Міжнародна контактна група, зустрічаючись у Мінську, намагається відновити хитке припинення вогню на сході України. Про це пише брюссельське інтернет-видання Politico. Іспанський часопис El Pais надрукував репортаж свого кореспондента, який перебуває на сході України у Святогорську. У ньому йдеться про проблеми біженців і переміщених осіб, які тікають від бойових дій на територію, контрольовану українським урядом. Британське періодичне видання The Daily Telegraph аналізує реструктуризацію українського боргу за умов відмови Росії пристати на цей план.
Брюссельське інтернет-видання Politico надрукував статтю «Українське припинення вогню до нового навчального року», в якому повідомляється, що українські урядові сили та проросійські сепаратисти намагаються відновити досить хитке припинення вогню на сході України до того часу, як школярі повернуться до класних кімнат.
«Тристороння контактна група вважає надзвичайно важливим встановити припинення вогню до початку нового навчального року», – видання наводить слова Мартіна Сайдіка, представника Організації з безпеки та співробітництва у Європі.
Тристороння контактна група, що складається з представників Організації з безпеки та співробітництва у Європі, українців та росіян, зустрічається цього тижня у столиці Білорусі з метою зупинити конфлікт. Видання додає, що лютнева угода про припинення вогню виглядає дедалі більш хиткою і не стає на заваді новим жертвам. Речник українського війська заявив, що впродовж останніх 24 годин загинули 7 українських вояків і 13 отримали поранення.
Politico зазначає, що президент України Петро Порошенко закликав до негайного припинення бойових дій без того, щоб чекати до самого кінця серпня.
«Я вважаю, що нам не варто чекати до першого вересня», – заявив президент України на прес-конференції у Брюсселі після зустрічі з головою Європейської комісії Жан-Клодом Юнкером.
Видання додає, що український президент поклав провину за затяжний конфлікт на підтримуваних Росією сепаратистів, які контролюють частини східної України.
«Це безпосередній обов’язок російської сторони припинити вогонь. Наші війська припинили бойові дії вже півроку тому», – Politico цитує заяву президента України Петра Порошенка у Брюсселі.
Іспанська El Pais надрукувала матеріал «Місце, де знаходять прихисток українці, що тікають від війни», в якому кореспондентка часопису Марія Соса Троя розповідає про життя Святогорська, поселення з п’ятьма тисячами мешканців, яке прийняло 10 тисяч біженців. Вона наводить приклад Ольги Овсянникової, яка втекла з Донецька, коли у місті та навколо нього вирували бойові дії. Від березня Ольга мешкає зі своєю маленькою дочкою у Святогорську, що на сході України, на терені, контрольованому українським урядом.
Ольга та її дочка живуть у приміщенні разом із ще сотнею осіб. Вона, втім, має двокімнатне помешкання. Її сусіди прибули зі ще двох міст на сході України. Її чоловік залишився у Донецьку з їхнім старшим 20-річним сином. Ольга каже, що, звісно, хотіла б повернутися до Донецька, проте нині це неможливо. Ольга також розповідає, що їх дуже добре прийняли у Святогорську.
El Pais пише, що більшість із тих, що втекли до Святогорська, вважають, що їхня втеча триватиме недовго. Тому й вирішили не їхати далеко від своїх домівок. Часопис зазначає, що 51% переміщених українців залишається на Донбасі й не хочуть від’їжджати далі.
Кореспондентка наводить слова мера Святогорська Олександра Дзюби, який каже, що на кожного місцевого мешканця припадає по два біженці. Втім мер Святогорська каже, що не дивується, чому так багато людей обрало саме Святогірськ для їхнього прихистку, бо ця місцина є спокійною і безпечною. Це – такий собі курорт, і місцеві мешканці звикли, що до них зазвичай приїздило багато людей. Проте у містечку немає підприємств, ані способів створення нових робочих місць. Тому більшість населення – пенсіонери.
Однією з проблем біженців на сході України іспанське видання називає питання неповнолітніх, зокрема йдеться про неповнолітніх, які прибувають без своїх батьків. Вони не можуть, як пише El Pais, зареєструватися як переміщені особи – відтак вони не можуть отримати допомоги. За інформацією міжнародної допомогової аґенції Save the Children, з 30 тисяч переміщених осіб у Слов’янську, Святогорську та навколишніх селах, приблизно 2800 – це діти.
Британський часопис консервативних кіл The Daily Telegraph містить статю «Українська боргова криза: Росія відмовляється пристати на умови реструктуризації боргу, тоді як Київ залагоджує списання боргу з кредиторами». У матеріалі мовиться, що Росія відмовилась прийняти умови списання боргів приватному сектору між Україною та її кредиторами після місяців напружених переговорів та торгів. Київ оголосив, що залагодив угоду щодо списання 20% своїх боргів і 4-річного відтермінування виплат з групою найбільших приватних кредиторів на суму 18 мільярдів доларів урядового боргу.
Часопис пише, що Україна докладала неабияких зусиль, аби задовільнити умови МВФ, закликаючи попередньо своїх кредиторів прийняти 40% втрат за державними облігаціями. Проте умови цього плану одразу ж відкинула Москва. Росія тримає єврооблігації на суму 3 мільярди доларів і наполягає, що цю суму Україна має виплатити до кінця поточного року. Чинний міністр фінансів Росії Антон Суліванов заявив, що його країна не буде частиною плану реструктуризації українського боргу.
The Daily Telegraph повідомляє, що міністр фінансів України Наталія Яресько закликала Москву, яка анексувала Крим минулого року, прийняти всі умови.
«Я пропоную Росії можливість реструктуризації, яка є такою саме, як і для всіх інших. Я сподіваюсь, росіяни візьмуть у цьому участь. Це – найкращий спосіб деполітизувати ситуацію. Це – найкращий спосіб для нас, коли всі просуватимуться вперед разом», – заявила Наталія Яресько.
Британський часопис додає, що українська економіка зазнала потужного удару від конфлікту з Кремлем Володимира Путіна. Україна втратила внаслідок цього п’яту частину свого економічного видобутку у той час, як борги накопичувалися до загрозливого рівня, а національна валюта втратила більш ніж 60% щодо американського долара. За умов бойових дій проти проросійських сепаратистів на сході України ВВП зменшиться ще на 8% цього року – це є, як зазначає The Daily Telegraph, є найгіршим показником економіки будь якої країни Європи, Близького Сходу чи Африки.