Провал Байдена у дебатах спричинив багато розмов та реакцій у світі. Оглядачі одностайні у тому, що Байден виглядав невпевнено, натомість Трамп, який всього на три роки молодший, показав себе більш перспективно. Експерти заговорила про початок переможного повернення Дональда Трампа до Білого дому. Чому Байден програв у дебатах, чи є ще в нього шанси вирватися вперед, чи можлива заміна кандидата у команді демократів та що чекає Україну якщо 47 президентом США стане Трамп – своїми міркуваннями про це з Радіо Свобода поділилися польські аналітики.
«То був шок для багатьох» – так поразку Байдена у дебатах коментує посол США у Польщі (1997-2000), координатор Держдепу США з санкційної политики (2013-2017) та помічний дерсекретаря з європейських та євразійських справ (2004-2009) Даніель Фрід. За словами американського дипломата Байден завжди займав добру позицію, був готовий до різних ситуацій, але цього разу дебати для нього були поразкою, майже від самого початку.
«Багато журналістів апелювали до нього щоб він поступився, але важливіше, що кажуть обрані демократи не публічно, а приватно. Можна читати твіт Клінтона і Обами, вони підтримують Байдена, але з певною дистанцією. Як людину вони його дуже люблять і шанують, бо він був хорошим президентом, на мій погляд, але вони не казали, що він був найкращим кандидатом в цій ситуації. Отже є шанс на те, що Байден відмовиться від участі, але, швидше за все, цього не станеться. Отже є питання чи він зможе якось подолати цю поразку. Я не впевнений, що він зможе», – каже дипломат.
Шок для багатьох
За час своєї політичної і дипломатичної кар’єри Фрід тісно співпрацював з Байденом, добре його знає. Він певен, Байден втратив багато і поразка у дебатах дуже серйозна:
«Були закиди, що Байден застарий, але з Трампом важко собі радити, він без перестану бреше, але Байден знав це заздалегідь і не варто на це нарікати. Це був шок і для людей Байдена, вони цього не очікували, це справжня проблема. Я це кажу як людина, яка вважає, що Байден є хорошим президентом у багатьох справах, я його люблю як людину».
Україна не є союзником, не є в НАТО, однак ми трактували вторгнення, велику війну проти України серйозно, так це є насправдіДаніель Фрід
За словами Даніеля Фріда, Байден у багатьох справах проводив ефективну політику, зокрема, щодо України. Його слушно критикують за надто повільне ухвалення рішень, але загалом, на думку дипломата, ніниній президент США дуже багато зробив для України:
«Україна не є союзником, не є в НАТО, однак ми трактували вторгнення, велику війну проти України серйозно, так це є насправді. Байден відвідав Київ. Це велика справа для американця.
З мого досвіду, американські президенти ніколи не були у військовій зоні, на території яка не контрольована американською армією, а він був в Києві. Він справді підтримує Україну, може трохи повільно. Але без нього що б сталося? Що б було якби був Трамп? Тобі б не було докорів з боку України, що ухвалює рішення надто повільно, бо Трамп би підтримував Путіна», – вважає американський дипломат.
Фрід додає, що Байден не зійде з дистанції, особливо це чітко стало зрозуміло після йогозустрічі з родиною.
Повернення Трампа у Білий дім?
На Україну чекає два сценарії якщо Трамп стане наступним президентом, каже Даніель Фрід – поганий і катастрофічний.
«Поганий план – Трамп буде тиснути на Україну, щоб вела переговори з Росією, як на мене, це без сенсу. Але це не означає повна відмова від України. Це не обовʼязково, що адміністрація Трампа буде катастрофічною для України, хоча я б хотів, щоб Байден якось виграв. Це було б краще для України», – вважає американський дипломат.
Він переконаний, український мирний план, який був представлений під час Саміту у Швейцарії доволі ефективний, поміркований і реалістичний. Це, на думку Фріда, був крок вперед. Американський дипломат певен, що українці будуть спроможні двитримати натис Трампа, погоджуючись вести переговори лише на основі своїх тез.
За словами Даніеля Фріда, у розмовах з польськими політиками, і в таборі президента, і в уряді, він про всяк випадок радить продовжувати контакти з табором Трампа.
«Президент Дуда вже це робить. Радек Сікорський – міністр закордонних справ вже це робить і слушно. Маршалок Сейму Головня вже їде до США в часі саміту НАТО і слушно. Польща потужно підтримує Україну і вона готова користати зі свого політичного капіталу на користь української свободи, бо це в інтересах всієї Європи і Польщі як держави зокрема, в інтересах всього вільного світу» – каже Фрід.
Повертаючись до перспектив України за можливого президентства Трампа, то катастрофічний план, на думку диплотама означатиме повну відмову США від підтримки України: «Якщо він скаже: «маємо досить, Україна буде в руках європейців, хай німці дають собі раду з Україною і це кінець».
