Доступність посилання

ТОП новини

Битва за Бахмут. Хроніка оборони міста-фортеці (оновлюється)

Донбас Реалії (проєкт Радіо Свобода) веде живий блог про битву за Бахмут

Битва за Бахмут: головне

Росія активно штурмує Бахмут та населені пункти на підступах до нього з липня 2022 року. У грудні наступ посилився – передусім за рахунок частин, які відступили з правобережжя Херсонської області. Крім того, місто стало головною ціллю ПВК «Вагнер» Євгенія Пригожина, відомого як «кухар Путіна». За оцінками аналітиків, з військової точки зору захоплення Бахмуту не мало сенсу, оскільки не давало тактичних переваг.

На початку 2023 року значно посилились атаки на Соледар – містечко на північному сході від Бахмуту, на відстані близько 20 км. 25 січня речник Східного угруповання військ Сергій Череватий підтвердив, що українські війська відійшли від Соледару. Після захоплення Соледару війська агресора продовжували просуватися як на флангах Бахмуту, так і в самому місті. До квітня 2023 року Бахмут, окрім декількох найбільш західних позицій, був окупований. Офіційно у ЗСУ про вихід з міста не заявляли. В середині травня українські захисники розпочали наступальні дії на північ (в районі Берхівки) і південь від Бахмуту (в районі Кліщіївки) з метою відбити стратегічні висоти та вирівняти лінію фронту – успішно. 15-17 вересня, після тривалої контрнаступальної кампанії, Сили оборони України відновили свої позиції у двох найважливіших точках на південь від Бахмуту: Кліщіївці та Андріївці.

Далі бої тривали, проте лінія фронту суттєво в жодну сторону суттєво не рухалась. Ситуація значно ускладнилась після захоплення Авдіївки в середині лютого 2024 року. Відтоді загарбники продовжили просуватися на захід від міста і водночас посилили тиск на Бахмутському напрямку, – тут епіцентром зусиль російських військ став Часів Яр. На цій ділянці фронту агресор з другої половини квітня просунувся у Богданівці і зайшов на східну околицю Часового Яру. Аналітики припускають, що агресор може зосередити свої зусилля саме на ньому, або ж на Торецьку, що лежить на південь – і таким чином обійти Часів Яр та посунути на Краматорсько-Слов'янську агломерацію.

Донбас Реалії веде живий блог про битву за Бахмут.

ДПСУ: під Бахмутом ліквідовано польовий склад армії РФ із боєкомплектом

Під Бахмутом на Донеччині українські прикордонники знищили польовий склад із боєкомплектом, який належав армії РФ, йдеться в повідомленні Державної прикордонної служби.

«Вогнем і вибухами прикордонники знищують логістику загарбників під Бахмутом. Аеророзвідка виявила, а мінометники здійснили вогневий наліт на польовий склад, де окупанти накопичували боєкомплект», – йдеться в повідомленні.

Прикордонники уточнили, що одна із мін влучила в укриття-склад, спричинивши вибух. У результаті «знищено склад, фортифікаційну споруду та двох військовослужбовців РФ»

У розвідці Британії 19 червня також заявили, що за останні десять днів Росія, ймовірно, почала передислокацію підрозділів Дніпровського угруповання військ зі східного берега річки Дніпро для посилення Запорізького і Бахмутського напрямків.

На сході України складна ситуація, Росія підтягнула свої сили – Маляр

Заступниця міністра оборони Ганна Маляр заявляє, що на сході України зараз складна ситуація – противник підтягнув свої сили та здійснює активний наступ на двох напрямках.

«На сході зараз складна ситуація. Ворог підтягнув свої сили та здійснює активний наступ на Лиманському і Куп’янському напрямках, намагаючись перехопити в нас ініціативу. Фіксується висока активність ворожих обстрілів. Тривають гарячі бої», – написала вона у телеграмі 19 червня.

За її словами, війська РФ не залишають своїх планів вийти на кордони Донецької та Луганської областей.

«Наразі для ворога це основний напрямок наступу. Тож, сконцентрував на сході значну кількість своїх підрозділів, зокрема десантно-штурмових», – додала Маляр.

У британській розвідці кажуть, що «армія РФ зазнає найбільших втрат із часів піку битви за Бахмут»

Українські військові продовжують проводити наступальні дії на фронті, армія РФ «зазнає найбільших втрат від часів піку битви за Бахмут», йдеться у звіті Міністерства оборони Британії 18 червня.

Британська розвідка зазначає, що «останніми днями тривають важкі бої, найбільш інтенсивні бої зосереджені в Запорізькій області, на заході Донецької області та навколо Бахмута».

