Під час обміну військовополоненими між Україною та Росією 25 червня українська влада передала до РФ засудженого за виправдання російської агресії митрополита Тульчинської єпархії УПЦ (перебуває в молитовній єдності з Московським патріархатом) Іонафана (Анатолія Єлецьких). Про це повідомили у відділі зовнішніх церковних зв’язків Московського патріархату.
Священника прийняв у своїй резиденції патріарх РПЦ Кирило (Володимир Гундяєв), який нагородив Іонафана орденом преподобного Сергія Радонезького І ступеня. Раніше в РПЦ повідомили, що Іонафана звільнили за клопотанням самого Московського патріарха Кирила.
Офіційний представник Генштабу ЗСУ Андрій Ковальов зазначив, що свою згоду на обмін засуджений митрополит дав ще у квітні 2024 року.
«Тобто фактично Єлецьких цим визнав свою роботу на благо країни-агресора. Вони давно знайомі з Гундяєвим, і він на відео це підтверджує, і Гундяєв підтверджує, що особисто займався обміном цінного агента», – написав Ковальов у фейсбуці.
Архієрея Анатолія Єлецьких у серпні 2023 року засудили до п’яти років позбавлення волі, зокрема за статтею про виправдання російської агресії. За версією слідства, Іонафан поширював серед пастви проросійські листівки, розмістив на сайті єпархії статтю, в якій заявляв про верховенство Московського патріархату, та підтримував російське вторгнення в Україну.
Усього суд визнав клірика винним за чотирма статтями: про посягання на територіальну цілісність; про дії, спрямовані на насильницьку зміну чи повалення конституційного ладу; про заперечення збройної агресії Росії проти України та про порушення релігійної рівноправності громадян.
Митрополит Іонафан став першим чинним очільником єпархії УПЦ, засудженим до реального терміну в Україні.
Іонафан не визнав провини та подав апеляцію. Поки тривав її розгляд, він залишався під домашнім арештом. Повідомлялося, що в цей час у нього стався інсульт. 18 червня, чотири дні тому, апеляційний суд ухвалив вирок громадянину Єлецьких.
27 травня 2022 року у Києві відбувся Помісний собор Української православної церкви Московського патріархату, який заявив, що повністю відмовляється від зв’язку з РПЦ. Зі статуту релігійної організації прибрали всі згадки про Російську православну церкву, проте ця незалежність не оформлена юридично. Влада України вважає, що частина священників та ієрархів УПЦ має проросійську позицію, і звинувачує їх в антидержавній діяльності.
Форум