Смерть російського генерал-лейтенанта Ігоря Кирилова від вибуху на Рязанському проспекті уже має кілька версій як щодо способу виконання, так і кілька про те, хто міг його вбити. Адже це був високопосадовий генерал російської верхівки, яка, за деякими даними російських оглядачів, і сама остерігалась цього військового.
Російська служба Радіо Свобода про все детальніше.
Вибух стався на Рязанському проспекті рано-вранці 17 грудня біля будинку, де жив Кирилов. Внаслідок вибуху загинули начальник військ радіаційного, хімічного та біологічного захисту (РХБЗ) ЗС Росії генерал-лейтенант Ігор Кирилов та його помічник. На фотографіях з місця події видно тіла, які лежать на землі біля входу до будинку. ТАРС називає ім'я загиблого помічника генерала – Ілля Полікарпов.
Згодом телеграм-канал Baza опублікував відео, як стверджується, з моменту вибуху. Він стався після того, як двоє людей – очевидно, Кирилов із помічником – вийшли з під'їзду.
В екстрених службах РІА «Новости» розповіли, що скло було вибито з першого по третій поверхи, пошкоджені і вхідні двері під'їзду.
За версією слідства, вибуховий пристрій було закладено у самокат, що стоїть поряд із під'їздом.
На місці працюють слідчі та криміналісти. Порушено кримінальну справу за статтею про теракт. Кримінальна справа також розслідується за статтями про вбивство та незаконний обіг зброї та боєприпасів.
Версія про операцію СБУ
За версією слідства, як стверджують джерела «Комерсанта», за вбивством стоять українські спецслужби – ГУР Міноборони чи СБУ. Офіційно про це не повідомлялося.
«Українська правда» та низка інших українських ЗМІ з посиланням на джерело у спецслужбах пишуть, що вибух, внаслідок якого загинув генерал, було організовано Службою безпеки України. «Кирилов був військовим злочинцем і абсолютно законною ціллю, оскільки наказував застосовувати заборонену хімічну зброю проти українських військових», – наводить «Українська правда» слова свого співрозмовника. Про вбивство Кирилова як операцію СБУ пишуть і агентства Reuters та AFP, також із посиланням на українські джерела.
Радник глави Офісу президента України Михайло Подоляк заявив, що Україна не використовує «методи терористичних форматів». «Рішення щодо того чи іншого генерала приймаються у нас на полі бою, а не десь там», – додав Подоляк, зазначивши, що, на його думку, до вбивства Кириллова призвели «внутрішні конфлікти, що накопичилися».
Офіційно в Києві загибель російського генерала наразі не коментували. З початку війни в Україні та Росії було здійснено низку замахів на відомих осіб, які підтримують війну, у тому числі з використанням вибухівки. Найбільш гучними стали вбивства дочки філософа Олександра Дугіна Дар'ї та провоєнного блогера Владлена Татарського.
ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: Вбивство «воєнкора» Татарського в Росії: підозрювану засудили до 27 років колоніїНакази Кирилова про застосування хімзброї
Напередодні Служба безпеки України заочно висунула підозри на адресу генерала Кирилова у скоєнні злочинів. За даними СБУ, він є відповідальним за застосування хімзброї проти українських військовослужбовців. Зокрема, за його наказом з початку повномасштабної війни зафіксовано близько п'яти тисяч випадків використання Росією хімічних боєприпасів, у тому числі бойових гранат «К-1», які мають отруйні речовини подразнюючої дії – CS і CN. Їх використання заборонено Конвенцією 1993 року про заборону розробки, виробництва, застосування хімічної зброї та її знищення.
ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: Від хлорпікрину до білого фосфору: як фіксують хімічну зброю Росії на фронті та чому світ лише зараз це помітивКирилов є під санкціями Великобританії у зв'язку з причетністю до використання хімічної зброї в Україні та поширення дезінформації. Раніше США та їхні союзники дійшли висновку, що Росія використала отруйну речовину хлорпікрин проти українських військових.
Хто такий генерал Кирилов
Кирилову було 54 роки. Він обіймав посаду начальника військ радіаційного, хімічного та біологічного захисту з травня 2017 року.
Державні ЗМІ писали, що Кирилов брав участь у створенні та постановці на озброєння російської вогнеметної системи ТОС-2 «Тосочка», здатної застосовувати, зокрема, термобаричні боєприпаси.
У травні 2022 року державне агентство ТАРС повідомило, що системи ТОС-2 використовуються у війні проти України та застосовувалися на харківському напрямку.
Генерал Кирилов також брав участь у заходах щодо боротьби з коронавірусною інфекцією та створення російської вакцини від COVID-19.
Кирилов також виступав зі звинуваченнями на адресу сирійської опозиції та країн Заходу у фабрикації доказів застосування військами Башара Асада хімічної зброї під час війни в Сирії, а також підтримував наратив про так звані біолабораторії, які, як стверджує російська влада, були створені США нібито для дослідів із розробки біологічної зброї.
Офіційний представник МЗС Росії Марія Захарова написала в телеграмі, що Кирилов багато років «системно викривав злочини англосаксів», у тому числі й «провокації у Солсбері та Еймсбері», тобто отруєння Сергія Скрипаля та його доньки Юлії, в якому Лондон звинувачує російських агентів.
Радіо Свобода публікувало розслідування нових лабораторій у Підмосков'ї, де, як вважають західні ЗМІ, Росія може створювати новітню біологічну зброю. Наприкінці січня 2024 року, як з'ясувало Радіо Свобода, на будівельному майданчику у 48-му ЦНДІ побував Сергій Шойгу, на той момент – міністр оборони РФ. Екскурсію будинками «науково-дослідного кластера» міністру провів особисто голова військ РХБЗ Ігор Кирилов.
ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: Що приховує секретна російська лабораторія, яка, ймовірно, розробляє біологічну зброю? ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: Підрив генерала РФ у Москві є спецоперацією СБУ – джерело ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: У Москві під час вибуху загинув начальник військ радіаційного, хімічного й біологічного захисту РФ