Сьогодні в Києві стартує п’ятий міжнародний фестиваль «Книжковий арсенал» – один з наймасштабніших книжкових заходів в Україні. Серед новинок, які будуть презентовані на «Книжковому арсеналі» – книжка українського політичного експерта Євгена Магди «Гібридна війна: вижити й перемогти». Експерт намагається проаналізувати не лише військовий, а й інформаційний, історичний, енергетичний та інші фронти.
– Починаючи цю війну, яку мету ставили перед собою її ініціатори?
– Гібридна війна, на відміну від конвенційної – звичайної, не ставить на меті воєнну поразку держави. Мета була встановити контроль над Україною. Причому, це не виключало наявність надалі над Україною синьо-жовтого прапору. Однак Україна витримала перший удар. І після того організатори гібридної війни вирішили докласти зусиль, аби розвалити нашу державу зсередини.
Ця війна точиться не стільки за оволодіння територіями, скільки за оволодіння свідомістю
Можна говорити, що інформаційна складова у гібридній війні є, мабуть, однією з найголовніших. Адже ця війна точиться не стільки за оволодіння територіями, скільки за оволодіння свідомістю.
– Очевидно, багато ворожих ударів були вдалими, оскільки виявилися несподіваними. Чи може Україна в цій війні завдати супротивникові такого ж несподіваного й неочікуваного удару?
– Стосовно несподіваних ударів я з вами погоджуюся. Але хочу зауважити, що в своїй книжці я пишу про те, що провина лежить не лише на Януковичі та його команді, але й на його попередниках на посаді президента. Вони не здійснили достатньо реформ і, фактично, перетворили Україну на державу жертовної поведінки.
Знаєте, це може здатися банальним, але такий удар – в усвідомленні нами нас самих: нашої потужності, української унікальності… Але коли це будуть не лише гучні слова, а конкретні змістовні дії: конкретні здійснені реформи, конкретні кроки по модернізації України.
Для того, щоб ми завдали потужного удару у відповідь, нам треба змінитися: так, як наші супротивники від нас не очікують. На жаль, я не бачу у наших політиків волі до таких змін
Для того, щоб ми завдали потужного удару у відповідь, нам треба змінитися: змінитися зсередини, змінитися так, як наші супротивники від нас не очікують. На жаль, на сьогоднішній момент я не бачу у наших політиків волі до таких змін. От що мене, чесно кажучи, дуже розчаровує.
– Ви пишете, що одним із аспектів, що зумовив українські поразки у цій війні – це російські агенти впливу. Наскільки цей чинник упродовж року вдалося нейтралізувати?
– Суттєво позбавилися такого впливу в роботі спецслужб та в енергетичній сфері. Але в тому, що стосується інформаційної сфери, у нас залишаються великі проблеми. І поява міністерства інформації, нажаль, цю проблему не вирішила.