Поліція закрила провадження про так званий «золотий батон» екс-президента України Віктора Януковича, чи не головний символ його маєтку «Межигір’я». Правоохоронці Київської області взагалі сумніваються в існуванні цього дивного прес-пап’є. Журналісти, які працювали із знайденими після Революції гідності документами, кажуть, що «батон» згадується в списку подарунків, але самі його не бачили.Крім цього сувеніра, кримінальне провадження стосувалося й інших матеріальних цінностей, походження та подальшу долю яких також не встановили.
Про закриття кримінального провадження стало відомо завдяки запиту народного депутата Дмитра Добродомова. В лютому 2015 року він направив в Генеральну прокуратуру звернення про необхідність відкрити кримінальне провадження, щоб встановити долю цілої низки матеріальних цінностей.
У списку були золоті монети, срібні позолочені гривневі банкноти, ікони, бойова зброя і прес-пап’є у вигляді батона вагою 2 кілограми, виконане із золота. Провадження відкрили наприкінці березня 2015 року.
Свідчення я давав десь у вересні-жовтні. Мене ще тоді здивувала позиція слідчого, який одразу в лоба заявив, що в них немає доказів існування ані батона, ані інших цінностейДмитро Добродомов
«Свідчення я давав десь у вересні-жовтні. Мене ще тоді здивувала позиція слідчого, який одразу в лоба заявив, що в них немає доказів існування ані батона, ані інших цінностей. Мовляв, відео і фото не є доказами», – розповів Добродомов Радіо Свобода про свою зустріч із представником прокуратури.
Тоді ж він нагадав, що в документах навіть згадується ім’я людини, яка його подарувала.
Втім, як стало відомо 16 травня, після ще одного звернення Дмитра Добродомова, кримінальне провадження закрили. Остаточне рішення ухвалила поліція Київської області через відсутність заяви від потерпілої сторони і сумнівності факту існування так званого «золотого батона».
Батон згадується в списку подарунків Януковичу, каже журналіст, Анна Бабінець, активіст проекту «Yanukovychleaks», присвяченого роботі над знайденими в маєтку «Межигір’я» документами, частину з яких намагалися знищити.
«В списку подарунків була згадка про золотий батон, але фізично я його не бачила. Наскільки мені відомо, нікого з журналістів по тих документах в якості свідків не викликали, я не чула, щоб було щось порушено на основі наших документів», – розповіла Бабінець Радіо Свобода. Вона наголосила, що їх викликали по кримінальних провадженнях, пов’язаних із можновладцями часів Януковича, зокрема олігарха Сергія Курченка і екс-генпрокурора Віктора Пшонка, але не щодо «Межигір’я».
Усі документи в справі «Межигір’я» передали ще навесні 2014 року – журналіст
Ще один журналіст проекту «Yanukovychleaks» Денис Бігус розповів, що особисто бачив оригінали документів з будинків Віктора Януковича в Головному слідчому управлінні Генпрокуратури.
Припускаю, що вже в квітні 2014 року всі оригінали були у підрозділі прокуратури по слідчих діях. Я їх там бачив, вони займали повноцінний кабінет і актову залуДенис Бігус
«Документи передали одразу після сканування навесні 2014 року. Я припускаю, що вже в квітні 2014 року всі оригінали були у підрозділі прокуратури по слідчих діях. Я їх там бачив, вони займали повноцінний кабінет і актову залу», – розповів журналіст.
Чи не єдина фотографія «золотого батона» стала відомою завдяки російському блогеру Іллі Варламову. Вона з’явилася в репортажі з «Межигір’я» 22 лютого, одразу після втечі Віктора Януковича.
Автор репортажу, як виглядає – фотограф Євген Фельдман («Новая Газета», Mashable), але у розмові із Радіо Свобода Євген повідомив, що йому належать лише перші кілька фотографій. «Золотого батона» він не фотографував і не знає людей, які б його бачили.
Одну з версій, хто подарував прес-пап’є Януковичу, озвучив раніше слідчий Генеральної прокуратури Ігор Слободяник. За його словами, це був Володимир Лук’яненко, академік і президент науково-технічного об’єднання імені Фрунзе у Сумах. Сам Лук’яненко цю інформацію не підтверджував.
Не знаю нікого, хто б бачив цей батон – комендант «Межигір’я»
Як розповів в ефірі Радіо Свобода комендант «Межигір’я» Денис Тарахкотелик, на час входу до маєтку було знайдено певну кількість запакованих для вивозу матеріальних цінностей – вони знаходились в причепі в гаражі.
В нас є працівниця, яка з самого початку була в «хонці», і вона також каже, що не бачила цей «батон»Денис Тарахкотелик
«Решта цінностей були у «хонці» і фізкультурно-оздоровчому комплексі. Основна частина – це дорогі картини і статуетки. Але з ким я не розмовляв, «золотий батон» ніхто не бачив. В нас є працівниця, яка з самого початку була в «хонці», і вона також каже, що не бачила цей «батон», – розповів комендант «Межигір’я».
За словами Тарахкотелика, на території маєтку є інші речі, схожі на прес-пап’є, але вони не золоті.
«Ми до сих пір їх зберігаємо. Вони не з золота, а лише покриті сусальним золотом. Це груші, виноград, інші фрукти. Але частина матеріальних цінностей закрита від відвідувачів, до них мають доступ лише слідчі», – розповів активіст.
Він наголосив, що Генеральна прокуратура досі проводить слідчі дії – слідчі описують і документують майно , але нічого не вилучають.В прес-службі Генеральної прокуратури також підтвердили, що їх слідчі іще працюють над кількома провадженнями стосовно «Межигір’я».