Доступність посилання

ТОП новини

Росія хоче поливати окуповані землі українського Півдня. Звідки вода у Північнокримському та Каховському каналах (ФОТО)


Вода в Північнокримському каналі, 22 березня 2023 року
Вода в Північнокримському каналі, 22 березня 2023 року

Російські окупаційні сили заявили про плани з наповнення Каховського магістрального каналу водою з артезіанських свердловин. Нею мають намір зрошувати поля захопленого українського лівобережжя Дніпра. Води у каналі значно поменшало від часів руйнування греблі Каховської ГЕС та спустошення Каховського водосховища у червні 2023 року.

Українські науковці розповіли проєкту Радіо Свобода «Новини Приазов’я» про те, до чого може призвести викачування артезіанських вод і показали супутникові знімки, на яких видно, що Каховський та Північнокримський канали досі частково заповнені водою. Звідка ця вода?

Полив артезіанською водою

Окупанти збираються частково замінити воду з Каховського каналу на артезіанську на захоплених територіях півдня України. Артезіанську воду планують використовувати для зрошення полів. Зокрема, перший заступник голови «уряду» окупованої частини Херсонщини Віталій Булюк повідомив, що там розробляють карту геологічної розвідки для буріння свердловин.

За його словами, потенціал Каховської ГЕС і меліоративної системи, що раніше працювала, були достатніми для зрошення 1,6 млн гектарів землі у Херсонській та Запорізькій областях, а також у Криму.

Булюк визнав, що артезіанських свердловин на це не вистачить. Утім, окупаційна влада сподівається, що на лівому березі Херсонщини завдяки воді зі свердловин зрошуватимуть 200–250 тисяч гектарів землі.

Директор підконтрольного окупаційним силам Басейнового управління водних ресурсів Олексій Гнезділов розповів, як за допомогою альтернативних джерел води зрошують поля на захопленій частині Херсонщини.

«Розглядаються варіанти заповнення частини каналу дренажними підземними водами до рівня, що забезпечує запуск та безперебійну роботу помпової станції для подачі води на поля. Уже є успішні приклади серед сільгосптоваровиробників, які у такий спосіб поливають свої поля з низьконапірної дощувальної техніки», – сказав він в етері телеканалу «Таврія», що підконтрольний Росії.

Голова Запорізької обласної військової адміністрації Іван Федоров назвав черговим екологічним злочином наміри окупантів заповнювати зрошувальні канали артезіанською водою. Він зазначив, що викачування зруйнує систему підземних вод – у майбутньому це призведе до вичерпання запасів. Тож, на думку голови облвійськадміністрації, жителі півдня Запорізької області можуть залишитися без водопостачання.

Наслідки інтенсивного видобутку підземних вод

Під контролем російських окупаційних сил опинилися Каховський магістральний та Північнокримський канали. Перший – забезпечував водопостачання сіл та селищ, а також зрошення у Херсонській та Запорізькій областях, а другий – простягнувся від Херсонщини до Криму.

Після анексії півострова Україна припинила постачати туди воду Північнокримським каналом. Згодом окупаційна влада видала чимало ліцензій на видобуток підземної води. У результаті її використання відбулося засолення ґрунтів, і землі на півночі півострова стали непридатними для сільськогосподарських робіт. Таку заяву 2023 року зробила представниця президента України в Автономній Республіці Крим Таміла Ташева.

Лише рік попрацювали на свердловинах – потім пішла солона вода, і Крим припинив використання свердловин
Микола Халупенко

Фермер з Херсонщини, керівник господарства «Курінь» Микола Халупенко розповів про наслідки інтенсивного видобутку підземних вод.

«Я спілкувався зі своїми колегами-фермерами, які проживають у Криму. Коли (Північнокримський – ред.) канал був перекритий і півострів залишився без води, вони заявляли, що лише рік попрацювали на свердловинах – потім пішла солона вода, і Крим припинив використання свердловин. Фермери сумували, бо без води немає розвитку господарства», – сказав аграрій «Новинам Приазов’я».

Буріння свердловини, Сімферополь, 2020 рік
Буріння свердловини, Сімферополь, 2020 рік

Звідки вода у Північнокримському та Каховському каналах?

Завідувач лабораторії ГІС Світового центру даних з геоінформатики та сталого розвитку Сергій Гапон розповів, що Північнокримський канал наповнюється водою з кількох джерел – опадів та підземних свердловин.

На окремих ділянках річище Північнокримського каналу наповнюється водою з підземного горизонту
Сергій Гапон

«Якщо подивитися на супутникові знімки, то видно, що після підриву греблі Каховської ГЕС вода перестала йти річищем Північнокримського каналу, проте вже через 15-17 кілометрів ми її знову бачимо в річищі. Вода потрапляє туди декількома шляхами: коли випадають атмосферні опади, то з прилеглих полів вона стікає в річище; і на окремих ділянках можна з певною вірогідністю стверджувати, що річище наповнюється водою з підземного горизонту. Це – сто відсотків правда для Криму, і з високою долею ймовірності можна сказати, що це твердження правильне й для Херсонської області», – сказав вчений.

Проаналізувавши супутникові знімки за останній рік, Гапон стверджує, що води в Північнокримському каналі на Херсонщині досить багато й вона майже ніколи звідти не щезає. Утім, як зазначає вчений, у невеликих відгалуженнях цього каналу води майже немає.

