Доступність посилання

ТОП новини

Битва за Бахмут. Хроніка оборони міста-фортеці (оновлюється)

Донбас Реалії (проєкт Радіо Свобода) веде живий блог про битву за Бахмут

Битва за Бахмут: головне

Росія активно штурмує Бахмут та населені пункти на підступах до нього з липня 2022 року. У грудні наступ посилився – передусім за рахунок частин, які відступили з правобережжя Херсонської області. Крім того, місто стало головною ціллю ПВК «Вагнер» Євгенія Пригожина, відомого як «кухар Путіна». За оцінками аналітиків, з військової точки зору захоплення Бахмуту не мало сенсу, оскільки не давало тактичних переваг.

На початку 2023 року значно посилились атаки на Соледар – містечко на північному сході від Бахмуту, на відстані близько 20 км. 25 січня речник Східного угруповання військ Сергій Череватий підтвердив, що українські війська відійшли від Соледару. Після захоплення Соледару війська агресора продовжували просуватися як на флангах Бахмуту, так і в самому місті. До квітня 2023 року Бахмут, окрім декількох найбільш західних позицій, був окупований. Офіційно у ЗСУ про вихід з міста не заявляли. В середині травня українські захисники розпочали наступальні дії на північ (в районі Берхівки) і південь від Бахмуту (в районі Кліщіївки) з метою відбити стратегічні висоти та вирівняти лінію фронту – успішно. 15-17 вересня, після тривалої контрнаступальної кампанії, Сили оборони України відновили свої позиції у двох найважливіших точках на південь від Бахмуту: Кліщіївці та Андріївці.

Далі бої тривали, проте лінія фронту суттєво в жодну сторону суттєво не рухалась. Ситуація значно ускладнилась після захоплення Авдіївки в середині лютого 2024 року. Відтоді загарбники продовжили просуватися на захід від міста і водночас посилили тиск на Бахмутському напрямку, – тут епіцентром зусиль російських військ став Часів Яр. На цій ділянці фронту агресор з другої половини квітня просунувся у Богданівці і зайшов на східну околицю Часового Яру. Аналітики припускають, що агресор може зосередити свої зусилля саме на ньому, або ж на Торецьку, що лежить на південь – і таким чином обійти Часів Яр та посунути на Краматорсько-Слов'янську агломерацію.

Донбас Реалії веде живий блог про битву за Бахмут.

Експерти про контрнаступ. Українці зроблять набагато більше, ніж очікує більшість аналітиків – генерал США

Україна вже розпочала контрнаступ, хоча її керівництво не підтверджує цього офіційно, вважають більшість західних військових експертів. А щодо результатів, то багато з них очікують, що він буде успішний, хоча буде також тривалим та обійдеться Україні дорогою ціною.

Один із найавторитетніших військових експертів, колишній командувач американських військ в Іраку та Афганістані, генерал у відставці Девід Петреус вважає, що українців сильно недооцінювали.

«Українці досягнуть значних проривів і зроблять набагато більше, ніж прогнозує більшість аналітиків», – заявив генерал у відставці в інтерв'ю газеті Washinton Post. При цьому він додає, що втрати будуть важкими – наступ завжди веде до більших втрат, ніж оборона. А до того ж українці не мають підтримки з повітря, на яку можуть покладатися американські військові у своїх операціях.

Washington Post очікує участі у контрнаступі близько 40 000 українських військових, навчених НАТО та озброєних західною технікою. Спільною рисою оприлюднених прогнозів є і впевненість у тому, що ослаблення російських сил унаслідок контрнаступу дасть Україні перевагу в майбутньому вибудовуванні мирної стратегії та у захисті відвойованих територій.

Докладніше – читайте тут

На деяких ділянках під Бахмутом ЗСУ просунулись до 1200 метрів – Череватий

На Бахмутському напрямку підрозділи Збройних сил України просуваються вперед, «за добу знищено 120 окупантів і 163 поранено», зазначив речник Сил оборони Східного напрямку полковник Сергій Череватий в ефірі телемарафону 9 червня.

«Ми, скориставшись тим, що ворог проводить ротаційні заходи, а ті підрозділи нові, що заходять, не до кінця знають місцевість, провели відповідні злагодження, завдали ударів і вже упродовж кількох днів проводимо штурмові дії на Бахмутському напрямку. За попередню добу наші підрозділи на деяких ділянках просунулися до 1200 метрів», – сказав Череватий.

За його словами, головне завдання Сил оборони – «максимально шкодити ворогу, максимально вибивати його бойовий потенціал».

