Доступність посилання

ТОП новини

Російський закон про подвійне громадянство в Криму не діятиме – експерт


Новий російський закон про кримінальну відповідальність за приховування іноземного громадянства викликав побоювання як серед опонентів кремлівської влади в Росії, так і серед російських емігрантів у всьому світі. Цей закон поширюється і на жителів Криму, хоча, на думку експертів, занадто хвилюватися їм не варто.

Громадяни Росії, що проживають у межах кордонів цієї держави, муситимуть декларувати будь-які іноземні паспорти або дозволи на проживання. Закон про це підписав президент Росії Володимир Путін 4 червня нинішнього року.

Федеральна міграційна служба Росії, яка збирає інформацію про наявність іноземних паспортів чи дозволів на проживання у своїх громадян, досі не видала будь-якої офіційної інструкції щодо впровадження закону, який набуває чинності 5 серпня цього року. Відомо лише, що у росіяни мають 60 днів після цієї дати, щоб повідомити про володіння такими документами.

Цей закон також поширюється і на жителів Криму. Адже за російським законодавством, всі мешканці півострова, разом з особами без громадянства, які постійно проживали в Криму станом на 18 березня цього року, визнані громадянами Росії. Вони мали місяць на те, щоб офіційно заявити про своє бажання зберегти підданство України чи іншої держави.

«Цей закон носить більше пропагандистський характер, ніж юридичний».

На думку голови Українського юридичного товариства Олега Березюка, ухваливши такий закон, Росія намагається виявити людей, які залишилися лояльними до України і не забажали здавати свої українські паспорти.

Однак особливо серйозних наслідків для українців Криму очікувати не варто, адже українська сторона ніякої інформації про громадянство жителів на території півострова надавати Росії не буде, зауважує фахівець.

«Я не бачу нічого страшного в цьому, тому що ця норма закону буде мертвою, вона не діятиме, – сказав Березюк. – Перевірити, є людина громадянином чи не є вона громадянином іншої країни, тим більше, коли йде мова про Україну, у росіян такої можливості не буде. Цей закон носить більше політично-пропагандистський характер, ніж юридичний».

Із цією думкою також погоджується голова парламентського комітету з питань прав людини, національних меншин і міжнародних відносин Валерій Пацкан. За його словами, Росія намагається вплинути на ті осередки проукраїнського населення, які ще залишились у Криму, і змусити громадян «добровільно-примусово» відмовитися від свого громадянства.

Пацкан визнає, що проти громадян з відкритою проукраїнською позицією можуть бути утиски чи репресії, однак українська влада своїм громадянам допомагатиме.

«Ми готові брати на себе все юридичне забезпечення, готові допомагати з позовами і апеляціями до європейських судів, – сказав він. – Європейські суди дали нам чітку позицію зрозуміти, що вони готові приймати рішення щодо окремих випадків, якщо такі будуть. Я готовий на рівні свого комітету піднімати уповноваженого з питань прав людини і наших фахівців, юристів, які готові допомагати нашим громадянам».

За невиконання нового закону в Росії можуть оштрафувати на суму до 200 тисяч рублів (майже 70 тисяч гривень) або змусити відпрацювати до 400 годин на громадських роботах.

  • Зображення 16x9

    Анна Шаманська

    Працюю на телеканалі «Настоящее время», створеному Радіо Свобода з участю «Голосу Америки», з 2015 року. Відіграла важливу роль у трансформації каналу у впізнаваний онлайн-бренд в пострадянських країнах. Стала однією із перших авторів коротких експлейнерів.

ВИБІР ЧИТАЧІВ

XS
SM
MD
LG