Як вказує розвідка, на всіх напрямках Україна продовжує вести наступальні операції та «досягла незначних успіхів».

«На півдні російські війська часто проводять відносно ефективні оборонні операції. Обидві сторони зазнають значних втрат, при чому втрати росіян, ймовірно, є найвищими з часів піку битви за Бахмут у березні», – йдеться у повідомленні.

За даними Генштабу ЗСУ, впродовж доби 17 червня російська армія втратила на війні ще 650 військових, сім танків та два гелікоптери. Загальні втрати РФ на полі бою складають близько 219 820 військових.

«Поступово просуваються вперед»: у Міноборони повідомили про «тактичний успіх» підрозділів ЗСУ на півдні

На південному напрямку Збройні сили України ведуть активні наступальні дії на кількох ділянках одразу. Практично всюди, де українські підрозділи наступають, вони мають тактичних успіх, повідомила у Telegram ввечері 16 червня заступниця міністра оборони України Ганна Маляр.

«Поступово просуваються вперед. Станом на зараз (близько 10-ї вечора п’ятниці – ред.) до двох кілометрів на кожному напрямку. На деяких звільнених позиціях та населених пунктах триває процес закріплення наших військ», – повідомила Маляр.

За її словами, на Бердянському і Маріупольському напрямках армія РФ стягує війська з інших напрямків та збільшує вогневий вплив. Крім того, каже Маляр, ЗСУ стикаються з суцільним замінуванням полів.

У Міноборони наголошують: ЗСУ продовжують проводити як наступальні, так і оборонні дії та мають частковий успіх.

«На напрямках, де ми в обороні, жодної позиції не втрачено і ворог не зміг просунутись», – повідомила Маляр.

За її даними, армія РФ веде штурмові дії одразу на кількох напрямках, зокрема на Лиманському. На Бахмутському – загальна інтенсивність бойових дій дещо знизилася.

«Наші війська проводять наступальні дії на окремих ділянках, займаючи панівні висоти, лісосмуги з метою поступового витіснення ворога з підступів до Бахмута. Ворог докладає усіх зусиль, аби зупинити наступальні дії наших сил оборони. На сході противник зараз тримає значну кількість сил, які продовжує нарощувати, переміщаючи на Бахмутський напрямок додаткові підрозділи з інших напрямків», – повідомила заступниця міністра оборони.

На Бахмутському напрямку бійці ЗСУ «займають панівні висоти» – Сирський

Армія РФ намагається чинити «відчайдушний опір» наступу українських військових на Бахмутському напрямку, повідомив командувач Сухопутних військ Олександр Сирський.

За словами генерала, обстановка в смузі відповідальності Східного угруповання військ «залишається напруженою».

Сирський зазначив, що бійці ЗСУ ведуть наступальні дії на окремих напрямках, «займаючи панівні висоти, лісосмуги з метою поступового витіснення ворога з підступів до Бахмута».

Військовий також уточнив, що «попри наступ ЗСУ на півдні та втрату території і населених пунктів на цьому напрямку, противник продовжує переміщувати окремі найбільш боєздатні частини на Бахмутський напрямок, поєднуючи ці дії з потужним артилерійським вогнем та ударами штурмової і армійської авіації по позиціях українських військ».

Також, за інформацією Сирського, армія РФ «стабільно втрачає техніку під Бахмутом».

У Генштабі повідомили, де триває наступ Сил оборони

Сили оборони України продовжують наступ на Бердянському і Бахмутському напрямках, повідомив речник Генерального штабу Збройних сил України Андрій Ковальов.

За його словами, на Бердянському напрямку бої тривають в районі села Макарівка. Також бої тривають у районах сіл Новоданилівка і Новопокровка Запорізької області.

«На Бахмутському напрямку підрозділи ЗСУ вели штурмові дії на напрямках Роздолівка – Краснополівка та Берхівка – Ягідне, мали успіх», – цитує Ковальова Military Media Center.

Читайте також: «Усе ще попереду». Президент Чехії прокоментував контрнаступ ЗСУ

Він додав, що там, де українські війська обороняються, «жодної позиції не втрачено».

За даними Генштабу Збройних сил України, протягом доби 14 червня українські військові відбили понад 49 атак загарбників, російські сили продовжують зосереджувати основні зусилля на Лиманському, Бахмутському, Авдіївському і Мар’їнському напрямках.

Протягом доби відбулось близько 40 бойових зіткнень – Генштаб про ситуацію на фронті

У Генеральному штабі Збройних сил України розповіли про оперативну ситуацію на фронті станом на вечір 14 червня.

