Доступність посилання

ТОП новини

Україну покарали у футболі через сплановану провокацію?


Львівські фани вважають скандал довкола матчу «Україна – Сан-Марино» політичним замовленням

Україна оскаржуватиме рішення Міжнародної федерації футбольних асоціацій (ФІФА), яка днями дискваліфікувала стадіон «Арена-Львів» на відбіркові матчі за участю національної збірної до 2018 року і оштрафувала Федерацію футболу Україна (ФФУ) на 45 тисяч швейцарських франків за поведінку вболівальників збірної України під час матчу Україна-Сан-Марино, що відбувся у Львові 6 вересня. Президент ФФУ Анатолій Коньков у понеділок поїхав у Швейцарію, щоб там подати апеляцію і переконати ФІФА змінити своє рішення. Якою є реакція на рішення ФІФА в Україні і, зокрема, у Львові, якому побудова стадіону обійшлася у 250 мільйонів євро?

ФІФА покарала Україну за використання вболівальниками банерів неонацистського змісту, расистські вигуки на адресу гравця збірної України бразилійця Едмара Галовського де Ласарда. А тому 11 жовтня у Харкові збірні України та Польщі гратимуть при порожньому стадіоні. ФІФА взяла до уваги доповідь спостерігача організації FARE («Футбол проти расизму Європі»), яка звернула увагу на расистські та дискримінаційні прояви з боку вболівальників української збірної: вони, мовляв, вивішували неонацистські знамена, імітували мавп’ячі рухи, а також вигукували нацистське вітання.

Цікаво, що ФІФА посилається на звіт програми FARE– Eastern European Development Project, яка спрямована на боротьбу з ксенофобією на стадіонах східноєвропейських країн, у тому числі України. Проектом керує асоціація Never Again у Варшаві. Партнерами проекту є People Against Racism в Словаччині, Mahatma Gandhi Human Rights Organisation в Угорщині та Fairplay Австрії. А основними країнами програми є Польща і Україна.

Керівник громадської організації «Завжди вірні» Тарас Павлів організовував фанів для підтримки української збірної у Львові і увесь матч сидів серед вболівальників, де спостерігач FARE зауважив порушення.

Cам футболіст Едмаро сказав, що у Львові його дуже тепло підтримали
Тарас Павлів
«ФІФА каже, що хтось був у футболці «88», що символізує вітання «Heil Hitler!» Я цієї людини не бачив. Ми вітаємось правою рукою «Слава Україні!» і чуємо у відповідь «Героям Слава», теж це відбувається правою рукою. Дуже дивно про ті мавп’ячі жести, але на відео нічого не чути і не зрозуміло, а сам футболіст Едмаро сказав, що у Львові його дуже тепло підтримали», – зазначає Тарас Павлів.

«Якщо хочуть завдати шкоди Україні, то це роблять Львову» – мер

На думку цього активного фаната, який називає себе «ультрас», на львівському стадіоні була спланована провокація. І він припускає, що, можливо, комусь вигідно за копійки приватизувати арену.

Так виглядає, що це замовлено, спостерігач FARE знав ніби, де хто буде у якій футболці
Тарас Павлів
«Дуже все незрозуміло, це комусь вигідно і хочуть винними зробити вболівальників. Так виглядає, що це замовлено, спостерігач FARE знав ніби, де хто буде у якій футболці. Але якщо незрозумілі організації FARE будуть нам забороняти славити наших українських героїв, то ми цього слухати не будемо», – говорить Тарас Павлів.

Під час матчу збірної України і Сан-Марино на львівському стадіоні велось спостереження з 200 відеокамер, але з відео не можна ідентифікувати людей, які робили якісь жести, говорять лідери фан-середовища.

Мер Львова Андрій Садовий, вважає, що у Львові відбулась спланована провокація.

Жодних проявів дискримінації не було, на стадіоні було 34 тисячі глядачів і ніхто нічого не бачив
Андрій Садовий
«Якщо хочуть завдати шкоди Україні, то це роблять Львову, бо Львів – як голий нерв. Жодних проявів дискримінації не було, на стадіоні було 34 тисячі глядачів і ніхто нічого не бачив. Якщо є провокація, то її організатори мають бути покарані. Важливо якісно подати апеляцію в ФІФА. Рішення ФІФА базується на висновках FARE, а там ніби в інструкціях наш червоно-чорний прапор визначається як дискримінація, а це потрібно виправити, бо під цим прапором українці воювали з нацизмом», – наголосив мер.

Висновки упереджені?

Рішення ФІФА активно коментують українські політики. Представники ВО «Свобода» вважають, що зовнішні сили організували спецоперацію, щоб зашкодити Україні незадовго до підписання угоди про асоціацію з Європейським Союзом.

Упередженим називають висновки FARE політики з партії «За Україну!», в заяві якої мовиться, що «рішення ФІФА ухвалене під впливом суб’єктивних і односторонніх висновків окремих спостерігачів громадської організації FARE, яка подала до ФІФА спотворений звіт, безпідставно назвавши символи борців за незалежність України проти гітлерівського і сталінського тоталітарних режимів расистськими і образливими».

Всеукраїнський Молодіжний націоналістичний конгрес розпочав збір підписів під петицією до ФІФА з проханням виключити символіку ОУН і УПА, банери з зображенням провідника ОУН Степана Бандери і головнокомандувача УПА Романа Шухевича з переліку дискримінаційних. Молодіжні активісти переконані, що ФІФА невірно поінформували і ввели в оману заангажовані і упереджені особи.

Керівник громадської організації «Карпати» Олег Солдатенко у коментарі Радіо Свобода наголосив, що не виправдовує дій групи вболівальників. Федерація футболу України знає про обмеження FARE. Адже чотири роки тому під час конференції, зауважив Олег Солдатенко, FARE надало Україні перелік всіх знаків і символів, які заборонені.

Група з 20 людей чинила якісь речі, це не було масово, тому рішення ФІФА не є адекватним тій ситуації, яка була
Олег Солдатенко
«Але попри все рішення ФІФА дуже несправедливе. Я не кажу, що цього не було на стадіоні. Але треба міркувати логічно, стадіон «Арена» вміщує 35 тисяч людей, а група з 20 людей чинила якісь речі, це не було масово, тому рішення ФІФА не є адекватним тій ситуації, яка була. Тут можна було обмежитись штрафом. Українська сторона мала фахово спрацювати доказові відеоматеріали і з гідністю захистити Україну», – вважає Олег Солдатенко.

У львівській мерії навіть не хочуть припустити, що спортивна арена не бачитиме великого футболу до 2018 року. Бо в іншому випадку, 250 мільйонів євро з державного бюджету, тобто з кишень платників податків, які пішли на побудову стадіону – це намарно закопані у землю гроші.
  • Зображення 16x9

    Галина Терещук

    В ефірі Радіо Свобода – з 2000 року. Закінчила факультет журналістики Львівського національного університету імені Франка. Маю досвід роботи на телебаченні і в газеті.

ВИБІР ЧИТАЧІВ

XS
SM
MD
LG