Юрген Рот відомий в Німеччині та інших країнах своїми книгами і телефільмами в жанрі журналістських розслідувань. Головний предмет його уваги – організована злочинність в Європі і міжнародний тероризм. Нова книга Юргена Рота «Брудна демократія» попереджає як про можливість зрощування злочинного бізнесу з політикою, так і про нові небезпеки, що виходять з правого популізму – смертельної загрози для нинішньої ліберальної демократії в Європі.
Юрген Рот упевнений, що організована злочинність переплетена з економікою багатьох країн і є в Європі невід'ємною складовою економічного життя. Рот був неодноразово звинувачений героями його книг в перекручуванні фактів, але виправданий судами. Про факти і висновки, яких він дійшов у своїй новій книзі, Юрген Рот розповів в інтерв'ю Радіо Свобода.
Демократія в Європі в небезпеці, адже її атакують націоналістичні, расистські партії і рухи, чого в таких формах і масштабах давно не спостерігалося в минулому
– Демократія в Європі в небезпеці, адже її атакують націоналістичні, расистські партії і рухи, чого в таких формах і масштабах давно не спостерігалося в минулому. Особливо це стосується держав «Вишеградської групи» (Польщі, Словаччини, Угорщини та Чехії – ред.), але зачіпає і такі країни, як Німеччина, Австрія, Франція, Швейцарія, Великобританія і навіть Швеція. Скрізь робляться спроби затвердити або як мінімум пропагувати націоналістичні авторитарні системи, що частково вже вдається в Східній Європі.
– Не так давно на політичній арені Східної Європи Віктор Янукович. Він був скинутий, Верховна Рада України позбавила його звання президента, але оновлення політичного життя в Україні має поки декоративний характер. У чому Ви бачите причини невдач нової української влади?
Все ускладнила анексія Росією Криму та підтримка Москвою сепаратистів на сході України. Все це ускладнює демократичні перетворення. Я налаштований скептично щодо ситуації в Україні
– Так, звичайно, колишній президент Янукович був корумпований, і незадоволені люди, вийшовши на Майдан, знесли його і його поплічників. У людей була надія, що це щось змінить структурно, ґрунтовно. Але очікувані зміни до сьогодні не відбулися. Хоча, звичайно, все ускладнила анексія Росією Криму та підтримка Москвою сепаратистів на сході України. Все це ускладнює демократичні перетворення. Але так чи інакше я вважаю, що ті люди, які виходили на Майдан, зазнали гіркого розчарування. І якби сьогодні відбулися нові вибори, то я не знаю, за кого б вони голосували. І я налаштований скептично щодо ситуації в Україні.
– Нещодавно по німецькому телеканалу ZDF був показаний новий документальний фільм «Таємні мережі Путіна, або Як Росія розщеплює єдність Заходу». Фільм наочно розповідає про систему управління пропагандистськими зусиллями путінського режиму як всередині країни, так і особливо за її межами, на прикладах конкретних фігур демонструє також зростаючу активність так званих «прихильників Путіна» в ФРН, зв'язки російських правих з німецькими правими популістами, зокрема з партією «Альтернатива для Німеччини». Росія, на думку авторів фільму, підтримує, в тому числі і фінансово, через різні свої фонди за кордоном руйнування демократичного устрою в Європі і створення так званого нового порядку націоналістичного спрямування, для якого сама Росія є прикладом. Ви публічно похвалили фільм. Чи було в ньому для Вас щось нове?
Особливою проблемою в Німеччині може стати проблема російських німців. Росія активно намагається посилити свій вплив в цьому середовищі і затвердити в головах людей кліше російської пропаганди
– Ні, там було здебільшого те, що мені відомо, але тепер все це стало відомим і широкій громадськості в Німеччині. Це прекрасно зроблений документальний фільм. Він показує, як втручається система Путіна в політичне життя, в демократичні структури Німеччини. Що залишилося не показаним у фільмі, так це роль православної церкви, яка намагається, і не без успіху, співпрацювати з правими популістами Європи. Це стосується як Сербської православної церкви, так і російської. Особливою проблемою в Німеччині може стати проблема російських німців. Росія активно намагається посилити свій вплив в цьому середовищі і затвердити в головах людей кліше російської пропаганди. Проблемою є те, що багато тих російськомовних, хто живе у Німеччині, черпають інформацію виключно з російських ЗМІ. У головах споживачів такої інформації вбивається спотворена картина демократичного устрою Німеччини.
– Чим є, на Вашу думку, новітні зовнішньополітичні ініціативи Путіна – установка «Іскандерів» у Калінінградській області і відмова від договору зі США щодо утилізації збройового плутонію? Це дії агресора чи акти відчаю?
Він намагається провокувати. Він хоче відволікти населення від проблем хворої російської економіки. Але така політика збільшує небезпеку виникнення нової війни з можливим застосуванням атомної зброї. Все це небезпечні тенденції, тому що будь-яке випадкове зіткнення між російськими і американськими літаками в сирійському небі може призвести до великої війни
– Я не знаю, чи є його дії грою агресора, але він точно не в розпачі. Він намагається провокувати. Він хоче відволікти населення від проблем хворої російської економіки шляхом хвалькуватої демонстрації військової потужності і за допомогою цього прийому завойовує все більше прихильників як у своїй країні, так і за кордоном. Але така політика збільшує небезпеку виникнення нової війни з можливим застосуванням атомної зброї. Ця ймовірність збільшується, оскільки, з одного боку, з Путіним складно вести діалог, з іншого – число незатухаючих конфліктів в світі зростає: криза в Україні, війна в Сирії, де маленька іскра може призвести до великої пожежі, світової війни. Проблемою стає і те, що США і особливо Росія не підтримують більше постійного шанобливого діалогу. Все це небезпечні тенденції, тому що будь-яке випадкове зіткнення між російськими і американськими літаками в сирійському небі може призвести до великої війни.
Повний текст матеріалу – на сайті Російської редакції Радіо Свобода