Теодор Меласкану
Теодор Меласкану: Вступ до Євросоюзу можна порівняти з членством у престижному тенісному клyбі. Для держав, які приєднуються до ЄС, найважливішим є перехід від планової економіки, від соціалістичного суспільства до ринкової економіки та демократії. Однак усі перетворення повинні відбуватись згідно з бажаннями громадян країни.
Р. С.: Який період реформування економіки на шляху до ЄС був найскладнішим для громадян Румунії ?
Т. М.: На початку свого шляху до ЄС ми пройшли своєрідну «шокову терапію» в економіці. Удвічі зросли тарифи на комунальні послуги для людей. Уряд тоді виділив субсидії для малозабезпечених соціальних груп суспільства. Комунальні фірми, мерії також отримували грошову підтримку держави. Mожна сказати, що в кінцевому рахунку реформи мали корисний вплив на румунську економіку.
Р. С.: Пане Меласкану, як Вашій країні вдалося досягти того, що 80 % громадян підтримали європейські прагнення?
Т. М.: Це легко пояснити. Такий європейський проект, на нашу думку, приносить найбільше користі громадянам. Для нас взірцем були колись економічно відсталі країни в Європі: Греція, Португалія, Іспанія. Після вступу до ЄС у них почалося неймовірне зростання в економіці. Ми, румуни, вважаємо, що на нас чекає те саме.
Р. С.: Відомо, що Румунії довелося чекати на вступ до ЄС 15 років – від 1992 року. Звідки у вас, у громадян країни, стільки терпіння?
Т. М.: Ми не ображались на Євросоюз, що нас прийняли пізніше від Польщі. Єдине, що нас за цей час хвилювало, це надто повільний темп реформ у нашій країні. Порівняно більші проблеми зі вступом до ЄС, ніж ми, мала лише Болгарія.
Р. С.: А якщо говорити про терміни вступу до ЄС України. Що, на Вашу думку, є головною перешкодою у визначенні такого терміну?
Т. М.: Це, в першу чергу, справа стабільності політичних фундаментів держави, усієї державної структури України. Йдеться в основному про стабільний баланс відносин між Президентом, парламентом і Прем''єром.
Матеріали до теми:
ПАРЄ продовжує моніторинг України. Новий голова Делегації Європарламенту у зв’язках з Україною виступає за розвиток особливих відносин ЄС та Києва. ЄС обіцяє Україні лише сусідство; Росія боїться США... «Україна розпочинає вступний процес до ЄС без перспективи вступу»; протести в Петербурзі показали «суверенну демократію» в Росії... ЄС та Україна розпочали переговори про майбутню угоду. “Україна може першою серед країн-сусідів претендувати на членство в ЄС” – європейський дослідник. Перспективи України щодо ЄС туманні і пов’язані з її транзитною роллю (огляд європейської преси).