Президент Петро Порошенко обіцяє позбавити олігархів монопольного впливу на енергетичну галузь та можливості заробляти на ній надприбутки. Про це він заявив на засіданні РНБО, порадивши олігархам не чинити спротиву та не шантажувати владу. Експерти зазначають, що політика спрямована на те, аби позбавити олігархів надмірного впливу на економіку є давно назрілою. А для самого Петра Порошенка це й особистий виклик – глава держави і сам залишається власником великого бізнесу.
Президент Петро Порошенко наголошує на важливості демонополізації, диверсифікації та деолігархізації енергетичного ринку як на засадничих принципах безпеки та ефективності цієї галузі.
«Гарантую, що ніхто більше не потрапить в рейтинг «Форбс», знімаючи вершки з використання можливостей державних монополій, з традиційно-корупційного середовища в газовому секторі. Держава ні для кого не буде більше дійною коровою», – заявив він на засіданні РНБО.
Президент запевняє, що не відмовиться від нового курсу в енергетиці
Нагадавши про підписання закону «Про ринок газу», глава держави окремо наголосив, що вибіркового ставлення до окремих гравців на енергетичному ринку не буде.
«Дикий капіталізм у цій галузі з прийняттям цього закону, відповідних нормативних актів має закінчитися. Хочу, щоб це почули всюди: і в Києві, і у Відні. Саме в цьому напрямку слід розглядати і арешт 500 мільйонів кубів газу, який Генеральна прокуратура спільно з Міністерством внутрішніх справ здійснила у компанії Osthem», – зазначив глава держави.
Також він запевнив, що президент, уряд та парламент мають єдине бачення і не відмовиться від нового курсу, який цілком відповідає національним інтересам. З огляду на це глава держави порадив власникам великого бізнесу не чинити спротив.
«Незадоволення «потерпілих» я розумію, але не раджу чинити спротив. Державі слід віддати державне, а бізнес робити за рахунок власних приватних ресурсів, і не включати ані кредитні борги, ані видатки на приватні армії, ані видатки інші, які не мають відношення до собівартості, у вартість тони нафти, кубометра газу, вартість кіловат-години», – заявив глава держави.
Деолігархізація і непроданий бізнес Порошенка
Коментуючи виступ президента, політолог Володимир Фесенко припускає, що до подібних заяв того підштовхнули кілька подразників. Зокрема, це може бути відповіддю на заяви підприємця Дмитра Фірташа, який в австрійському суді заявляв, що сприяв обранню Петра Порошенка на президентську посаду.
«Події у Києві – так звана акція шахтарів, за якою стояв ДТЕК Ахметова – і останні заяви Фірташа також були одним із приводів. І якщо Фірташ нібито сказав, що Порошенко – моя людина, то сам Порошенко сказав: ні!», – каже політолог в інтерв’ю Радіо Свобода.
Водночас президент сам є власником великого бізнесу, який під час передвиборної кампанії обіцяв продати, але досі цього і не зробив. Відтак опоненти, а головне громадськість уважно слідкуватимуть за тим, аби деолігархізація відбувалася саме в державних інтересах.
«Якщо, наприклад, сфера енергетики від Фірташа й Ахметова перейде під контроль Порошенка – ось тоді суспільство має зупинити олігарха Порошенка. Якщо таке станеться. З формальної точки зору,Порошенко був і залишається олігархом. І це, я би сказав, такий тягар Порошенка: для нього залишається проблемою його бізнес», – зауважує Володимир Фесенко.
За таких умов, наголошує політолог, анонсована деолігархізація має відбуватися виключно прозоро і виключно в інтересах держави. В іншому випадку у президента можуть виникнути серйозні політичні проблеми.