Доступність посилання

ТОП новини

Новий Президент Янукович зустрічатиме весну в Брюсселі?


Київ – Для багатьох може стати несподіванкою те, що першу офіційну закордонну подорож новобраний Президент Віктор Янукович, скоріш за все, зробить до Брюсселя. Принаймні, про це повідомляють західні мас-медіа, які при цьому відзначають, що Віктор Янукович намагається позбутися іміджу проросійського політика і хоче продемонструвати намагання дотримуватися балансу між Брюсселем та Москвою. Проте в оточенні новобраного глави держави кажуть, що остаточної визначеності щодо першого візиту наразі немає.

Інформацію про те, що перший візит Віктора Януковича в статусі Президента має відбутися до Брюсселя, розповсюдили європейські та українські мас-медіа з посиланням на джерела в структурах Євросоюзу. Повідомляється, що вже домовлено про зустрічі з президентом Європейської ради Германом Ван Ромпеєм, президентом Єврокомісії Жозе Мануелем Баррозу та головою Європарламенту Єжи Бузеком. Останній підтвердив, що планує 1 березня зустрітися з новообраним українським Президентом.

Як повідомляє агентство «Ройтер» із посиланням на неназваного єврочиновника, цей візит має продемонструвати прихильність розвитку відносин із Європою та дотримання балансу між Росією та ЄС.

Кількома днями раніше російські мас-медіа повідомили, що перший візит Віктора Януковича в статусі Президента буде до Москви. Проте згодом стало відомо, що Віктор Янукович та Дмитро Медведєв домовилися під час телефонної розмови, що візит українського лідера до Москви відбудеться протягом першої декади березня – тобто, як тепер виглядає, вже після поїздки до Брюсселя.

Віктори і вектори

Офіційно місце та дату першого закордонного візиту назвуть вже після інавгурації, а до того часу офіційних запрошень та остаточних домовленостей не буде. Тим часом в оточенні Віктора Януковича не виключають, що в останній момент адреса першого візиту може змінитися.

Експерти зазначають, що українська зовнішня політика інколи вражає несподіваними ходами. Скажімо, у 2005 році Віктор Ющенко, який йшов до влади під гаслами євроінтеграції, перший закордонний вояж зробив до Москви. Натомість його опонент Віктор Янукович, який наголошує на покращенні відносин із Росією, перший візит планує здійснити до Брюсселя.

Політолог Андрій Єрмолаєв вважає, що такі, лише на перший погляд парадоксальні, ходи мають логічне пояснення. «Віктор Ющенко після перемоги, враховуючи особливість стосунків українсько-російських, вважав за необхідне перший візит зробити до Москви, продемонструвати свою відкритість, – каже він. – На відміну від 2004 року, нинішні вибори не мали такого гострого геополітичного забарвлення. І Захід, і Схід були дуже обережні до наших виборів. Тому зараз немає такого символізму».

У Москві чекають на предметну розмову

Далеко не всі схвально поставилися до повідомлень, що свій перший президентський вояж Віктор Янукович зробить на Захід. Один із кандидатів на посаду прем’єра Сергій Тігіпко каже, що взагалі-то немає великого значення, куди робити перший візит, але все-таки віддати пріоритет варто було б Москві.

«Перший візит я зробив би все-таки в Москву, – каже кандидат, який посів на виборах третє місце. – Там у нас сьогодні найгірші стосунки. І мені здається, що Москва більш чутлива до черговості візитів, ніж Євросоюз. І тут би я поставився до таких стосунків із повагою».

Проте в оточенні прем’єра є й суто практичні пояснення того, чому перший візит планується до Брюсселя. Бо, мовляв, переговори в Москві мають бути більш предметними. Тому туди вже варто їхати, знаючи принаймні кандидатуру наступного Прем’єр-міністра. Тобто вчинити так, як це зробив Віктор Ющенко, який на початку 2005-го, відправляючись на зустріч із російським колегою, вніс кандидатуру Юлії Тимошенко на посаду голови уряду.
  • Зображення 16x9

    Дмитро Шурхало

    Співпрацюю з Радіо Свобода, був кореcпондентом і редактором (2008–2017), зараз веду програму «Історична Свобода». Спеціалізуюсь на політиці та історії. Народився в 1976 році у Сумах. Закінчив факультет журналістики Львівського університету імені Івана Франка. Працював у газетах «Пост-Поступ», «Київські відомості», «Вечірні вісті», журналі «Власть дєнєг». Автор книжок «Українська якбитологія», «Міфи Другої світової війни» та «Скоропадський, Маннергейм, Врангель: кавалеристи-державники».

ВИБІР ЧИТАЧІВ

XS
SM
MD
LG