Доступність посилання

ТОП новини

Скарби «Межигір’я» – півтисячі експонатів на десятки мільйонів доларів


Скарб Януковича – 500 предметів за 50 мільйонів доларів
Будь ласка, зачекайте

No media source currently available

0:00 0:04:49 0:00

Скарб Януковича – 500 предметів за 50 мільйонів доларів

У Києві в Національному художньому музеї України в суботу, 26 квітня, відкривають виставку «Кодекс Межигір’я», де кожен охочий зможе переглянути речі, які ще донедавна прикрашали інтер’єри президентської резиденції. Тут і ікони, і картини, і годинники, вази, книги, зброя і ще безліч предметів розкоші, які зібрав для себе Віктор Янукович. Загалом до музею передали 518 експонатів. Загальна їх вартість – щонайменше 50 мільйонів доларів.

Втім, відкриттю експозиції передував ледь не гостросюжетний американський бойовик. Боротьба за колекцію президента розпочалась одразу після втечі Януковича. Охороняли скарб у різний час від 30 до 150 бійців «Самооборони» і «Правого сектора». Грабіжники неодноразово погрожували охоронцям зброєю, силою вривались в резиденцію. Сутички виникали й між оборонцями, частина з яких спокушалась на трофеї.

«Ми не витримували. Ми більше трьох тижнів там провели. Голова йшла обертом. Тому що кожні дві години не знаєш, що буде далі. Приїжджали цілі машини від нових можновладців, які казали, що будуть вивозити це в якісь безпечні місця», – пригадує боєць «Самооборони» Павло Павлов.

Частина коштовностей безслідно зникла

Відтак, до музею потрапили далеко не всі коштовності Януковича. Чого тільки варта колекція вогнепальної і холодної зброї, яка налічувала 700 екземплярів, і безслідно зникла. Те, що вберегли, необхідно було транспортувати. Допомоги від влади практично не було, пригадують активісти. Лише під кінець процесу ДАІ почала виділяти для дороговартісних вантажів машину супроводу.

«Доводилось наймати свої машини, наймати буси, «газелі», платити свої гроші. «Музейники» теж збирали гроші. Одним словом, хто як міг допомагав», – згадує активістка Самооборони Світлана Карабут.

Серед «скарбів Януковича» – картина за чотири мільйони фунтів

Експонати, що все-таки потрапили в музей, неабияк вразили тутешніх працівників. У колекції Януковича опинились справді виняткові екземпляри. Серед них стародруки, живопис, ікони. Музейники демонструють найкоштовніші експонати.

«Це «Апостол» Федорова, про якого багато говорили. Ходили навіть чутки, що він був вкрадений з якогось з українських музеїв. Але насправді це не так. Це є дуже коштовним предметом антикваріату, вартість книжки може сягати 150 тисяч доларів, але вона є тиражною. І ми встановили, що це просто дорогий подарунок», – розповідає генеральний директор Мистецького Арсеналу Аліса Ложкіна.

Далі ціни межигірських цінностей зростають в десятки разів.

«Це полотно російського художника Василя Палєнова «Христос та грішниця» і ми точно знаємо, що воно було продане на аукціоні «Бонхемс» у Лондоні за чотири мільйони фунтів стерлінгів. Тобто, це дуже коштовна робота».

Більшість речей із Межигір’я експерти називають кітчем та несмаком

Поруч у маєтку президента красувався відвертий непотріб, розповідають мистецтвознавці. Частину експонатів називають вершинами несмаку.

«Це такий брутальний кіот під ікону XIX століття і якщо відкрити цей кіот, то ікона починала співати, – з подивом розповідає Ложкіна. – Такий неймовірний несмак в оздобленні. Все це нагадує якісь двері до лазні чи пивбару, але точно не кіот до об’єкту сакрального мистецтва».

Дороговартісні цяцьки складають більшу частину колекції. Наприклад, дерев’яні статуї за триста тисяч фунтів стерлінгів. Також тут десятки канделябрів, ваз, годинників. Якоїсь мистецької цінності вони не мають, пояснюють музейники.

Пшонка-Кутузов вразив мистецтвознавців

Окрема слабкість Януковича – портрети. В Межигір’ї був і президент-автогонщик, і президент у східному стилі, і з пшона та гороху. Однак, визнають експерти, в любові до власного обличчя Віктора Федоровича переплюнув Віктор Пшонка. Він і отримав неофіційне гран-прі за найогидніший предмет колекції.

«Там, де він в ролі Кутузова на Бородінському полі з російським генералітетом, в ролі якого виступають його колеги з Генпрокуратури. І особливо мене зачепила вивернута голова Рената Кузьміна. Це, як пишуть в інтернеті, – «Я плакаль» чи «Я під столом», – коментує виставку куратор Олександр Ройтбурд.

Виставка в художньому музеї триватиме три місяці. Що далі буде зі спадком президента, досі достеменно не відомо. Організатори експозиції хотіли б розпродати предмети на аукціоні, а виручені гроші віддати на благодійність. Експерти переконані, що знайдеться чимало охочих придбати вилки або тарілки, якими користувався Віктор Янукович.
  • Зображення 16x9

    Левко Стек

    Працюю на Радіо Свобода з 2013 року. Потрапив в редакцію за тиждень по початку Євромайдану. Саме висвітленням подій Революції гідності займався до весни 2014 року. Згодом окупація Криму та протистояння на Донбасі. З початку літа 2014 року займаюсь висвітленням війни на Донбасі. Був мобілізований до Збройних сил України у серпні 2022 року.

ВИБІР ЧИТАЧІВ

XS
SM
MD
LG