«До цього ми робили це з терористичними підрозділами «Вагнера», тепер – з мотострілецькими та повітряно-десантними підрозділами РФ», – зазначив він.

Читайте також: Бої на Півдні та Донбасі: навіщо Україна наступає на трьох фронтах

Череватий повідомив, що за минулу добу «ворог 368 разів ствольною артилерією завдав ударів по українських позиціях, відбулося 15 боєзіткнень із ворогом, 5 авіанальотів». Крім того, за його словами, Силам оборони «вдалося знищити 120 росій ських окупантів, 163 поранено, 11 взяли у полон».

«Також знищено три гармати, артилерійську систему «Нона» і самохідну артилерійську установку «Гвоздика», протитанкову гармату «Рапіра», реактивну систему залпового вогню «Град» і три польових склади боєприпасів», – поінформував речник Сил оборони Східного напрямку.

ЗСУ ведуть активні бойові дії на декількох ділянках Бахмутського напрямку – Маляр

Українські військові ведуть активні бойові дії на декількох ділянках Бахмутського напрямку, повідомляє заступниця міністра оборони України Ганна Маляр.

«На Бахмутському напрямку ворог стягує резерви і намагається утримати займані позиції. Робить спроби атакувати, але не вдається. Зараз наші оборонці ведуть активні бойові дії на декількох ділянках Бахмутського напрямку», – написала вона в телеграмі 9 червня.

За його словами, противник продовжує зосереджувати основні зусилля на Лиманському, Бахмутському, Авдіївському та Мар’їнському напрямках, тривають важкі бої.

«На всіх напрямках ворог завдає авіаційні удари та здійснює артилерійські і мінометні обстріли. Втім, ворогу не вдається досягти своїх цілей. Наші оборонці відбивають атаки», – додала вона.

ЗСУ провели контрнаступальні операції щонайменше на трьох ділянках фронту – ISW

Україна провела контрнаступальні операції щонайменше на трьох ділянках фронту, повідомляють в американському Інституті вивчення війни (ISW).

«Україна провела контрнаступальні операції з різними результатами щонайменше на трьох ділянках фронту в рамках ширших контрнаступальних зусиль, які розгортаються з неділі, 4 червня. Українські офіційні особи повідомили, що українські сили перейшли від оборонних до наступальних операцій на Бахмутському напрямку», – йдеться у звіті.

У ISW зазначають, що українські сили здійснили обмежену, але все ще значну атаку на заході Запорізької області в ніч із 7 на 8 червня. Російські сили, очевидно, захищалися від цієї атаки і, як повідомляється, відновили свої початкові позиції станом на 8 червня.

Українські атаки на заході Запорізької області 8 червня не відображають повного обсягу українських можливостей у нинішньому контрнаступі, зауважують аналітики.

Україна, як повідомляється, сформувала 12 спеціалізованих контрнаступальних бригад, дев’ять оснащених західною технікою, а три – наявною технікою, і до цих підрозділів майже напевно приєднаються досвідчені українські підрозділи. Схоже, що Україна направила лише частину великого резерву сил, доступних для контрнаступальних операцій.

Читайте також: Прорвали кордон: для чого РДК та Легіон «Свобода Росії» роблять рейди в РФ

Аналітики Інституту вивчення війни зауважують, що сили російського Південного військового округу, розгорнуті в цьому конкретному районі, ймовірно, є більш якісним угрупованням сил, ніж Росія використовує на інших ділянках фронту, їх оборонні показники навряд чи відображатимуть оборонні можливості російських угруповань в інших місцях.

Напередодні розвідка Британії заявила, що в умовах надзвичайно складної оперативної картини на багатьох ділянках фронту тривають тяжкі бої – на більшості напрямків Україна тримає ініціативу.

У Міноборони Росії раніше заявили, що вранці 4 червня українська армія пішла в атаку на п’ятьох ділянках фронту. У відомстві стверджують, що спроба наступу нібито була марною. Після цього в Управлінні стратегічних комунікацій Збройних сил України закликали не вірити заяві Міноборони РФ.

На Бахмутському напрямку ЗСУ перейшли в наступ, просування від 200 до 1100 метрів – Маляр

На Бахмутському напрямку українські війська перейшли з оборони в наступ, повідомила заступник міністра оборони Ганна Маляр.

За її словами, минулої доби ЗСУ здійснили просування на різних ділянках від 200 до 1100 метрів.

«Ворог на цьому напрямку перейшов до оборони, намагаючись утримати займані позиції. Наразі ворог стягує свої резерви на цей напрямок з глибини для захисту», – написала вона у телеграмі.