«Противник і надалі зосереджує основні зусилля на Лиманському, Бахмутському, Авдіївському та Мар'їнському напрямках – тривають бої, протягом доби відбулось 39 бойових зіткнень», – йдеться в повідомленні.

Заданими Генштабу, авіація за добу завдала 12 ударів по районах зосередження особового складу військ РФ, а підрозділи ракетних військ і артилерії уразили 11 районів зосередження живої сили, 1 зенітно-ракетний комплекс та 3 російські станції радіоелектронної боротьби. Російська сторона про втрати не повідомляла.

«Мають частковий успіх»: українські військові продовжують наступальні операції, заявляють в Міноборони. Заступниця міністра оборони Ганна Маляр у своєму телеграм-каналі назвала результати України за добу на різних напрямках.

  • Бахмутський – на різних ділянках пройшли вперед від 200-500 м;
  • Запорізький – пройшли вперед від 300-350 м;
  • Бердянський – тривають бої поблизу села Макарівка;
  • Маріупольський – тривають бої в районах Новоданилівки та Новопокровська.

«Наші війська рухаються в умовах надзвичайно жорстоких боїв, авіаційної та артилерійської переваги ворога. На Бердянському напрямку бої тривають поблизу села Макарівка. На Маріупольському напрямку бої тривають в районах Новоданилівки та Новопокровська», – повідомила Маляр.

Ґрунти просохли, Сили оборони нині досить мобільні для штурму – командир роти БПЛА

У зоні бойових дій на Бахмутському напрямку ґрунти достатньо просохли для ударно-штурмових дій, заявив 14 червня в ефірі Радіо Свобода (у проєкті «Свобода.Ранок») командир роти ударних безпілотних авіаційних комплексів «Ахіллес» 92-ї окремої механізованої бригади імені кошового отамана Івана Сірка Юрій Федоренко.

Він розповів, що ґрунти у Східній операційні зоні, зокрема, на Бахмутському напрямку, досить специфічні, і за певних погодних умов стають липкими, чим сповільнюють рух Збройних сил України. Та навіть за дощової погоди нині погодні умови сприятливіші для ударно-штурмових дій, аніж узимку, каже військовий.

Читайте також: Перегляд вироків, документи, вибори і розслідування злочинів: чого чекати українцям після звільнення з-під окупації

«Дуже добрий, родючий ґрунт, але трохи з глиною. Специфіка його – як пластилін, можна так порівняти. Він дуже такий тягучий і налипає, відповідно, коли йде дощ, коли мокра погода – просування дещо знижує свою інтенсивність. Тому що буксує і застрягає техніка, відповідно, й просування по траншеях теж ускладнюється», – відзначив Федоренко.

«Але в цілому, якщо порівнювати з зимою, станом на зараз проводити ударно-штурмові дії легше, бо фактично ґрунти вже просохли, і це допомагає бути високомобільними Силам оборони під час ударно-штурмових дій», – додав командир роти.

За даними Генштабу Збройних сил України, російська армія продовжує спроби атак у районах Бахмута, Марʼїнки та Лимана, але безуспішно. У Генштабі вказують, що російські сили зосереджуються на спробах повної окупації Луганської та Донецької областей України.

Сирський повідомив про ситуацію на Бахмутському напрямку

На Бахмутському напрямку на Донеччині українські сили продовжують вести оборонну операцію й просуватися вперед, заявив командувач Сухопутних військ генерал-полковник Олександр Сирський.

«Сили оборони продовжують оборонну операцію на Бахмутському напрямку. Наші воїни просуваються вперед, ворог втрачає позиції на флангах», – написав він у телеграмі 13 червня.

Бахмутський напрямок: у Міноборони повідомили результати просування українських військ за тиждень

У Міністерстві оборони повідомили результати просування українських військ на Бахмутському напрямку за тиждень.

«За минулий тиждень на Бахмутському напрямку просування військ: лівий фланг – 1,5 км, правий фланг – 3,5 км», – написала заступниця міністра оборони Ганна Маляр у телеграмі ввечері 12 червня.

За її словами, війська звільнили 16 квадратних кілометрів української території.

Раніше цього ж дня Маляр зазначила, що станом на 12 червня українські військові звільнили сім населених пунктів.

«За минулий тиждень в ході ведення наступальної операції у Донецькому та Таврійському операційних районах: звільнено 7 населених пунктів: Лобкове, Левадне, Новодарівка, Нескучне, Сторожеве, Макарівка, Благодатне», – написала заступниця міністра оборони Ганна Маляр у телеграмі.

