Київ – Революція Гідності, яка відбулася в Україні. а по тому нинішня «гібридна війна» яку Росія веде проти України – ці події стали випробуванням єдності та ефективності партнерства між Євросоюзом і США. У Києві з ініціативи Інституту світової політики дипломати і незалежні експерти з України і Сполучених Штатів обговорили проблеми, що виникли у відносинах між Брюсселем і Вашингтоном у контексті українських подій.
Певні розбіжності у механізмах забезпечення спільних інтересів Сполучених Штатів та Євросоюзу існували і раніше, особливо, коли йшлося про питання взаємин з Росією. Подібна розбіжність, помітна вже під час подій Євромайдану, стала ще більш очевидною після початку російської агресії проти України, зазначив заступник директора Інституту світової політики Сергій Солодкий.
За його словами, неозброєним оком помітно, що коли ідеться про агресію Росії проти України, риторика і дії США більш рішучі, ніж їхніх європейських колег. Та й усередині ЄС, держави Центрально-східної Європи значно більш активно підтримують України і засуджують Кремль, аніж «стара Європа», зазначив Солодкий.
«В Європі діє потужне проросійське лобі, яке існує і зміцнюється з часів Радянського Союзу і, та і ділові зв’язки між Німеччиною. Францією і Росією вельми міцні», – констатував експерт.
На його думку, той факт, що, усупереч побажанням демократичних держав Заходу, Франція не відмовилась продати Росії універсальні десантні кораблі «Містраль» – одне із свідчень того, що в ЄС іноді гроші дорожчі від честі».
Перспективи трансатлантичної солідарності
Нічого особистого – нічого ідеологічного – просто бізнес. Так пояснює доволі м’яку реакцію Євросоюзу на агресію Росії проти України директор російських та євразійських програм Міжнародного інституту стратегічних досліджень (Вашингтон) Самуель Чарап.
«Існує доля правди у тому, що позиція ЄС в українському питання слабкіша, ніж позиція США. Але Вашингтон може собі дозволити бути жорсткішим, а ЄС – ні. Це стосується насамперед питання введення чи не введення санкцій проти Росії. Так, для Євросоюзу Росія займає четверте місце як ринок для експорту. Для Сполучених Штатів Росія за обсягом експорту – на двадцять восьмому місці», – пояснив свою ідею Чарап.
Тим часом, заступник міністра закордонних справ України Данило Лубківський нагадав, що всі держави – члени ЄС і Сполучені Штати (євроатлантична спільнота) підтримали мирний план президента Порошенка з розв’язання конфлікту на Донбасі. Для українців важливо, що держави західної демократії встали на оборону територіальної цілісності і єдності України, наголосив дипломат.
«Україна робитиме все можливе, щоб зміцнювати трансатлантичну солідарність, і сприятиме своїми діями для зміцнення стратегічного партнерства, яке існує між США, Євросоюзом й Україною. Цей зв'язок важливий з багатьох причин – з політичного міркування, з економічних та фінансових перспектив, і це є цінності», наголосив Лубківський.
На думку Лубківського та інших учасникі дискусій, демократичний та економічний успіх України, з одного боку, і створення зони вільної торгівлі між ЄС і США, з іншого, матимут позитивний вплив і на Росію. Котра, врешті-решт, залишатиметься сусідом України. ЄС і Сполучених Штатів.