Маляр додала, що «вагнерівці» залишаються подекуди у тилових підрозділах, але зараз бойові дії веде регулярна армія РФ, задіюючи десантно-штурмові загони.

Армія РФ втрачає позиції на Бахмутському напрямку – Сирський

Сили оборони України на Бахмутському напрямку продовжують просуватися на флангах, змушуючи армію РФ втрачати раніше зайняті позиції, повідомив у Telegram командувач Сухопутних військ Збройних сил України Олександр Сирський.

«Бахмутський напрямок. Сили оборони продовжують рух вперед на флангах, ворог втрачає позиції під Бахмутом. Працює 3 ОШБр», – написав Сирський.

Напередодні у відеозверненні президент Володимир Зеленський також сказав, що українські військові просунулися вперед на Бахмутському напрямку. Крім 3-ї окремої штурмової бригади, він також відзначив зусилля 57-ї окремої мотопіхотної бригади.

У ранковому зведенні Генштаб ЗСУ повідомляв, що на Бахмутському напрямку армія РФ упродовж минулої доби вела наступальні дії у напрямку Кліщіївки – безуспішно.

Зеленський подякував за «рух уперед» на Бахмутському напрямку

Президент Володимир Зеленський у вечірньому відеозверненні сказав, що українські військові просунулися вперед на Бахмутському напрямку.

«Окремо, як і вчора, хочу відзначити сьогодні наших героїв на Бахмутському напрямку… Молодці, воїни! 3-тя окрема штурмова бригада та 57-ма окрема мотопіхотна бригада – дякую вам! Дякую за рух уперед!» – сказав президент.

Українські військові продовжують оборонну операцію, переходячи на деяких напрямках до наступальних дій, а епіцентром бойових дій залишається Бахмутський напрямок, повідомила заступниця міністра оборони України Ганна Маляр 5 червня.

Вона пояснила, що російська сторона активно поширює інформацію про початок українського контрнаступу, щоб відвернути увагу від подій біля Бахмута.

У Міноборони Росії раніше заявили, що вранці 4 червня українська армія пішла в атаку на п’ятьох ділянках фронту. У відомстві стверджують, що спроба наступу нібито була марною.

Після цього в Управлінні стратегічних комунікацій Збройних сил України закликали не вірити заяві Міноборони РФ.

Напередодні Міноборони України опублікувало ролик, в якому від імені українських військових звернулося з проханням дотримуватися інформаційної тиші. У ньому йдеться про те, що наступ ЗСУ розпочнеться без оголошення. Таку ж заяву зробила у неділю заступниця міністра оборони Ганна Маляр.

За останні дві доби бої активізувалися на ділянках, де було відносно спокійно – британська розвідка

Міністерство оборони Великобританії з посиланням на дані розвідки оцінило, як змінилася ситуація на фронті за останні дві доби, і зробило свої висновки щодо суперечок між воюючими в Україні «вагнерівцями» та регулярною російською армією.

«За останні 48 годин значно активізувалися бої на багатьох ділянках фронту, у тому числі на тих, що протягом кількох місяців були відносно спокійними», – йдеться в огляді.

Водночас ворожнеча між ПВК «Вагнер» та Міноборони Росії досягла «безпрецедентного рівня», вказує британська сторона.

«Власник «Вагнера» Євген Пригожин вперше заявив, що армія навмисно застосувала зброю проти підрозділів «Вагнера». Після сварки вагнерівці, ймовірно, затримали командира бригади російської армії. Більшість сил ПВК «Вагнер» вже виведені з Бахмута. Оскільки в Росії не вистачає резервних частин, то наскільки «Вагнер» реагуватиме на дії Міноборони, стане ключовим чинником конфлікту найближчими тижнями», – йдеться в повідомленні.

У Міноборони Росії раніше заявили, що вранці 4 червня українська армія пішла в атаку на п’ятьох ділянках фронту. У відомстві стверджують, що спроба наступу нібито була марною.

Після цього в Управлінні стратегічних комунікацій Збройних сил України закликали не вірити заяві Міноборони РФ.

Цими днями Міноборони України опублікувало ролик, в якому від імені українських військових звернулося з проханням дотримуватися інформаційної тиші. У ньому йдеться про те, що наступ ЗСУ розпочнеться без оголошення.

«Росія істерично сприймає будь-який наш крок» – Зеленський про Бахмут і контрнаступ

Президент України Володимир Зеленський у вечірньому відеозверненні 5 червня заявив про успіхи на фронті, але не конкретизував зміст свого повідомлення. Він відзначив українських військових, «які дали за цей день саме ті новини, яких ми очікуємо».