Не схильний драматизувати ситуацію щодо можливого президентства Трампа директор Центру Східноєвропейських студій Варшавського університету Ян Маліцький. Каже, хоч чіткої декларації від кандидата республіканців щодо України немає, але, скоріш за все, про припинення чи суттєве урізання допомоги не йтиметься.
Професор підкреслює «вікову особливість» цих виборів і дивується чому політичні табори не поставили на молодих кандидатів.
Як так сталося, що та сучасна, молода Америка довела до того, що двоє 80-річних людей конкурує між собою у виборах?Ян Маліцький
«Перший раз у історії американських виборів, перший раз у будь яких виборах, які я бачив, маємо справу з протистоянням двох дуже старших панів. Як так сталося, що та сучасна, молода Америка довела до того, що двоє 80-річних людей конкурують між собою у виборах? Це для мене дивно.
Як в республіканській партії не змогли знайти молоду особу, справжнього контркандидата, бо Трамп все ж атки справляє враження на виборця, це без сумніву, але чи справді майже 80-річна людина є єдиним, кого має Америка? А вже не кажучи про демократів. Як сталося, що демократична партія не знайшла молоду, освічену, сучасну людину замість понад 80-річного», – каже Ян Маліцький.
Якщо Байден виграє вибори, зауважує експерт, то буде найстаршим президентом в історії Америки. Натомість якщо переможе Трамп, то свою 47-му каденцію він закінчить у статусі найстаршого. Перспективи появи молодшого кандидата, в одному чи іншому політичному таборі, Маліцький вважає дуже малоймовірними.
Кому симпатизують поляки?
Польське суспільство поділене щодо симпатій до кандидатів на президента США, одні підтримують чинного, інші прихильніші до Трампа – каже професор:
«Трамп під час свого попереднього президентства дуже рішуче підтримав Польщу щодо «Ініціативи трьох морів», підтримав старання Польщі щодо зміцнення НАТО. Але водночас його заяви щодо України були досить несподівані, наприклад, про те, що він за один день закінчить війну в Україні. Неможливо закінчити війну за один день. Навіть якби він хотів відрізати всю допомогу Україні, то все одно ця війна не закінчиться в один день. Ці його заяви непокоять», – каже Ян Маліцький.
Професор Варшавського університету певен, що хто б не очолив США, це не призведе до 100% зміну курсу. Перемога Байдена, за словами Маліцького, означатиме продовження допомоги Україні, підтримка східної Європи та НАТО.
Якщо ж у Білий дім повернеться Трамп, то буде змушувати країни НАТО, щоб самі дбали про себе.
«У цьому сенсі, люди його називають вар’ятом, а я вважаю, що тут нічого вар’ятського немає. Трамп, як колишній президент і кандидат в президенти, має право вимагати в країн НАТО, щоб вони не жирували на Америці, йому про це йдеться. Чому всі мають економити гроші на військові видатки, в очікуванні, що Америка захистить. Це велика зарозумілість і тут я погоджуюся із Трампом. Нехай кожен витрачає гроші, передусім дбаючи про себе, а потім чекає на захист від Америки. Якщо він стане президентом буде однозначно на це тиснути. Я спокійно про це каже, тому що, на щастя, Польща останні два роки витрачає колосальні кошти на озброєння, зараз тільки Америка витрачає більше, ніж Польща», – додає Маліцький.
Наслідки затримки американської допомоги
Те, що в певний момент масштаб російських артилерійських обстрілів у сім разів перевищував українські обстріли, без сумніву, було спричинене браком озброєння і снарядів – каже директор Центру Східноєвропейських студій Варшавського університету.
«Українці боялися, що зброя за мить закінчиться. Отже це вплинуло.Російський поступ був результатом затримки достав американської зброї. Питання чи це запізнення з допомогою спричинило, що українська наступальна операція не принесла результатів», – розмірковує Маліцький.
Ганьбою називаєебним зволікання Конгресу щодо ухвалення рішення про постачання зброї в Україну Даніель Фрід. На його думку великі втрати на фронті це, в тому числі, вина американців.
Україна не приречена ані на успіх, ані на поразкуДаніель Фрід
«Це не фатально, бо ситуація покращилася, виглядає непогано, але треба було передбачити наслідки і краще було б якби та допомога була проголосована в січні, в листопаді. Сухопутний фронт зараз стабільний, атаки з боку Росії шкідливі для України, але повітряна оборона поліпшується і українські атаки проти Росії теж дуже ефективні, особливо проти окупантів в Криму. Російські втрати величезні і можна передбачати корисне розв'язання для України, потенціал є. Україна не приречена ані на успіх, ані на поразку. І ми американці, ми Захід маємо підтримувати Україну, бо можливість доброго розв'язання перед нами», – певен дипломат.
ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: Часів Яр: армія РФ захопила східну частину містаПеремир'я і мир
Ян Маліцький історик за фахом. Він каже, кожна війна закінчується перемирям, а потім миром. Так буде і цього разу у війні Росії з Україною, але питання на яких умовах.
