Пам’ятник Леніну у центрі підконтрольного бойовикам угруповання «ДНР» Донецька вдосвіта 27 січня намагались підірвати невідомі. Майже одразу в мережі з’явились фото і відео: вибухом пошкодило постамент скульптури, однак сам бронзовий монумент залишився майже неушкодженим. Думки щодо того, хто міг це зробити, розділились: представники місцевої влади звинувачують «українських диверсантів», водночас, українські політичні та воєнні експерти говорять про високу ймовірність провокації з боку самого угруповання «ДНР» для консолідації лояльного до них місцевого населення.
Вибух на центральній площі Донецька пролунав близько четвертої ранку. Звук було чути за декілька кілометрів, спочатку всі подумали, що ведеться обстріл міста, розповідає донеччанин Станіслав.
«Я живу за три кілометри від площі Леніна, у мене закриті пластикові вікна, але відчуття таке було, що якийсь крупнокаліберний снаряд упав прямо за будинком. Я підійшов до вікна, подивився, чи не видно руйнувань, те саме, власне, зробили мої сусіди навпроти, але ми нічого не побачили. Врешті виявилось, що пам’ятник намагались підірвати: пошкоджено постамент, видно також пошкодження біля правої ноги (скульптури – ред.)», – зазначає чоловік.
На думку Станіслава, об’єкт для нападу обрали дивний – оскільки відомо, що на площі Леніна ведеться відеоспостереження.
Дійсно, пізніше на YouTube з’явився фрагмент відео, на якому, за словами власника каналу блогера Анатолія Шарія, зображений момент вибуху.
Якщо вибух трапився безпосередньо після закладання бомби, то йдеться про час після комендантської години. За словами активіста організації «Євролідер» відеоблогера Влада Шнайдера, вночі до монумента Леніна потрапити можливо, але це небезпечно. Разом з кількома активістами він намалював український прапор на постаменті майже місяць тому – перед новим роком. Після цього активістам довелось тікати з Донецька, тому що, за словами хлопця, там тепер їм загрожує вісім років ув’язнення. Однак, міркує Шнайдер, якби підривники хотіли звалити Леніна, вони б закладали вибухівку безпосередньо під статую, а не збоку, щоб пошкодити постамент.
Басурін звинувачує «українську терористичну групу»
Так зване «міністерство внутрішніх справ» угруповання «ДНР» повідомило на своєму сайті, що розслідує справу за статтею «терористичний акт». А заступник командувача корпусом «міністерства оборони» цього ж угруповання Едуард Басурін звинуватив в організації вибуху «українську терористичну групу» у складі двох чоловіків, повідомляють місцеві інформагентства.
Сам вибуховий пристрій, за його словами, включав тротил або пластид.
Висота пам’ятника Леніну у Донецьку разом із постаментом становить близько 13 метрів. Колишній сапер, фахівець із розмінування Анатолій Фатєєв зазначив Радіо Свобода: аби підірвати таку конструкцію, тротилу потрібно було б використати щонайменше 20 кілограмів, а пластиду – кілограмів 19. Непомітно доставити таку кількість вибухівки у центр міста було б складно, а оскільки пам’ятник залишився стояти, вибухівки було менше, каже він.
Леніна у Донецьку могли підірвати місцеві патріоти або «деенерівці» – Машовець
Із військової точки зору, сенсу в підриві монумента немає, вважає координатор групи «Інформаційний спротив» Костянтин Машовець.
«Найімовірніша версія, що це – місцеві патріоти, які там у Донецьку живуть. Або самі «деенерівці» – для того, щоб залякувати місцеве населення», – зазначає Машовець.
Громадський активіст із Донецька, політолог Станіслав Федорчук говорить, що ідеї демонтувати Леніна лунали під час Євромайдану, однак тоді йшлося про те, щоб стягнути його з постаменту за допомогою техніки.
«Я не скажу, що всі були одностайні, тому що частина вважала: щойно ми зірвемо пам’ятник Леніну – почнуться якісь події не дуже добрі, бо ми розуміли: довкола пам’ятника Леніну в Донецьку тримається забагато сил», – розповів активіст.
Федорчук не думає, що метою людини, що закладає вибухівку, було повалення пам’ятника, або ж – робота була аматорська. За його словами, вірогідним, скоріш за все, є те, що підривники не хотіли, щоб хтось постраждав – тому вибух трапився вночі.