«Бахмутський напрямок – молодці, воїни! Ми бачимо, як істерично Росія сприймає будь-який наш крок там, усі наші зайняті позиції. Ворог знає, що Україна переможе. Вони це бачать. Вони це відчувають завдяки вашим ударам, воїни, і зокрема на Донеччині», – сказав Зеленський.

Українські військові продовжують оборонну операцію, переходячи на деяких напрямках до наступальних дій, а епіцентром бойових дій залишається Бахмутський напрямок, повідомила заступниця міністра оборони України Ганна Маляр.

Вона пояснила, що російська сторона активно поширює інформацію про початок українського контрнаступу, щоб відволікти увагу від подій біля Бахмута.

У Генштабі повідомили про 25 бойових зіткнень на сході України

У Генеральному штабі Збройних сил України повідомили про 25 бойових зіткнень протягом доби на сході України, зауваживши, що російські війська і надалі зосереджують основні зусилля на спробах повної окупації Луганської та Донецької областей.

«На Лиманському напрямку протягом доби противник вів безуспішні наступальні дії в районі Білогорівки Луганської області… На Бахмутському напрямку противник вів наступальні дії у напрямку Іванівського, успіху не мав… На Авдіївському напрямку противник здійснив невдалу спробу наступу поблизу Невельського… На Мар’їнському напрямку наші захисники відбили усі вісім атак противника в районі міста Мар’їнка», – йдеться в повідомленні.

За даними Генштабу, протягом доби загарбники завдали ракетного і 19 авіаційних ударів, здійснили близько 30 обстрілів з реактивних систем залпового вогню по позиціях українських військ і населених пунктах України, внаслідок чого зруйнована інфраструктура і постраждали цивільні люди.

Ймовірність завдання ракетних та авіаційних ударів по всій території України і надалі залишається високою, додали в командуванні.

Данілов озвучив втрати російської армії у боях за Бахмут

У боях за Бахмут Росія вже втратила майже 23 тисячі своїх військових, розповів секретар Ради нацональної безпеки та оборони Олексій Данілов в інтерв’ю італійському виданню Corriere.

«З 1 вересня, коли Москва почала використовувати засуджених як найманців у Бахмуті, загинуло 22 816 осіб (російських військових – ред.). Наші втрати були у 7,5 разів менші», – заявив Данілов, відповідаючи на питання, чому Україна відчайдушно захищала Бахмут.

Секретар РНБО наголосив, що «Україна не має права здавати свої міста без бою, оскільки без опору росіяни вже б перемогли».

Згідно з даними Генштабу ЗСУ, Росія за минулу добу, 3 червня, втратила на війні проти України 470 своїх військових, загальні її втрати від початку повномасштабного вторгнення сягнули близько 209 940 військових.

Російські війська в районі Бахмута перейшли до оборони – Сирський

Російські війська перейшли до оборони на Бахмутському напряму, заявив командувач Сухопутних військ Збройних сил України Олександр Сирський.

Він оприлюднив відео, за його словами, роботи аеророзвідки окремого штурмового батальйону «Айдар» на цьому напрямку.

«Ворог перейшов до оборони. Спостерігається значне зменшення будь-яких активних дій ворога при збільшенні кількості обстрілів з важкого озброєння, в основному з артилерії та мінометів», – прокоментував Сирський.

Читайте також: Вони все ще вірять в Україну: як по 7 років виживають у полоні Росії

Раніше в коментарі «Українській правді» командувач Сухопутних військ назвав ситуацію на Бахмутському напрямку «тимчасовим затишшям», назвавши хибним враження, що російські війська нібито відмовилися від наступу в цьому районі.

Очільник ПВК «Вагнер» Пригожин 25 травня заявив про початок виведення «вагнерівців» із Бахмута. У Міноборони України підтвердили, що у передмісті ці підрозділи вже заміняють на службовців збройних сил РФ, але у самому місті «вагнерівці» все ще є.

За словами заступниці міністра оборони Ганни Маляр, українські військові продовжують контролювати околиці Бахмута на південно-західній частині і «фактично вхід в місто».

Заміна ПВК «Вагнер» на «кадирівців» у Бахмуті не вплине на хід боїв – Костенко

Присутність нових підрозділів у Бахмуті, які приходять на зміну приватній військовій компанії «Вагнер», навряд чи змінить ситуацію у місті. Так вважає Роман Костенко, народний депутат, секретар Комітету Верховної Ради з питань національної безпеки, оборони та розвідки. Про це він сказав в етері «Свобода.Ранок» (проєкт Радіо Свобода).

