Росія і єменські хусити об'єднали свої сили проти Заходу. Іран теж із ними

Марш солідарності з населенням Гази в контрольованій хуситами столиці Сані. Ємен. 5 січня 2024

Кіан Шаріфі

Єменські повстанці-хусити вже більше року нападають на міжнародне судноплавство і обстрілюють військово-морські сили США в Червоному морі. Ракетні та дронові атаки хуситів порушили ключовий глобальний торговельний маршрут і спровокували США та Велику Британію на удари у відповідь. До чого тут Росія?

Американські ЗМІ повідомляють, що Росія допомагає хуситам обирати цілі – здебільшого це комерційні судна, що належать або експлуатуються західними компаніями, або судна, що прямують до Ізраїлю чи повертаються із нього.

Також єменських повстанців-хуситів підтримує Іран, зокрема шляхом обміну розвідданими.

Експерти кажуть, що Росія розширює свою співпрацю з хуситами, які визнані у США терористичною організацією. Мовляв, Москва може навіть постачати хуситам сучасне озброєння у відповідь на послаблення Вашингтоном обмежень на використання Україною зброї, що постачається США.

Затонулий біля берегів Ємену корабель внаслідок ракетного обстрілу хуситів, 7 березня 2024 року

«Це сигнал Сполученим Штатам, що Росія може зробити життя дуже болючим, якщо захоче, і це не дуже прихована погроза, яка може бути витлумачена як помста за допомогу Вашингтона Україні», – сказав Колін Кларк, директор з питань політики та досліджень нью-йоркської розвідувально-консалтингової компанії Soufan Group.

Ворог мого ворога

Хусити заявили, що їхні напади на західні та ізраїльські об'єкти в Червоному морі є відповіддю на війну, яку вже понад рік веде Ізраїль проти «Хамасу» і «Хезболли», обстрілюючи Газу і Ліван.

Ізраїль розпочав бойові дії у відповідь на напад «Хамас» 7 жовтня 2023 року. «Хамас» атакував Ізраїль зі Смуги Гази з повітря, а озброєні загони бойовиків прорвалися через загороджувальні лінії у прикордонні ізраїльські поселення, убивали цивільних у їхніх помешканнях, захоплювали заручників, а жорстокі сцени насилля транслювали в прямому ефірі, або знімали і поширювали в мережі Інтернет.

Єменські повстанці пообіцяли продовжувати свої атаки, які включають в себе прямі ракетні обстріли Ізраїлю і використання безпілотників, до тих пір, поки в палестинському анклаві не буде досягнуто припинення вогню.

Війна в Газі зіштовхнула Ізраїль з так званою віссю опору Ірану, розгалуженою мережею державних і недержавних гравців, до якої входять хусити, «Хамас», «Хезболла» і шиїтські формування Іраку та Сирії.

Кремль зацікавлений в тому, щоб мати друзів, які можуть випробувати нерви ворогів Москви
Руслан Сулейманов

Експерти кажуть, що підтримка Росією хуситів узгоджується із наративами Кремля про протистояння Заходу і посилення антизахідних збройних угруповань у всьому світі.

«Кремль зацікавлений в тому, щоб мати друзів, які можуть випробувати нерви ворогів Москви в Червоному морі або деінде на Близькому Сході», – сказав в інтерв'ю Current Time Руслан Сулейманов, науковець і експерт зі сходознавства.

Він додав, що Росія також хоче, щоб її вважали тією, хто підтримує будь-яку групу, яка «протистоїть Заходу».

Пожежа на борту нафтового танкера Sounion у Червоному морі після того, як 25 серпня його атакували хусити

Повідомлення американських ЗМІ та розвідувальні дані останніх місяців свідчать про те, що Росія надає хуситам розвідувальну інформацію, серед іншого і супутникові дані, які ті використовують для нападів на комерційні судна в Червоному морі.

З липня повідомлялося, що Кремль навіть збирався передати хуситам протикорабельні ракети, але Сполучені Штати і Саудівська Аравія, нібито, відговорили Росію від цього.

А що ж тепер, коли Україна б'є ATACMS?

Експерти кажуть, що ситуація може змінитися після того, як 17 листопада Вашингтон, як повідомляється, дозволив Україні використовувати тактичні ракетні комплекси великої дальності (ATACMS) армії США для нанесення ударів по території Росії.

