Микола Оніщук, Юрій Мірошниченко |
(RadioSvoboda.Ua) |
(Скорочена версія. Повну версію “Вечірньої Свободи” слухайте в аудіозапису.)
Юлія Жмакіна: Достроковим парламентським виборам бути! Про це сьогодні домовились Президент і Прем’єр-міністр.
Чи поставлено крапку в політичній кризі? Чи повертає це ситуацію в правове поле? І яка ціна миру між двома Вікторами?
Кирило Булкін: Два Віктори – одні перевибори. Які наслідки матиме домовленість Ющенка і Януковича про дострокові парламентські вибори?
Шановні гості, ви тепер спільники?
Юрій Мірошниченко: Я хотів би відзначити, що ми не є опонентами, ми є колегами, ми працюємо в одному комітеті. Для мене велика честь працювати разом з Миколою Васильовичем. Тим більше, що постає великий обсяг роботи, яка полягатиме у втіленні законодавчому тих політичних домовленостей, які ми маємо в результаті зустрічі Прем’єр-міністра і Президента України.
Микола Оніщук: Не варто забувати, що обидві політичні сили готуються до виборів. Природно, що ми будемо конкурувати за виборців. Це абсолютно нормальне політичне явище. У цьому сенсі ми є людьми, які представляють різні політичні сили.
Проте є важливим те, про що щойно сказав Юрій Мірошниченко, що у питаннях розуміння відповідальності з точки зору врегулювання ситуації, в тому числі і правових наступних кроків, які мають бути вжиті парламентом для того, щоб забезпечити вільні демократичні вибори, ми є соратниками, а також ми маємо діяти тут спільно. Кирило Булкін: Шановні гості, що ви будете робити, якщо Голова парламенту Олександр Мороз буде мати окрему позицію і не захоче сприяти ухваленню того рішення, про яке ви говорили, що воно має бути ухвалене парламентом?
Юрій Мірошниченко: Справа в тому, що рішення буде ухвалювати парламент, а не окремий...
Юлія Жмакіна: Він не окремий, він – Голова.
Юрій Мірошниченко: Секундочку. Я неодноразово і особисто чув заяви пана Мороза. Мало того, це рішення як можливість проведення дострокових виборів легітимізоване постановою ВР про можливість дострокових виборів, яка вже прийнята. І Олександр Олександрович завжди казав, що для соціалістів важливо не просто дострокові вибори, а що вони нестимуть Україні. Сьогодні ми маємо відчуття, що ці вибори дадуть Україні перспективу.
Я переконаний, що соціалісти в наступному парламенті будуть представлені.
Юлія Жмакіна: Помітьте, це говорить наш гість, представник Партії регіонів! Як за одну добу може все змінитися!
Юрій Мірошниченко: Наша позиція така була і раніше. Ми не боялися виборів. Єдине, про що ми говорили, що нам треба сідати за стіл переговорів.
Два шляхи було. Перший шлях – це нульовий варіант. Другий шлях – це вибори як результат домовленостей політичних. Цих домовленостей сьогодні було досягнуто спільним рішенням Президента і Прем’єра. І ці домовленості відкривають фактично Україні шлях до розв’язання політичної кризи.
Кирило Булкін: Чи поверне нинішня домовленість державу в правове поле?
Юрій Мірошниченко: Сьогодні зроблено фундаментальний крок – прийняте рішення.
Насправді, що є право? Право – це є втілені в певні норми приписи тих рішень, які приймаються політиками. Власне, саме рішення прийняте. Тепер треба його забезпечити кроками законодавчого характеру. Саме про це говорили сьогодні і Президент, і Прем’єр, що ми повинні всі повернутися до пленарної роботи, затвердити зміни, власне, уточнити, яким чином буде проводитися процесуально цей виборчий процес.
Звичайно, має бути прийняте і затверджене рішення, яке має бути прийняте самою ВР про дострокові вибори. Воно може бути продубльоване ще й указом Президента. Хоча з правової точки зору таке рішення буде досить сумнівним. Але політичне рішення ВР про дострокове припинення повноважень і похід на наступні вибори було б коректним.
Микола Оніщук: Правники зараз працюють над тим, як і в якій формі ми маємо легітимізувати цю політичну домовленість.
Єдине, що я хочу, можливо, посилити тезу пана Юрія про те, що право – це є воля народу. Політики, зокрема ті, хто сьогодні здійснює державну владу, відтворюють цю волю народу. Якщо політичне рішення є консенсусним, тобто воно відтворює волю більшості чи переважної більшості населення, то це є закон, це є право, яким ми маємо керуватися.
Стосовно повернення до правового поля в класичному розумінні, думаю... Та вже, власне, Президент і Прем’єр-міністр поставили завдання відповідним представникам і своїх служб, і відповідних парламентських фракцій про те, щоб завтра на перемовах був розглянутий пакет законів, який має бути прийнятий, можливо, в одноденному режимі 8 травня через спеціальне засідання парламенту України, в тому числі через процедуру зупинення дії указу Президента, можливо, на цей день, на якому мають бути прийняті ряд законів та правових і політичних рішень стосовно і виборів, і стосовно легітимізації ситуації, яка існувала до цього у той чи інший спосіб.
Юлія Жмакіна: Пане Оніщук, а яка подальша ситуація навколо КСУ і розгляду тих справ, якими він займався?
Микола Оніщук: Переконаний, що сьогодні з полегшенням зітхнули і судді КСУ. Це є правда, оскільки надзвичайно величезне навантаження впало на КСУ, політичне навантаження. Не так професійне, як політичне.
Я думаю, що якщо така політична домовленість досягнута, то народні депутати, які внесли останнє подання стосовно конституційності Указу, швидше за все, відкличуть подання, бо це б відображало позицію політичної сили. По-перше.
По-друге, стосовно Указу від 2 квітня, то по суті КСУ вже визначився. Ви знаєте, що 17 суддів попередньо проголосували за припинення провадження.
Що стосується подальшої долі КСУ, окремих суддів КСУ, я думаю, що це буде предметом окремого розгляду керівників провідних політичних сил з тим, щоб ми в подальшому унеможливили ситуацію, яка склалася в КСУ сьогодні.
Юрій Мірошниченко: Я не хотів би зараз якимсь чином коментувати діяльність КСУ, його рішення. Моя правова позиція не змінилася: укази Президента не є конституційними.
Юлія Жмакіна: Пане Юрію, сьогоднішнє рішення Віктора Януковича про те, що треба йти на дострокові вибори, зрозуміють виборці? Приймуть? Підуть?
Юрій Мірошниченко: Я переконаний, що виборці зрозуміють. Абсолютно переконаний. Бо сьогодні і для виборців питання виборів, питання такого зашморгу на шиї української держави є таким, яке треба було вирішити.
(Скорочена версія. Повну версію “Вечірньої Свободи” слухайте в аудіозапису.)