«Єдина війна, яку ми знаємо і яка не закінчилася миром це радянсько-японська, постійно немає миру, але це раптом 60 років. З точки зору історії це не багато. Таким чином і ця війна закінчиться колись перемир’ям, а потім миром. Мирні переговори чи перемовини про перемир'я мусять мати свої добрі умови. Вони наступають тоді, коли або обидві сторони виснажені і розуміють, що мусять припинити, або котрась зі сторін програє. Зараз є так званий клінч, Україна не може розпочати жодних мирних переговорів, бо не може контролювати територію, бо інакше це б означало занепад держави, занепад суспільного духу», – каже професор.
Росія, це звучить смішно, не може зараз жадати перемир'я чи миру, оскільки це б означало землетрус в Кремлі і загроза для ПутінаЯн Маліцький
Ян Маліцький згадує про Японію після ІІ світової війни, яка була знищена атомною бомбою, але негайно отримала допомогу Америки і не мала сумнівів, що програла хоча була імперією, яка почала війну: «Це інша справа. Україна не почала війну, Україна є країною, яка зазнала нападу і не може погодитися на переговори, бо це б означало програш і відмова від 25-30% своїх територій.
Росія, це звучить смішно, не може в цю мить жадати перемир'я чи миру, оскільки це б означало землетрус в Кремлі і загроза для Путіна, бо недосягнуті його воєнні цілі – вигнання фашистського режиму з Києва і зайняття територій, які Росія вважає своїми».
Історик припускає, що апетити агресора дещо зменшилися, можливо, Росія вже не розраховують на захоплення Києва і Сходу до Одеси, погодилися з підтримкою Заходу і що так їй не вдасться повалити, на їхню думку, так званий «фашистський режим».
«Їм потрібне якесь обґрунтування. Цим обґрунтуванням буде або захоплення хоча б однієї області повністю, хоча б це було дуже небезпечно для України, або, наприклад, захоплення Харкова, бо якщо займуть Харків оголосять, що всього не досягнуто, але Харків це перша столиця УРСР, ну і велике місто, це була би передумова оголошення згортання так званої операції», – припускає Маліцький.
На думку експерта, добрими умовами для переговорів були б повернення всіх окупованих територій, або хоча б зайнятих після повномасштабного вторгнення. Утім сумнівається, що Захід хоче того ж.
Захід хоче врятувати Україну, але, на мою думку, не хоче драматичного розвалу РосіїЯн Маліцький
«Не видно бажання Заходу допровадити до вигнання Росії з України, оскільки є занепокоєння Заходу, що витіснення Росії з України означає поразку Росії, упадок і якась чергова третя революція. Захід цього боїться. Так, Захід хоче врятувати Україну, але, на мою думку, не хоче драматичного розвалу Росії з різних міркувань – боїться ще однієї революції, Путін є злочинцем, але невідомо який злочинець буде після нього, Росія має атомну зброю.
Також Захід бере до уваги, що в майбутньому Росія може буде по нашому боці у конфронтації з Китаєм. Америка вже не думає в цю мить про Україну і Росію. Америка думає про те, що колись дійде до війни з Китаєм і треба вже наперед думати про нових союзників. Знищена Росія з атомною зброєю загрожує Заходові, невідомо що станеться», – вважає Ян Маліцький.
ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: Парламентська асамблея ОБСЄ ухвалила резолюцію, яка визнала дії Росії геноцидом українців – ВРЕксперт вважає, якщо Захід не змінить думку щодо вигнання Росії повністю, якщо українській армії не вдасться витіснити російську, то добрі переговорні умови для України це було б повернення принаймні частини територій і тверді гарантії безпеки.
Тільки вступ до НАТО є гарантією безепки для УкраїниЯн Маліцький
«Це говорить громадянин Польщі, яка після Ялти втратила 51% своєї території, які залишилася в складі Литви, Білорусі, України, але сьогодні Польща в безпеці. Я як поляк скажу, ну так історично склалося, колись Річ Посполита мала мільйон кілометрів, а сьогодні має 317 тисяч кілометрів квадратних, так сталося. Але мирні умови це такі, де незалежно скільки ти втрачаєш, натомість отримуєш гарантії найбільших сил світу для своєї безпеки. Бо що означають меморандуми, то ми знаємо, підписано щось в Будапешті і що? Нічого це не означає. В сьогоднішній час тільки вступ до НАТО є гарантією безепки для України», – переконаний Ян Маліцький.
- Після повномасштабного вторгнення Росії в Україну збільшення військових бюджетів фіксують у цілому світі.
- За даними Стокгольмського інституту дослідження проблем миру (SIPRI), загалом у 2023 році країни світу витратили на військові цілі 2,443 трильйон доларів США.
- Видатки Польщі склали 31,6 мільярда доларів і стали 14-м найбільшим показником серед країн світу, йдеться в прес-релізі SIPRI.
- Торік військові витрати Польщі були на 75; вищими, ніж роком раніше і це є найшвидшим річним зростанням у всій Європі.
ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: Угорщина може «ефективно» блокувати переговори України з ЄС щодо вступу – Павел Коваль