Київ – Кабінет міністрів України ухвалив рішення про додаткові виплати учасникам АТО. Зокрема, за участь у бойових діях українські бійці отримуватимуть тисячу гривень за кожну добу. Крім того, визначені премії за знищену ворожу техніку: 121 тисячу – за бойовий літак, 60 тисяч – за систему залпового вогню, 48 тисяч гривень – за танк тощо. Також грошові винагороди передбачені для бригад, полків, батальйонів і рот за успішне виконання бойових завдань.
У Міністерстві оборони працюють над інструкціями, які мають регламентувати виплату винагороди і запобігти зловживанням. Порядок виплат за участь у бойових діях має бути визначений до кінця цього тижня. У свою чергу, в Міноборони пропонують запровадити окреме грошове заохочення за трофейну ворожу техніку. Про це в інтерв’ю Радіо Свобода розповів голова Ради волонтерів при Міністерстві оборони Давид Арахамія, який координує роботу над відповідними інструкціями.
– У чому складність визначити порядок виплати за участь у бойових діях? Здавалося б, усе зрозуміло: солдат перебуває в зоні бойових дій…
Ми написали список корупційних ризиків і під кожен із них напрацювали низку заходів, які дозволять мінімізувати зловживання
– Основна складність у тому ж, що й у визначенні учасника АТО. Ми ж бачимо непоодинокі маніпуляції, коли хлопці з передової подекуди не можуть його отримати, а ті, хто володіє адмінресурсом, подекуди мають такий статус, перебуваючи в теплому місці в Києві. Для того, щоб врахувати цей негативний досвід і мінімізувати корупційні ризики, якраз працює робоча група. Ми написали список корупційних ризиків і під кожен із них напрацювали низку заходів, які дозволять мінімізувати зловживання.
Наказ відкрито оприлюднюватимуть у частині, щоб нечесні комбати не вписали якихось «мертвих душ». Якщо солдати побачать у наказі зайвих людей, то вони зможуть подзвонити на спеціальну «гарячу лінію»
Умовно кажучи, якщо боєць перебуває на блокпосту в Краматорську, де тихо й спокійно, то він отримуватиме свою зарплату. Якщо ж на цей блокпост нападуть чи обстріляють, то безпосередній командир зафіксує це в рапорті, який отримає комбат чи комбриг цього підрозділу, а звідти рапорт піде в штаб сектору, де збирається вся інформація і де її легко перевірити. І далі все вертається до військової частини із наказом про винагороду. Наказ відкрито оприлюднюватимуть у частині – це для того, щоб нечесні комбати не вписали якихось «мертвих душ». Якщо солдати, які брали участь у бойовому зіткненні, побачать у наказі зайвих людей, то вони зможуть подзвонити на спеціальну «гарячу лінію», і спеціальна комісія із відповідними повноваженнями розбиратиметься і покарає винних.
Звісно, не можна вберегтися на сто відсотків від маніпуляцій, але можна звести до мінімуму подібні випадки.
– Ця схема вже готова чи ще в роботі?
– Ця схема ще в роботі. До кінця цього тижня очікуємо ухвалення концептуально цієї схеми для Збройних сил. А наступного тижня працюватимемо, щоб цю схему оптимізувати для інших відомств: прикордонників, СБУ, Нацгвардії. У них відрізняється дещо процедура фіксації бойових дій, тому треба буде це накласти на їхню нормативну базу.
– Є ще ініціатива уряду виплачувати винагороду за знищену ворожу техніку. Це індивідуальна винагорода буде?
Якщо, скажімо, ви були гранатометником, який влучив у танк, а хтось був автоматником, який вас прикривав, хтось забезпечував зв’язок, хтось був кулеметником, то ми на команду отримаємо в рівних частках винагороду
– Одноголосно учасники робочої групи дійшли висновку, що індивідуальне заохочення в цьому випадку буде негативно впливати на командний дух. Тому вирішили: якщо буде знищена ворожа техніка і це відповідним чином буде зафіксовано, то в рівних частках винагорода виплачуватиметься на всіх учасників бойового завдання. Якщо, скажімо, ви були гранатометником, який влучив у танк, а хтось був автоматником, який вас прикривав, а хтось забезпечував зв’язок, а хтось був кулеметником, то ми на команду отримаємо в рівних частках винагороду.
Тут основна проблема – це фіксація. Якщо це відбулося на нашій території, то можна зробити фото- і відеофіксацію, чи хтось зі старших офіцерів може це засвідчити. А якщо це відбулося на території, яка наразі контролюється сепаратистами, то тут багато запитань. Одна з робочих ідей – залучати аеророзвідку, безпілотники.
Базовим документом для нас є інструкція, підписана Сталіним у 1942 році, – були такі практики, там доволі ретельно розписано, як вони визначали. Щоправда, за обман чи якусь корупцію могли розстріляти чи відправити у штрафбат
Президент поставив завдання зробити усе максимально справедливо, щоб винагороду отримували безпосередньо бійці, а не генерали
Можливо, ви здивуєтеся, але базовим документом для нас є інструкція, підписана Сталіним у 1942 році – під час Великої вітчизняної війни були такі практики, і там доволі ретельно розписано, як вони визначали. Щоправда, там за обман чи якусь корупцію могли розстріляти чи відправити у штрафбат. І люди це розуміли. У нас не така сувора відповідальність, тому потрібні досконаліші системи контролю.
Ви ж розумієте, якщо виділяються такі великі гроші, то дуже не хотілося б, щоб ці гроші хтось отримав незаслужено. Президент поставив завдання зробити усе максимально справедливо, щоб винагороду отримували безпосередньо бійці, а не генерали.
– Але може статися так, що, наприклад, екіпажі кількох танків претендуватимуть на те, що це саме вони знищили якусь ворожу техніку…
Щодо виплати тисячі гривень на добу, то тут – плюс-мінус – усе зрозуміло. Щодо виплати за знищену техніку – тут багато запитань, над якими ми працюємо
Варто придумати якусь гідну премію за трофей
– Звісно, і таке може бути. Тому щодо виплати тисячі гривень на добу, то тут – плюс-мінус – усе зрозуміло. Щодо виплати за знищену техніку – тут багато запитань, над якими ми працюємо.
Ще одна робоча ідея: значно важливіше заохочувати за захоплену ворожу техніку, яку можна поставити на баланс і використовувати. Ми таку ініціативу до уряду якраз готуємо. Ця ініціатива небезпідставна – скажімо, позавчора група розвідників захопила новий ПЗРК. І, в принципі, їм за це нічого, крім великої й щирої подяки, не передбачено. А насправді, ПЗРК коштує близько мільйона гривень. Тому варто придумати якусь гідну премію за трофей.