудукалов
Заступник голови Бердянської районної ради Віктор Дудукалов
Цих «депортацій» було набагато більше. Якщо відштовхуватися від числа 50, то більше в кілька разів
Віктор Дудукалов

За словами Дудукалова, випадків примусового переміщення, до яких може бути причетний «голова» захопленої частини Запорізької області Євген Балицький, значно більше ніж 50, про які відомо СБУ.

«Я у квітні (2022 року – ред.) покидав окуповану територію. Там уже були блокпости і вже почались перші випадки затримань, тортур і всього того, що пов’язане з окупацією. Тому я впевнений, що цих «депортацій» було набагато більше. Якщо відштовхуватися від числа 50, то більше в кілька разів», – припустив заступник голови Бердянської райради.

«Допоки Балицький живий, йому загрожує покарання»

Голова відділення Асоціації правників України в Запорізькій області, адвокат Дмитро Гладкий зауважив, що примусове виселення людей є воєнним злочином, тож строк давності притягнення до кримінальної відповідальності за ним відсутній. Якщо суд визнає Балицького винним, то йому загрожуватиме покарання впродовж усього його життя.

Адвокат Дмитро Гладкий
Адвокат Дмитро Гладкий
Допоки Балицький живий, йому загрожує покарання саме за воєнні злочини, бо ця категорія злочинів у світі вважається найтяжчою
Дмитро Гладкий

«Буде судове провадження, і вже в суді буде встановлена або винуватість, або навіть невинуватість (підозрюваного – ред.). Допоки Балицький живий, йому загрожує покарання саме за воєнні злочини, бо ця категорія злочинів у світі вважається найтяжчою», – зазначив адвокат.

Російське масштабне військове вторгнення в Україну триває від ранку 24 лютого 2022 року. У Росії заперечували, що ведуть проти України загарбницьку війну й назвали це «спеціальною операцію». Також російська влада заперечує, що скоює злочини проти цивільних жителів України.

  • Зображення 16x9

    Олена Бадюк

    Із червня 2019 року була редактором вечірнього шоу на Радіо Крим.Реалії (проєкт Радіо Свобода). Із осені 2021 року працюю в команді проєкту Радіо Свобода «Новини Приазовʼя».

Форум

ВИБІР ЧИТАЧІВ

XS
SM
MD
LG