За словами Костенка, тепер Бахмут «триматимуть» і штурмуватимуть російські десантники і так звані «кадирівці» з полку «Ахмат», які заходять туди на зміну «вагнерівцям». Однак за бойовим потенціалом ці підрозділи відрізняються від найманців «Вагнера», вважає народний депутат.

Читайте також: Росія визнає українських дітей «сиротами» і віддає на усиновлення – розслідування

«Такої дисципліни, як у «Вагнері», немає ніде. Вона побудована на страху смерті, якогось каліцтва, на кувалдах. І це вона змушувала ці маси злочинців, найманців іти на кулемети, іти на снаряди у повний зріст, тому що там був хоч якийсь шлях вижити. Піти назад – шансів вижити не було. Такої дисципліни в «Ахматі» немає. Вони себе завжди вважають кращими, достойнішими, ніж росіяни, росіяни для них неправовірні. І тут питання, що «кадирівці» якраз будуть іти за росіянами більше і по їхніх тілах». – вважає народний депутат.

ISW прокоментував можливе повернення «кадирівців» на фронт в Україні

Російське командування, ймовірно, наказало голові Чеченської республіки Рамзану Кадирову відрядити чеченські підрозділи для наступальних операцій після виведення вагнерівців з Бахмута. Про це йдеться в звіті Інституту дослідження війни від 31 травня.

ISW посилається на заяву Кадирова про наказ чеченським військам перебрати на себе відповідальність за лінію фронту на Донеччині.

«Кадиров зазначив, що російське військове командування віддало наказ російським підрозділам «Росгвардії» і чеченським силам загону «Ахмат» почати наступальні дії на лінії фронту також у Запорізькій і Херсонській областях. Кадиров заявив, що ці підрозділи вже почали тактичну підготовку до цих наступальних дій, і стверджував, що наступальні дії підрозділів «Ахмат» почалися до того, як українські війська перейшли в контрнаступ. На момент написання звіту ISW не помітило жодних ознак чеченських наступальних операцій на Запоріжжі чи Херсонщині», – заявляє Інститут.

Російська армія намагалася наступати на двох напрямках в районі Бахмута, безуспішно – ЗСУ

Сили оборони України відбили 21 атаку російських військ у Донецькій і Луганській областях протягом доби 31 травня, повідомляє Генеральний штаб Збройних сил вранці у четвер.

Зокрема, командування заявляє про «безуспішні наступальні дії» російських підрозділів на Куп’янському напрямку: захід від Масютівки, Харківщина, та в напрямках Новоселівського і Стельмахівки Луганської області.

«На Лиманському напрямку противник вів наступальні дії південніше Білогорівки, успіху не мав… На Бахмутському напрямку протягом минулої доби противник вів безуспішні наступальні дії у напрямках Оріхово-Василівки та Білої Гори», – йдеться в зведенні.

Читайте також: «Чорний день» для авіації РФ: як змінилося життя на кордоні з Брянською областю

Командування не фіксувало наступальних дій російських військ на Авдіївському напрямку. На Мар’їнському ЗСУ «відбили усі атаки противника в районі міста Мар’їнка».

За даними штабу, триває мілітаризація окупованої Запорізької атомної електростанції:

«Так, завод «Нестандартного обладнання і трубопроводів» використовується загарбниками для ремонту військової техніки, а завод «Спеціальних конструкцій» і «Домобудівний комбінат» окупанти перетворили на склад військової техніки, зброї та боєприпасів».

Генштаб звітує про 15 авіаційних ударів по місцях зосередження російських військ та техніки, а також ураження низки цілей ракетними військами й артилерією та збиття п’яти розвідувальних безпілотників.

Череватий: у Бахмуті російські сили ротацію прикривають щільним вогнем артилерії

Російські сили ротацію в Бахмуті прикривають артилерією, заявив речник Східного угруповання військ ЗСУ Сергій Череватий.

«В останні дні не більше двох-трьох зіткнень було, вчора взагалі не було. Сьогодні два за добу. Проте ворог свої ротаційні заходи щільно прикриває вогнем артилерії – 343 рази за цю добу накрив наші позиції різними типами артилерії, один авіаналіт був. Ми також завдаємо ударів», – розповів він в ефірі національного телемарафону.

За його словами, Росія намагається завести у Бахмут одні з кращих підрозділів, які у них залишилися.

«Посилило це їх (російські сили в Бахмуті - ред.) чи послабило – покажуть найближчі дні», – додав Череватий.

БІЛЬШЕ

XS
SM
MD
LG