Доступність посилання

ТОП новини

«Референдуми» на Сході України: що відбулося?


Жінка голосує на «референдумі» у Донецьку, 11 травня 2014 року
Жінка голосує на «референдумі» у Донецьку, 11 травня 2014 року

Дейзі Сінделар

Сепаратисти на Донеччині і Луганщині заявляють про успішне проведення «референдумів» 11 травня. Однак події того дня викликають більше запитань, ніж відповідей.

Що відомо

– Самопроголошені лідери обох областей заявили про переважну підтримку самоврядування: 89 відсотків у Донецьку, і близько 96 відсотків у Луганську.

– Київ і низка західних країн, включаючи США, не вважають голосування легітимним.

– Міністр закордонних справ Росії Сергій Лавров сказав, що в Москві «з повагою ставляться до волевиявлення людей і виходять з того, що практична реалізація підсумків голосування пройде цивілізованим шляхом без будь-яких рецидивів насильства – через діалог між представниками Києва, Донецька і Луганська».

– Голосування не обійшлося без насильства. Повідомляється про принаймні одну людину вбиту в Красноармійську.

Що не відомо

– Скільки людей насправді проголосувало. Сепаратисти стверджують про принаймні 70-відсоткову явку в обох регіонах. Разом Донецьк і Луганськ складають 15 відсотків населення України, або близько 6,5 мільйона осіб. Але точних даних про виборців пред’явлено не було, так само, як і пояснення, як саме виборчі комісії з недостатньою кількістю робітників змогли порахувати сотні тисяч паперових бюлетенів так швидко. Виконувач обов’язків президента України Олександр Турчинов повідомив, що реальна явка на псевдореферендумах склала 24 відсотки у Луганську, 32 – в Донецьку.

Підстави для сумнівів

– Все було занадто просто. Підготовка до «референдумів» зайняла менш ніж місяць і, за словами сепаратистів, коштувала менше ніж 1700 американських доларів.

– Невидимі виборці? У той час, як сепаратисти та російські журналісти повідомляли про натовп і довгі черги за межами виборчих дільниць, інші журналісти в Луганську і Донецьку зафіксували низьку явку, при цьому деякі виборчі дільниці залишались майже повністю порожніми протягом дня. В іншому місці сепаратисти не змогли задовольнити попит виборців. У Маріуполі, місті з населенням у 500 тисяч осіб, організатори відкрили всього вісім виборчих дільниць, внаслідок чого були довгі черги, а урни для голосування в деяких місцях розмістили ззовні, на тротуарі без нагляду.

– Тиск на людей. Майже всі великі виборчі дільниці охоронялися людьми у шоломах з автоматами. І багато з тих, що голосували, були озброєні. Деякі виборчі дільниці були не в змозі забезпечити індивідуальні кабіни для голосування, змушуючи виборців голосувати на очах перехожих. Принаймні в одному випадку чоловік проголосував «проти», але сказав журналісту, що проголосував «за», мабуть, через стурбованість за свою власну безпеку.

– Порушення під час проведення «референдумів». За українським законодавством, виборчі комісії в окремих виборчих дільницях повинні мати не менше ніж 9 співробітників. Тоді як багато точок для голосування мали всього трьох штатних співробітників, які відкрито визнавали, що вони не мають ніякого попереднього досвіду роботи у виборчих комісіях. Деякі виборчі округи не мали списків виборців, даючи можливість голосувати одним і тим же особам по декілька разів, були й інші форми шахрайства. Принаймні одну особу бачили з декількома бюлетенями та паспортами. Чоловік сказав, що є «уповноваженим» проголосувати від імені всієї своєї сім’ї.

– Фальсифікації. Напередодні так званого «референдуму» українські війська захопили автомобіль за межами міста Донецька з озброєними людьми, які перевозили зброю і приблизно 100 тисяч вже відмічених бюлетенів «за». Також деякі журналісти повідомили, що бачили, як сепаратисти знищували бюлетені з голосами «проти». Василь Нікітін, представник сепаратистів у Луганську, заявив, що члени Національної гвардії України вкрали майже 15 тисяч бюлетенів, що змусило їх друкувати бюлетені додатково.

– Соціологічні опитування вказують на інше. За даними опитування американської соціологічної компанії Pew Research Center від 8 травня, 70 відсотків східних українців хочуть, щоб країна залишається єдиною, і лише 18 відсотків підтримали ідею відокремлення. Більшість спостерігається навіть тоді, коли опитування звузили до російськомовних жителів Сходу – 58 відсотків за єдність, 27 – за самостійність.

– Екстрасенсорне видіння? Служба безпеки України минулого тижня оприлюднила аудіозапис телефонної розмови між, як стверджує СБУ, керівником російського ультранаціоналістичного руху «Русское национальное единство» Олександром Баркашовим (Москва) і лідером незареєстрованої організації «Православний Донбас» Дмитром Бойцовим (Донецьк). Бойцов просить підтримки російських військових для успішного проведення так званого «референдуму» 11 травня. Натомість Баркашов пропонує сфальсифікувати результати опитування, «намалювати 100% «за».

Чому не буде відомо достеменно, що відбувалося насправді

– Замало неупереджених свідків. Не було міжнародних спостерігачів. А декілька журналістів повідомили, що їх переслідували і навіть били за межами виборчих дільниць; в деяких випадках фотографам було заборонено входити до виборчих дільниць.

Про що жителі Східної України можуть себе сьогодні запитувати

– За що вони голосували. Бюлетень запитував: «Чи підтримуєте Ви акт про державну самостійність». Проте виборці, опитані Радіо Свобода, по-різному трактують, що це означає. Одні говорили, що це означає інтеграцію з Росією. Інші говорили, що це означає залишитися частиною України, але з більшою автономією, як Крим. Треті вважали, що вони голосували за незалежність від України та Росії.

– Що буде далі. Можливі довгострокові сценарії включають в себе те, що ці регіони стануть територіями заморожених конфліктів із паралельними українськими та сепаратистськими структурами. Або Москва спонукатиме до насильства, щоб знайти привід для введення своїх військ, так званих миротворців.

ВИБІР ЧИТАЧІВ

XS
SM
MD
LG