Сміла – Уже втретє під початку опалювального сезону в місті Сміла, що на Черкащині, людям відключали тепло. Домівки смілян опалює приватне підприємство «Сміла Енергоінвест», яке за кілька років заборгувало НАК «Нафтогаз» близько 80 мільйонів гривень. І це попри те, що жителі не мають боргів за тепло. Вирішувати проблему взялася обласна влада. Але сміляни все одно бояться повторення ситуації, що сталася в Алчевську на Луганщині 10 років тому. Тоді все місто залишилось без тепла у 40-градусний мороз.
Батареї у квартирі жителя Сміли Олександра Вівчарика, який справно платить за опалення, упродовж останнього місяця тричі крижаніли. Вперше – на початку листопада. Тоді 6 котелень із 21 відключили від газу, залишивши без тепла частину жителів міста. Вдруге без опалення Олександр Вівчарик залишився минулого тижня, коли знову вибірково відключили кілька котелень.
«Таке враження, що там, де немає людей, які їм близькі – начальству чи тим, хто відключає, – ті котельні й відключають. Одні страждають, інші – ні. Ніхто не попереджає, не пояснює. Просто відключає, а попереду – зима. І як воно буде – нічого незрозуміло», – пояснює Вівчарик.
А 15 листопада у Смілі відключили 14 із 21 котельні. Знову містяни без попередження на півдня залишилися без тепла.
Якщо люди платять, на підприємстві самі визнають, що у населення боргів немає, то звідки взявся борг?Олександр Вівчарик
«Чому ніхто не розбирається, де ж поділися гроші? Ну вони ж десь мали дітися? Якщо люди платять, на підприємстві самі визнають, що у населення боргів немає, то звідки взявся борг? Це найголовніше питання: звідки він взявся, як він накопичився, якщо люди платили», – запитує Вівчарик.
Пообіцяти, що сміляни будуть із теплом, у «Сміла Енергоінвест» поки не можуть
За даними НАК «Нафтогаз», ТОВ «Сміла Енергоінвест» заборгувало йому 77,5 мільйонів гривень. У теплопостачальному підприємстві кажуть: сміляни за опалення платять вчасно. Але борг усе одно накопичувався протягом п’яти років: і через різницю в тарифах, і через інвестиції в модернізацію обладнання. Та цього опалювального сезону котельні тричі відключали від газу фактично не через загальний борг, а через те, що «Сміла Енергоінвест» не проплатило «Нафтогазу» ліміти на газ наперед.
«Сьогодні підприємство сплатило 1,3 мільйона для закупівлі лімітів. Були написані листи, щоб можна було проавансувати листопад. І фактично ці 1,3 мільйона віддали з авансових платежів за півмісяця. Міська влада зі свого бюджету не платила абсолютно нічого. До того ж, ми намагалися взяти ліміти у газових трейдерів, які нам теж пішли назустріч. Але знову ж таки трейдери дають настільки мало, що їх не вистачає для повного обслуговування підприємства», – розповідає виконувач обов’язків комерційного директора ТОВ «Сміла Енергоінвест» Геннадій Грищенко.
Однак пообіцяти смілянам, що вони гарантовано будуть із теплом, на підприємстві поки не можуть. Хоча кажуть, що працюють над цим.
«Ситуація авральна, я це розумію. Це питання на контролі абсолютно в усіх. За цей час, коли зупинялися котельні, нарахування смілянам не йтимуть. Розрахунок ведеться погодинно», – зауважив Грищенко.
Ліквідовувати майже 80 мільйонну заборгованість виконувач обов’язків комерційного директора ТОВ «Сміла Енергоінвест» сподівається шляхом реструктуризації боргу на 5 років. За його підрахунками, виплатити таку суму підприємство зможе впродовж 5-6 років.
Найбільше смілян лякає невизначеність: зимуватимуть із теплом чи без?
Попри те, що питання на контролі у місцевих та обласних можновладців, воно весь час висить у повітрі. Адже підприємство приватне і вплинути на нього влада не може, каже місцевий депутат від ВО «Свобода» Володимир Салов. Він разом із колегами ще влітку на сесії Смілянської міської ради пропонував передати місцевому комунальному підприємству хоча би декілька котелень для підстраховки. Однак, каже, деякі депутати весь час «заговорювали» це питання і, зрештою, новий опалювальний сезон знову розпочали зі «Сміла Енергоінвест».
«Якщо ці котельні будуть працювати у комунального підприємства і вдасться довести те, що розцінки будуть не більші, ніж у «Сміла Енергоінвест», то на якій підставі він у нас працює, навіщо він нам потрібен? Я розумію, що це важко. Підприємство судами буде нас мордувати. Але іншого виходу в нас немає. Пам’ятаймо про Алчевськ, коли заморозилися труби і люди залишилися на зиму без опалення. І тут таке може бути», – припускає депутат.
За словами виконувача обов’язків міського голови Сміли Віктора Федоренка, минулого тижня керівництво «Сміла Енергоінвест» у листі запевняло міську владу, що ситуацію із НАК «Нафтогазом» вирішить і сміляни будуть з опаленням.
Однак тоді ж Федоренко у коментарі Радіо Свобода зауважив, що все одно «готується до всього»: «Готуємо комунальне підприємство теплокомуненерго, яке сумісно з ними працює. Вони вже зробили ліцензію на постачання газу, і не дай Бог ця компанія, що постачає тепло, десь іще раз спотикнеться, я думаю, ми будемо переходити на комунальне підприємство. Добре, коли мирно, але треба готуватися до війни. Ми до неї готуємося, щоб сміляни не лишилися без тепла».
Наразі Віктор Федоренко перебуває у відпустці. Тож почути його позицію, як саме міська влада реагуватиме на чергове позапланове відключення опалення у смілян, Радіо Свобода наразі не вдалося.
Люди не повинні бути заручниками ситуації – заступник голови ОДА
Тим часом в Черкаській облдержадміністрації переконані: сміляни стали заручниками ситуації через бездіяльність міської влади. Як зауважив заступник голови Черкаської ОДА Сергій Овчаренко, нині вже питання з опалення у Смілі вирішує не міська влада, а обласна. І сьогодні до кінця дня із міського, районного та обласного бюджетів погасять майже чотирьохмільйонний борг за 700 тисяч кубометрів газу, які «Сміла Енергоінвест» не оплатило, але використало від початку опалювального сезону.
Гарантую, що сьогодні і завтра тепло у смілян буде. Якщо буде необхідно, то обласна влада в ручному режимі намагатиметься включити тепло жителям містаСергій Овчаренко
«Зараз буде сплачено за використані ліміти, але завтра треба буде купувати ліміти наперед. Станом на сьогодні була чітка директива «Черкасигазу» і НАК «Нафтогазу», що треба зупинити усі 21 котельню підприємства «Сміла Енергоінвест». Це фактично колапс, катастрофа по місту Сміла. Це розбалансує усю систему і порве всі труби. Гарантую, що сьогодні і завтра тепло у смілян буде. Якщо буде необхідно, то обласна влада, як це робить упродовж останніх трьох тижнів, в ручному режимі намагатиметься включити тепло жителям міста Сміла», – пояснює він.
Водночас, Овчаренко каже, що «Сміла Енергоінвест» є ефективним підприємством, яке заробляє гроші. Тож він не розуміє, чому керівництво не закупило ліміти. Він також обіцяє, що звернеться до правоохоронних органів, аби ті проаналізували фінансовий стан підприємства.