У західній пресі останніми днями з’явилась низка публікацій, в яких міститься заклик до української влади піти в широкий наступ проти корупції, яка заважає поступу країни. Також є заклики до Заходу запровадити санкції проти українських олігархів та корупціонерів від політики, які виводять гроші за межі України і вкладають в активи на Заході чи в офшори. Українські антикорупційні активісти також закликають владу призначити на посаду генерального прокурора України незалежну людину з командою професіоналів, які б отримали мандат на очищення країни, всі чверть століття пострадянського розвитку якої її роз’їдає корупція.
Низка публікацій в міжнародній пресі цього тижня закликають українську владу і Захід серйозно нарешті взятися за боротьбу з корупцією і кардинально її пришвидшити. Тут і публікація колишнього постала США в Києві Стівена Пайфера у впливовому тижневику Newsweek і стаття в американській The Washington Post, є заклики до запровадження санкцій проти українських корупціонерів, а також і думка, що нині останній шанс президента Петра Порошенка таки рішуче взятися за боротьбу з корупцією.
В Україні вже з’явилося Антикорупційне бюро, а незабаром має запрацювати Агенція з питань запобігання корупції, яка моніторитиме декларації посадовців. Система електронного декларування статків чиновників і публічний доступ до неї мали запрацювати в квітні, але тепер її запуск переноситься, як кажуть активісти, десь на вересень. Також до кінця травня має бути ухвалено пакет законів із деофшоризації української економіки – і поштовхом були відомі «Панамські папери».
Депутат українського парламенту Ганна Гопко, в інтерв’ю Радіо Свобода сказала, що наспів час для української влади створити чіткі правила функціонування політики та економіки без корупції і зруйнувати прикру традицію.
Дуже багато награбованого чи нахапаного, чи «наприхватизованого», має бути пакет законопроектівГанна Гопко
«Дуже багато награбованого чи нахапаного, чи «наприхватизованого», яке поки що ніде не фігурує, але топ-керівництво (країни) хотіло б по-іншому нарешті виглядати в цій сфері, й тому має бути якийсь пакет законопроектів. Мають бути чіткі правила –підзвітності суспільству – для тих, хто хоче йти у владу, і тих, хто у владі. І щоб були незалежні інституції (для запобігання корупції)», – каже Гопко.
Захід нам допоможе?
На думку виконавчого директора Центру протидії корупції Дарії Каленюк, зараз вирішальний час і мова йде навіть про можливість запровадження санкцій проти українських корупціонерів – олігархів та топ-політиків – зокрема арешт активів за кордоном та візові обмеження.
«Поведінка Заходу безвідповідальна, коли нам говорять, що ви – дуже корумпована держава, ваші олігархи і політики крадуть гроші, але ви не можете довести, що ці гроші корумповані, тому ми залюбки візьмемо ці гроші і допоможемо вам їх відмити. Тобто, це те, що зараз відбувається», – скаржиться Каленюк на позицію деяких західних урядів, які, на її думку, непрямо толерують українських корупціонерів.
Зараз для України є вирішальний момент у боротьбі з корупцією. Йде мова про можливість накладання санкцій проти українських олігархів, блокування їхніх рахунків за кордономДарія Каленюк
«Зараз для України є вирішальний момент у боротьбі з корупцією. Йде мова про можливість накладання санкцій проти українських олігархів, наприклад, блокування їхніх якихось рахунків за кордоном. Якщо олігархи, які оточують вище керівництво держави, не можуть змінити свою поведінку, то є потужний аргумент, як вони можуть змінити свою поведінку – це їхні активи за кордоном», – каже Каленюк в інтерв’ю Радіо Свобода.
«Санкцій, будь ласка!»
Українські активісти і політики, які протистоять корупції, кажуть, що без допомоги Заходу Україна сама корупції побороти не зможе.
В Заходу є фінансові інспекції, є розвідка, яка може чітко представити і показати і послати сигнал українським корупціонерамГанна Гопко
«В Заходу є фінансові інспекції, є інструменти, є розвідка, яка може чітко представити і показати і послати сигнал українським корупціонерам: «Друзі, вдавитеся! Ви все не зможете за своє життя – як той імператор, помираючи з розпростертими руками, – все с собою не заберете!», – каже депутат парламенту Ганна Гопко.
Немає наразі політичної волі дуже жорстко поговорити із українськими олігархами, які є господарями депутатів чи навіть фракцій, які часто саботують закони з прозоростіГанна Гопко
«Немає наразі політичної волі в топ-керівництва США та ЄС дуже жорстко поговорити із українськими олігархами, які є господарями депутатів чи навіть фракцій, які часто саботують закони з прозорості. Це була б хороша підтримка для молодого покоління України. Щоб встановити чіткі правила і щоб люди, які зараз при владі, чи колись були, щоб вони зрозуміли незворотність покарання», – каже Гопко.
Прокурора!
Дарія Каденюк із Центру протидії корупції закликає вище керівництво країни якомога швидше призначити нового генерального прокурора України. І щоб це була незалежна та рішуча людина, якій би дали можливість сформувати команду професіоналів і почати очищення країни від корупції.
«Хтось якось написав: «Ukraine needs tough love» (Україна потребує жорсткої любові). Тобто, міжнародна спільнота має бути жорсткою до України і ставити дуже чіткі вимоги, в першу чергу, в сфері антикорупції та верховенства права. Щоб був незалежний генеральний прокурор зі своєю командою, який очищає систему», – зазначила Каленюк в інтерв’ю.
Як олігархи блокують реформи в Україні:
Також в активістів є ідея створення міжнародної слідчої групи, куди б увійшли європейські, американські та українські слідчі для розплутування корупційних справ в Україні і за її межами, куди виводяться гроші, і що це було б значною підмогою новим антикорупційним органам, які створюються нині в Україні.
«Є зобов’язання, які маємо робити ми, українці, конкретно українська влада, зупиняючи факти корупції, кумівство і все решту, але так само є певні побажання і вимоги і до наших міжнародних партнерів бути більш активними, допомагаючи Україні вирватися із лещат клептократії, бюрократизму і колоніальності», – каже депутат Ганна Гопко.