За її словами, просування військ наступального угруповання склало 6,5 км, вони взяли під контроль 90 квадратних кілометрів.

Під Бахмутом українські військові просунулися до 700 метрів – Череватий

Українським військовим вдалося просунутися на Бахмутському напрямку, а російська армія зазнала втрат, повідомив речник Східного угруповання військ Збройних сил Сергій Череватий в ефірі телемарафону 11 червня.

За його словами, на Бахмутському напрямку бійці ЗСУ продовжують контратакувати «там, де є можливості».

«На флангах пройшли від 250 до 700 м, посунувши ворога. При цьому нанісши йому втрати – 66 окупантів знищили, 83 зазнали поранень, 3 потрапили до полону», - сказав речник.

Українські військові також «знищили дві бойові машини піхоти ворога, дві бойові машини десанту, БТР, два самохідних міномети «Нона», гаубицю Д-30, протитанковий ракетний комплекс та польовий склад з боєприпасами», уточнив Череватий.

За його інформацією, армія РФ також намагається контратакувати, але безрезультатно – впродовж доби відбулось три бойових зіткнення на Бахмутському напрямку.

«Ворог також 249 разів бив по українських позиціях різними типами артилерії та здійснив два авіанальоти», – підсумував Череватий.

ISW: у РФ намагаються применшити «візуально підтверджені» наступи ЗСУ в двох областях

Українські війська здійснили візуально підтверджені наступи в західних частинах Донецької і Запорізької областей, які російські джерела підтвердили, але намагалися применшити, повідомив у своєму звіті американський Інститут вивчення війни (ISW).

Аналітики нагадали, що заступниця міністра оборони України Ганна Маляр повідомила, що на півдні України українські війська просунулися на відстань від 300 до 1500 метрів. Маляр та інші українські й російські джерела повідомляли, що українські війська мали успіхи на південь від Великої Новосілки між 10 і 11 червня, зокрема звільнили Макарівку, Нескучне, Благодатне, Сторожеве і Новодарівку, пишуть аналітики.

При цьому деякі російські джерела заявляли, що бої тривають у «сірій зоні» чи спірних районах або що українські сили діють у районах, які російські війська не повністю окупували до українських атак на півдні України.

Читайте також: Як Росія заганяє новобранців на війну і не платить за загиблих

«Російські джерела, ймовірно, називають здобутки українських військових захопленням «сірих зон», щоб применшити українські успіхи і не повідомляти про прорив ліній оборони українськими військами. Українські сили звільнили кілька населених пунктів, але заяви про український «прорив» наразі передчасні», – заявили в ISW.

Аналітики зауважили, що українські війська 10 і 11 червня провели контрнаступальні дії щонайменше на трьох ділянках фронту і мали територіальні здобутки.

«Кадри з геолокацією і російські джерела вказують на те, що українські сили звільнили декілька населених пунктів під час продовження наземних атак на південь, південний захід і південний схід від Великої Новосілки на заході Донецької області. Російські джерела повідомляли, що українські війська продовжували атакувати на південний захід від Оріхова в Запорізькій області, і українські війська досягли успіхів у цьому районі», – йдеться в повідомленні.

Деокуповані 5 населених пунктів

  • 11 червня українські військові повідомили, що звільнили село Благодатне Донецької області від окупації російських військ. Під час цієї операції вдалось взяти в полон російських військових, розповів речник Сил оборони Таврійського напрямку Валерій Шершень.
  • 11 червня українські військові також звільнили село Нескучне на Донеччині.
  • 11 червня заступниця міністра оборони Ганна Маляр розповіла, Сили оборони України звільнили від російських військових і село Макарівка в Донецькій області та «просунулися вперед на кількох напрямках, зокрема на Бахмутському».
  • 12 червня українські військові повідомили про звільнення чергового населеного пункту на Донеччині – села Сторожеве.
  • Запорізька окрема бригада ТрО повідомила, що 4 червня було звільнене село Новодарівка у Заопрізькій області на межі з Донецькою.

Президент України Володимир Зеленський 10 червня прокоментував повідомлення про наступ. «В Україні ведуться певні оборонні та контрнаступальні дії, на якій стадії – я не говоритиму детально», – сказав Зеленський на пресконференції в Києві після переговорів з прем’єр-міністром Канади Джастіном Трюдо.

Офіційно Генштаб України не повідомляв про перехід у масштабний контрнаступ, підготовка якого велася останні місяці. Зі слів Зеленського також не випливає, що йдеться саме про початок наступу з рішучими цілями, а не про тактичні наступальні маневри.

БІЛЬШЕ

XS
SM
MD
LG