Рік тому Ізраїль розпочав одну з найбільш смертоносних та руйнівних бомбардувальних кампаній у сучасній історії в Секторі Гази. Це сталося через кілька годин після того, як угруповання «Хамас» (визнане терористичним у США та ЄС), що контролює Сектор Гази, здійснило безпрецедентний напад на Ізраїль, який став найкривавішим в історії цієї країни.
Намагання Ізраїлю знищити «Хамас», центи якого часто розміщені під житловими будинками та лікарнями, завдали величезної шкоди цивільному населенню та інфраструктурі палестинського анклаву, одного з найбільш густонаселених районів світу.
За даними міністерства охорони здоров'я, контрольованого «Хамасом», понад 41 000 палестинців загинули у Смузі Гази з 7 жовтня 2023 року. Більшість із них вважаються цивільними, серед яких значна кількість дітей, що становлять майже половину населення з двох мільйонів населення Сектори Гази.
Жертви
Верховний комісар ООН із прав людини Фолькер Тюрк у квітні заявив, що «кожні 10 хвилин у Газі гине або отримує поранення дитина». Діти, за його словами, «непропорційно платять найвищу ціну у цій війні». Вважається, що кількість загиблих може бути ще більшою.
За даними ООН, понад 10 000 тіл людей й досі перебувають під завалами житлових будинків у Газі.
За даними міністерства охорони здоров’я Палестини, яке контролює «Хамас», понад 700 палестинців, включаючи понад 150 дітей, також загинули на окупованому Західному березі річки Йордан.
Ізраїльські сили були звинувачені у незаконному застосуванні летальної сили під час обстрілів палестинців, включно з навмисними обстрілами тих, хто не становив очевидної загрози безпеці.
Ізраїль у свою чергу заявив, що внаслідок нападу «Хамасу» 7 жовтня 2023 року загинуло 1 139 людей, включаючи 685 ізраїльських цивільних та 71 іноземця. Ізраїль також повідомив, що під час наземного вторгнення до Сектора Гази, яке розпочалося через кілька тижнів після початку повітряних ударів, загинуло 346 його солдатів.
Під час багатосторонньої атаки «Хамасу» було взято в заручники 251 ізраїльтянина. Майже половина з них була звільнена: одних врятували, інших звільнив «Хамас». Наразі вважається, що понад 100 заручників досі перебувають у Секторі Гази, тоді як решта, ймовірно, загинули. Деякі з них загинули під час ізраїльських ударів. Ізраїль також стверджує, що у Смузі Гази було вбито 17 тисяч бойовиків «Хамас», що заперечує саме угруповання.
Поранені
За даними Всесвітньої організації охорони здоров'я (ВООЗ), внаслідок ізраїльських наземних та повітряних атак у Смузі Гази понад 95 000 палестинців зазнали поранень. Щонайменше чверть із них отримали поранення, які «змінюють життя», багато з них потребують ампутацій та значної реабілітації, зазначає ВООЗ.
Загиблі журналісти та працівники гуманітарних організацій
За даними Комітету захисту журналістів (CPJ), у Смузі Гази загинули щонайменше 116 журналістів та працівників ЗМІ. Щонайменше п’ятеро репортерів, за висновками медіа-наглядача із Нью-Йорк, були безпосередньо цілеспрямовано вбиті ізраїльськими силами. Він класифікував їхню загибель як вбивства. Це зробило війну Ізраїлю в Секторі Гази найсмертоноснішим збройним конфліктом для журналістів. Працівники гуманітарних організацій також гинули під час своєї роботи. За даними ООН, понад 250 працівників гуманітарної допомоги втратили життя під час збройного конфлікту.
Голод у Смузі Гази
Майже все населення Сектора Гази зіткнулося з голодом через катастрофічний брак їжі, згідно з класифікацією Міжнародної системи продовольчої безпеки. Human Rights Watch у грудні заявила, що Ізраїль використовував голодування палестинських цивільних як засіб ведення війни в Секторі Гази, що є воєнним злочином.
Внутрішньо переміщені палестинці
За оцінками ООН, до кінця 2023 року понад 85 відсотків мешканців Сектору Гази, або понад 1,9 мільйона людей, були вимушені покинути свої домівки в межах анклаву.
Знищення інфраструктури
За даними ООН, Ізраїль знищив понад половину всіх споруд у Секторі Гази. Ще 360 000 житлових одиниць були пошкоджені.
Супутникові знімки показують, що з початку конфлікту було зруйновано щонайменше 53 школи, повідомила міжнародна організація. Ізраїль заявив, що ціллю його атак була «терористична» інфраструктура у Секторі Гази, і звинуватив «Хамас» у використанні цивільних як живих щитів.
- 7 жовтня 2023 року угруповання «Хамас», визнаного терористичним у США та ЄС, вдарили балістичними ракетами по Ізраїлю, випустивши 2,5-5 тисяч ракет з території Гази.
- В цей бойовики «Хамасу» прорвали загородження на кордоні з Ізраїлем і напали на цивільних жителів прикордонних поселень.
- Сцени жорстокого насилля над безбройними людьми, жінками та дітьми, бойовики поширювали в інтренеті.
- За даними Ізраїлю бойовики «Хамасу» вбили понад 1200 людей, а ще майже 250 взяли у полон.
- У відповідь Ізраїль атакував Сектор Гази, завдавши ударів по 750 цілях (дані ЦАХАЛ) і за три дні витіснив бойовиків з підконтрольної території.
- Угруповання «Хамас» підтримує Іран і ліванська «Хезболла», яка є збройним формуванням і політичною партією. У США «Хезболла» визнана терористичною організацією, а у ЄС таким визнаїть тільки її збройне крило.