Доступність посилання

ТОП новини

У 2009 році вбито рекордну кількість журналістів


Емблема захисту журналістів
Емблема захисту журналістів

Прага – Цей рік був найкривавішим для працівників мас-медіа, відтоді як Комітет захисту журналістів веде облік таких смертей. За його даними, у 2009 році було вбито 68 журналістів, на 60 відсотків більше, ніж торік. Організація ще розслідує обставини 20 смертей, щоб з’ясувати, чи вони також пов’язані з професійною діяльністю.

У листопаді перед виборами на Філіппінах загинуло понад 30 журналістів. Це найбрутальніша атака на працівників мас-медіа. Журналісти потрапили у фатальну засідку в результаті боротьби між політичними кланами. Уже другий рік поспіль Комітет захисту журналістів зараховує Філіппіни до держав, де процвітає насильство щодо преси. Громадська організація б’є на сполох через те, що криваву бійню досі не розслідували. Один із філіппінських правоохоронців зізнався, що його колеги не мають ні ресурсів, ані гарантій безпеки, щоб знайти винних.

Три чверті журналістів, які загинули цього року, були вбиті саме через свою роботу. А в більшості випадків ніхто й не думає карати їхніх убивць, вважає Комітет захисту журналістів.

Географія безкарності

Крім Філіппін, журналісти також стали жертвами насильства в Сомалі – там загинуло 9 журналістів, у Пакистані – чотири особи, в Росії – троє. Так, зокрема, у списку російських жертв можна побачити ім’я дагестанського редактора Маліка Ахмеділова. Його знайшли вбитим в автомобілі серед білого дня. Ахмеділов гостро критикував федеральні збройні сили і місцевих силовиків за переслідування політичних і релігійних дисидентів під виглядом боротьби з екстремізмом.

«Росія є третім найбільш небезпечним місцем для журналістів після Іраку та Алжиру, якщо говорити про останні два десятиліття. Коли нападників не карати, то насильство триватиме, а нападники стануть ще зухвалішими і будуть продовжувати подібну цензуру», – заявила Радіо Свобода Ніна Огнянова з нью-йоркської штаб-квартири Комітету захисту журналістів, описуючи загальну тенденцію.

Цього року двоє журналістів також загинули в Мексиці. Одного з них – Елісео Баррона Ернандеса – викрали прямо з дому на очах у родини, а наступного дня його тіло знайшли в канаві з простреленою головою. Перед смертю Ернандес оприлюднив дані про корупцію в поліції. Як наголошує Комітет захисту журналістів, через те, що такі вбивства стали хронічними, керівники мас-медіа у Мексиці дедалі частіше оминають теми наркоторгівлі та організованої злочинності.

За даними звіту, найчастіше зводять рахунки з місцевими журналістами. Ті, хто працює під крилом великих закордонних медіа-організацій, захищені більше.
  • Зображення 16x9

    Мар’яна Драч

    На Радіо Свобода – з 1996 року. Вела різні програми, серед яких «Україна і світ» та «Свобода сьогодні». Вивчала міжнародні відносини в Рузвельтському університеті в Чикаго і державне управління та економіку в Інституті державного управління і місцевого самоврядування (нині Академія) в Києві. Директор Української служби Радіо Свобода з травня 2013 року.

ВИБІР ЧИТАЧІВ

XS
SM
MD
LG