Через протести прем'єр Сербії пішов у відставку, а за ним піде і уряд? Що відбувається у Белграді?

Студенти Белградського університету беруть участь у 24-годинній блокаді великої транспортної розв'язки під час протесту в столиці Сербії 27 січня

Студенти Белградського університету беруть участь у 24-годинній блокаді великої транспортної розв'язки під час протесту в столиці Сербії 27 січня

Іва Мартинович

Відставка прем'єр-міністра Сербії Мілоша Вучевича може виявитися недостатньою для припинення студентських протестів, які спалахнули після загибелі 1 листопада 2024 року 15 людей внаслідок обвалу бетонного навісу на будівлі вокзалу в місті Нові-Сад. І це незважаючи на те, що відставка Вучевіча була однією із початкових вимог протестувальників. Чому ситуація залишається напруженою? Пояснюють аналітики

Спочатку після трагедії у місті Нові-Сад протестувальники закликали піти у відставку прем'єра Сербії Мілоша Вучевича і мера Нового Саду Мілана Джурича.

І ось, після майже трьох місяців протестів, 28 січня Вучевич подав у відставку, а за ним і Джурич.

Акція протесту у Белграді. Сербія. 19 січня 2025 року

Акція протесту у Белграді. Сербія. 19 січня 2025 року

Це сталося після того, як 27 січня президент Сербії Александр Вучич заявив, що всі вимоги студентів будуть виконані. Вучич, схоже, намагався розрядити ситуацію, бо кількість протестів збільшувалася по всій країні.

Уночі протестувальників підтримали фермери, які заблокували тракторами головні автошляхи Белграда.

Блокування руху протестувальниками та фермерами на одному із автошляхів Белграда. Сербія

Гнів через загибель людей переріс у більш широке невдоволення.

Протестувальники тепр заявляють, що вони не цікавляться політикою і не вважають відставки ключовим питанням. Натомість вони кажуть, що хочуть, щоб сербські інституції працювали як слід.

«Ми б хотіли жити в країні, де кожна установа просто виконує свою роботу незалежно, без корупції та зовнішнього тиску», – сказала в інтерв'ю Радіо Свобода студентка університету Яна Ломіч під час однієї із нічних блокад.

27 січня демонстранти у Белграді розпочали 24-годинну блокаду ключової транспортної розв’язки. Сербія

Опозиція підтримує студентів

Учасників протестів підтримує сербська опозиція.

29 січня парламент Сербії, нібито, має винести на голосування вотум довіри до уряду. Опозиція заявила, що це давня вимога і що вони підтримують позицію студентів.

Протестувальники вимагають покарати тих, хто вчиняє напади на студентів, які беруть участь в акціяї. Белград, Сербія.16 січня 2025 року.

Є чотири основні вимоги:

  • оприлюднення всіх документів, що стосуються реконструкції вокзалу в Новому Саді на тлі підозр про корупцію,
  • зняття звинувачень проти студентів, заарештованих під час перших акцій протестів,
  • висунення звинувачень проти осіб, які вчинили напад на студентів-протестувальників,
  • і збільшення на 20% державного фінансування державних університетів.

У грудні уряд схвалив 20% зростання бюджету на 2025 рік.

Вучич заявив, що всі документи, які стосуються реконструкції залізничного вокзалу у місті Нові-Сад, були оприлюднені. Він заявляв про це і раніше, але деякі протестувальники заперечують, що оприлюднили всі документи.

Президент Сербії Александр Вучич

«Ми завжди відкриті до будь-якої форми переговорів і співпраці, але ми не хочемо, щоб з нами грали в ігри, і зрозуміло, що це відбувається вже два місяці», – сказав Нікола Мутавджіч, студент юридичного факультету, який брав участь у 24-годинній блокаді руху в Белграді 27 січня.

Вучич також заявив, що звинувачення проти протестувальників будуть зняті і що проти 37 осіб порушено кримінальні справи за напади на студентів.

Проте, дося неясно, чи всі звинувачення будуть зняті, і чи всім ймовірним нападникам будуть пред'явлені звинувачення.

Протести у Белграді. Сербія. 27 січня 2025 року

Студентський рух не має лідерів

Також незрозуміло, що відбудеться в парламенті 29 січня і чи відбудеться взагалі. Вотум довіри, коли прем'єр-міністр вже подав у відставку, здається недоречним і навряд чи заспокоїть суспільний гнів.

«З відставкою прем'єр-міністра весь кабінет міністрів провалюється, так що практично весь уряд йде у відставку», – заявив Вучевіч 28 січня.

Уряд має зібратися на засідання ввечері 28 січня.

Згідно з конституцією Сербії, він виконуватиме свої обов'язки до 30 днів, поки новий уряд не буде затверджений парламентом.

Якщо цього не станеться, Вучич має оголосити нові парламентські вибори. Опозиційні партії закликали до формування тимчасового уряду, проти чого виступає правляча Сербська прогресивна партія Вучича.

ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: Сербія: студенти вийшли на акцію протесту в новорічну річ у Белграді
ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: Китай і Сербія посилюють співпрацю у питаннях екстрадиції. У чому тут загрози?
ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: Сербський урядовець всупереч пораді ЄС зустрівся з Путіним на саміті БРІКС