Після початку літа 2023 року вода не переставала йти Каховським каналом. Приблизно 50% його відгалужень більшу частину року стоять з водою
Сергій Гапон

На думку експерта, ситуація з наповненістю Каховського магістрального каналу краща попри те, що після руйнування греблі Каховської ГЕС він не має прямого сполучення з Дніпром.

«Видно, що після початку літа 2023 року вода не переставала йти Каховським каналом. Це твердження повністю правильне для його основного річища. Для відгалужень ситуація краща: вони більш наповнені, ніж відгалуження Північнокримського каналу. Проте далеко не всі. Приблизно 50% відгалужень більшу частину року стоять з водою, а 50% – взагалі без води навіть у періоди, коли випадає велика кількість атмосферних опадів. Тому ми бачимо, що вода з Дніпра туди потрапляє, так само, скоріш за все, є стікання з прилеглих полів», – розповідає Гапон.

Він додає, що важко визначити, чи окупаційні сили наразі наповнюють Каховський канал водою зі свердловин. Підземної води небагато та її викачування з глибоких горизонтів недешеве – каже експерт. На його думку, якщо окупанти братимуть воду для поливу з підземних джерел, то її якість швидко погіршиться.

Постійна зміна водного та сольового балансів тільки зіпсує якість ґрунту
Сергій Гапон

«Якщо її підіймати на поверхню й використовувати для сільського господарства – це просто тимчасово розв’яже проблему з водою для невеликого відсотка сільськогосподарських полів. Як показав досвід Криму, якість води з великих підземних горизонтів починає сильно падати через декілька років. З невеликих – через декілька місяців. Постійна зміна водного та сольового балансів тільки зіпсує якість ґрунту й погіршить можливість подальшого використання тих територій для сталого сільського господарства», – підсумував експерт.

«Сухі колодязі й дефіцит води на півдні»

Декан факультету природничих наук Національного університету «Києво-Могилянська академія» Євген Хлобистов розповів, чому скорочення запасів артезіанських вод є небезпечним для жителів півдня України.

Використання артезіанських вод для зрошувальної системи – це небезпека для місцевого населення, яке буде мати сухі колодязі
Євген Хлобистов

«Люди в сільській місцевості переважно користуються саме артезіанськими водами і для колодязів, і для локального водопостачання, бо, по-перше, води з місцевих річок дуже мало, а по-друге, інколи вона має високу солоність. Таким чином, використання артезіанських вод для зрошувальної системи – це небезпека для місцевого населення, яке буде мати сухі колодязі й відповідно величезний дефіцит води для побутових потреб», – заявив науковець.

На думку Хлобистова, кількість води, що наявна на півдні, не може задовольнити потреб фермерських господарств. Він припускає, що окупаційна влада не розвиватиме сільське господарство на захоплених територіях, бо, перш за все, використовує їх у воєнних цілях.

Розбите село Андріївка на Херсонщині, що стало безлюдном через війну. Квітень 2023
Розбите село Андріївка на Херсонщині, що стало безлюдном через війну. Квітень 2023

«У мене є великі сумніви, що після окупації там активно розвивається сільське господарство. Це пов’язано з тим, що багато людей покинули ці терени. А окупаційна влада ще у 2022 році почала використовувати зрошувальні канали здебільшого як додаткові споруди проти можливого наступу українських Збройних сил», – додає він.

Впала врожайність соняшника та зернових

Керівник фермерського господарства з Херсонщини Микола Халупенко розповів «Новинам Приазов’я», що зрошувальні канали, побудовані від Каховського водосховища, забезпечували високу врожайність у регіоні.

Завдяки Північнокримському каналу на лівому березі зросла врожайність сої та соняшника у два-чотири рази
Микола Халупенко

«Завдяки Північнокримському каналу саме на лівому березі Дніпра зросла врожайність зернових культур, а також – сої та соняшника у два-три-чотири рази. Ми (херсонські аграрії – ред.) були монополістами та всю Україну забезпечували такими культурами, як томат, кавун, цибуля, перець, баклажан. Завдяки зрошенню врожайність відповідала світовим стандартам. Це, приміром, сто тонн томатів з гектара», – пояснив Халупенко.

Фермер сказав, що після руйнування греблі та втрати Каховського водосховища на правому березі Херсонщини впала врожайність зернових та соняшника. Він припускає, що те саме сталося на землях окупованого лівобережжя.

Ілюстративне фото: бахча на півдні України
Ілюстративне фото: бахча на півдні України

«Лівий берег вирощує овочі все-таки завдяки свердловинам, тому що здебільшого там і були свердловини. А на зернових там упала, мабуть, урожайність, як і на цьому (правому – ред.) березі», – каже аграрій.

Фермерка з окупованої частини Запорізької області, яка з міркувань безпеки попросила про анонімність, розказала, що її знайомі аграрії не сіють на землях, що зрошувалися водою з Каховського водосховища.

«Там, де поливи були, взагалі про це не йдеться, бо там тривають бойові дії й, звісно, що води немає», – сказала фермерка.

З огляду на бойові дії й окупацію Росією частини південних територій України, редакція не може отримати офіційного підтвердження про деякі озвучені свідчення чи незалежно їх перевірити.

  • Зображення 16x9

    Олена Бадюк

    Із червня 2019 року була редактором вечірнього шоу на Радіо Крим.Реалії (проєкт Радіо Свобода). Із осені 2021 року працюю в команді проєкту Радіо Свобода «Новини Приазовʼя».

Форум

ВИБІР ЧИТАЧІВ

XS
SM
MD
LG