Із серпня минулого року Білорусь переживає національне піднесення, яке можна порівняти з подіями 2014 року в Україні. Як і тодішні українці, білоруси піднялися на боротьбу за свою гідність, свободу та незалежність.
Боротьба тривала 8 місяців, забрала життя щонайменше 10 людей, багатьох покалічила, 35 тисяч пройшли через тюрми та арешти, багатьох закатували, багатьох вислали з країни.
Серед них – і Світлана Тихановська, яку білоруси вважають обраним президентом.
Багато білорусів їдуть в Україну, адже почуваються там у безпеці.
Київ отримав, за найскромнішими підрахунками, кілька тисяч громадян Білорусі, вимушених змінити своє місце проживання, а потім спростив процедуру їхнього перебування в країні.
Ми дуже цінуємо підтримку України в цей непростий для Білорусі час.
У перші дні після виборів і кривавого розгону мирної вулиці міністр Дмитро Кулеба засудив репресії проти народу Білорусі. Вперше в історії Україна відкликала посла з Мінська. Пізніше український уряд приєднався до персональних санкцій ЄС проти 40 чиновників Лукашенка.
Нас об’єднує не лише близькість мов, але й спільна історична спадщина
Зараз білоруси пильно стежать за своїми близькими та далекими сусідами – хто з них підтримував наш народ. Це вже формує відповідне ставлення білоруського суспільства і запам’ятається надовго. А моральний вибір України надихає білорусів.
Окрім морального вибору, є і цілком практичний аспект. Сьогодні режим Лукашенка становить пряму загрозу незалежності Білорусі, а отже, і безпеці України. Саме завдяки цьому режиму Україна змушена зміцнювати свій кордон.
Зараз багато помічників режиму Лукашенка використовують Україну в своїх корупційних схемах
Але для білорусів Україна була і буде не лише сусідом. Нас об’єднує не лише близькість мов, але й спільна історична спадщина Київської Русі та Великого князівства Литовського, солідарність у боротьбі за незалежність протягом новітньої історії.
29 січня за ініціативою України Світлана Тихановська долучилася до засідання «Люблінського трикутника», який об'єднує Польщу, Литву, Україну; а тепер Білорусь – необхідна ланка для цілісності Балто-Чорноморського регіону, відносини між нашими народами – запорука регіональної безпеки та стабільності.
Зараз багато помічників режиму Лукашенка використовують Україну в своїх корупційних схемах.
Є інформація про схеми з енергетикою та нафтопродуктами, про контрабанду білоруських сигарет в Україну. Білоруські державні підприємства, у тому числі ті, що утримують режим і де страйки жорстоко придушені, також мають безперешкодний доступ на українські ринки.
Звільнення Білорусі від тиранії відповідає інтересам України, і ви зможете зіграти важливу роль.
Світлана Тихановська готова відвідати Київ, якщо дозволить ситуація з пандемією та громадською безпекою
Ця роль – у приєднанні до індивідуальних та фінансових санкцій, а також економічних обмежень, накладених Сполученими Штатами та Європейським союзом щодо співучасників та гаманців режиму.
Це підтримка Білорусі на міжнародній арені та в міжнародних організаціях, а також допомога в організації переговорів із тими, хто при владі розуміє тупиковий стан для диктатора і не хоче розділяти з ним відповідальність за неминучий крах режиму.
Світлана Тихановська готова відвідати Київ, якщо дозволить ситуація з пандемією та громадською безпекою.
Так, і Україна, і Білорусь зараз переживають складні часи. Україна – війна за збереження суверенітету та відновлення територіальної цілісності, Білорусь – повстання за свободу.
У нас є історичний шанс знову зблизитися і краще зрозуміти одне одного.
Білорусь потребує вільної та незалежної України. І я впевнений, що це взаємне.
Франак Вячорка – радник Світлани Тихановської
Оригінал публікації – на сайті «Європейської правди». Передрук здійснено з дозволу «Європейської правди»
Думки, висловлені в рубриці «Точка зору», передають погляди самих авторів і не конче відображають позицію Радіо Свобода