Розгляд Росією питання про озброєння хуситів безпосередньо пов'язаний з тим, що Володимир Путін сприймає як ескалацію проти Росії з боку США
Кеннет Кацман

«Розгляд Росією питання про озброєння хуситів безпосередньо пов'язаний з тим, що [президент Росії] Володимир Путін сприймає як ескалацію проти Росії з боку США, які поступово послаблюють обмеження на використання Україною зброї, що постачається США», – сказав Кеннет Кацман, колишній старший аналітик з питань Близького Сходу в Конгресі США.

За повідомленнями, окрім перешкоджання судноплавству в Червоному морі, Росія використовує хуситів для вербування бойовиків з Ємену для участі у війні проти України.

Москва також забезпечує безпечний транзит російських кораблів через Червоне море.

Хусити встановили контроль над північним заходом Ємену і узбережжям Червоного моря після того, як у 2014 році в країні спалахнула руйнівна громадянська війна.

Корисна Росія

Експерти кажуть, що хусити виграють від розширення відносин з Росією.

Кларк з Soufan Group заявив, що російська розвідка допомагає хуситам більш точно атакувати західні судна в Червоному морі. За його словами, це також показує, що хусити не є «неконтрольованою бандою терористів».

Президент Росії Володимир Путін з Верховним лідером Ірану Аятолою Алі Хаменеї в Тегерані, листопаді 2017 року.

«Навпаки, вони є раціональним гравцем, дуже дієздатною організацією, яка стає ще більшим учасником на Близькому Сході і робить це за допомогою асиметричних заходів», – додав Кларк.

За даними американської розвідки, Іран є головним військовим прихильником хуситів, який постачає їм технології озброєння і компоненти ракет.

Експерти кажуть, що повстанці отримали б значну користь від російських ракетних технологій, які, за словами Кацмана, є «набагато точнішими і ефективнішими», ніж зброя, надана Тегераном.

Це може зменшити залежність угруповання від Ірану, союзника Росії.

«Російська зброя може навіть дозволити хуситам успішно атакувати військові кораблі США і коаліції, що може призвести до значної ескалації конфлікту в Червоному морі, якщо хусити дійсно атакують американський військовий корабель», – сказав Кацман.

Хуситські бійці в Ємені. Хусити підтримуються Іраном, який також і озброює їх

  • Хто такі хусити?

Наприкінці 1990-х сім’я Хуті на крайній півночі Ємену заснувала рух релігійного відродження зейдитської секти шиїтського ісламу, яка колись правила Єменом, але чия північна частина стала бідною та маргіналізованою. Оскільки тертя з урядом зростали, вони вели серію партизанських воєн з національною армією та короткий прикордонний конфлікт із сунітською Саудівською Аравією.

Хусити є частиною так званої «Вісі опору» – антиізраїльського та антизахідного альянсу регіональних збройних формувань («Хамас», «Хезболла» та хусити), яких підтримує Іран.

Гасло хуситів: «Смерть Америці, смерть Ізраїлю, прокляття євреям і перемога ісламу».

  • Війна в Ємені

Війна почалася наприкінці 2014 року, коли Сану захопили хусити. Стурбована зростанням впливу шиїтського Ірану вздовж свого кордону, Саудівська Аравія в березні 2015 року втрутилася на чолі підтримуваної Заходом коаліції на підтримку уряду, який є союзником Саудівської Аравії.

Хусити встановили контроль над значною частиною півночі та іншими великими населеними пунктами, тоді як міжнародно визнаний уряд базується в Адені.

  • Загрози

Хусити кажуть, що їхні атаки на судноплавні маршрути в Червоному морі є демонстрацією підтримки палестинців та «Хамасу», ісламістського угруповання, яке контролює Сектор Гази і веде війну проти Ізраїлю.

Напади хуситів порушили міжнародну торгівлю, змусивши міжнародне судноплавство здійснювати довгий маршрут навколо Південної Африки, що здорожує перевезення і сприяє глобальній інфляції.

США заявили, що Австралія, Бахрейн, Канада та Нідерланди підтримують операції проти хуситів, щоб відновити безпеку на ключовому торгівельному маршруті між Європою та Азією, який становить приблизно 15% світового судноплавства.

ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: Іран пригрозив встановити нові центрифуги для збагачення урану у відповідь на резолюцію МАГАТЕ