Останнім часом Росія ще більше посилила заходи фільтрації для українців в аеропорту «Шереметьєво», через який люди намагаються потрапити додому на окуповані території, щоб переважно вирішити майнові питання. Інформація про це все частіше зʼявляється в регіональних ЗМІ та активно обговорюється у соцмережах.
Російські служби в аеропорту забороняють українцям в'їзд або безстроково, або до кінця війни, повідомила днями Східна правозахисна група. За даними правозахисників, представники ФСБ під час фільтрації також повідомляють громадянам України, що їхнє житло вже конфісковано, тому причина відвідування окупованих територій відсутня.
Чи багато українців повертаються на окуповані території, щоб захистити своє житло? Чому Росія посилила фільтрацію громадян України в аеропорту «Шереметьєво»? В яких випадках жителям окупованих територій вдається повернутися додому, і наскільки ризиковано це робити? Про все це – в матеріалі проєкту Радіо Свобода «Новини Приазовʼя».
- Окупаційна влада продовжує відбирати нерухомість у жителів захоплених територій, які виїхали звідти, повідомив на початку вересня Центр національного спротиву. За даними підпілля, представники окупаційних структур здійснюють рейди у населених пунктах і визначають помешкання, які не переоформлені відповідно до російського законодавства. Таке майно визначають «безхазяйним» і можуть передати у власність окупаційної влади.
- Щоб підтвердити право власності і за можливості убезпечити своє житло, українці все частіше намагаються потрапити на окуповану територію.
- Маріупольське видання «0629» пише, що на початку літа цього року більшості українців, які пробували повернутися на окуповану територію, штампи із пожиттєвою забороною в’їзду або до закінчення війни ставили дуже рідко. Переважно людям просто відмовляли без будь-яких позначок у паспорті.
«Пожиттєва заборона»
Засновник Східної правозахисної групи Павло Лисянський розповів «Новинам Приазов’я», що крім аеропорту «Шереметьєво» інших шляхів для в'їзду до Росії, а потім – на окуповані території – немає.
Якщо раніше це було від 5 до 10 років – заборона, то зараз це вже пожиттєвоПавло Лисянський
«Вони фільтрують людей на предмет відношення до РФ, підтримки України у військовій агресії Росії. 80% людей, які хочуть поїхати на окуповані території, їм забороняють в’їзд пожиттєво. Якщо раніше це було від 5 до 10 років – заборона, то зараз це вже пожиттєво. Таким чином окупаційна адміністрація вирішує для себе питання знищення проукраїнськи налаштованого населення на окупованих територіях і заміщення їх своїми громадянами», – вважає він.
Перевірка українців російськими спецслужбами в аеропорту триває зазвичай від 15 годин, каже правозахисник. Не всі витримують цю процедуру.
«Може й добу тривати. Відповідно й умов ніяких немає. Навіть є повідомлення, що люди помирають в цих чергах. На жаль, ситуація дуже погана. Люди можуть спати на підлозі, стелити собі щось там і спати, тому що дуже довго потрібно чекати цю фільтрацію», – розповів він.
Лисянський каже, що йому відомо про смертельні випадки, які сталися з українцями в аеропорту «Шереметьєво».
«Нам відомо про 13-14 таких випадків. Це загалом були літні люди. Це нам відомо за повідомленням тих людей, які проходили фільтрацію. Викликають швидку, вона везе тіло в лікарню, потім в морг, потім зв'язується з родичами. Попереджають, що тіло буде зберігатися стільки-то часу. Якщо до цього часу не заберуть, то воно буде утилізовано. Тобто кремоване і все», – розповів правозахисник.
«Знущаються з пенсіонерів»
Депутат Херсонської обласної ради Сергій Хлань каже, що деякі жителі лівобережної Херсонщини також намагалися потрапити додому, щоб перереєструвати своє житло. Але їм так само відмовили у в'їзді.
«Доволі літні люди їхали на окуповану територію, вони не мали російського паспорта, але їхали з метою переоформити свою домівку, щоб зберегти її, як вони вважали. Але їх в «Шереметьєво» зупинили, не пустили, розвернули і сказали: «Ви сюди їдете для того, щоб отримувати російські пенсії». Тобто вони вважають, що здебільше за цим їдуть люди, а це якраз люди літнього віку, для них питання втрати майна стоїть дуже гостро. І саме цим і скористалися окупанти. Фактично вони почали знущатися з таких людей», – зазначив Хлань.
Пропускають на окуповані території, як правило, у випадках, коли мета в'їзду не пов'язана з переоформленням документів, каже депутат. Але спрогнозувати це теж неможливо.
«Це рулетка і тут важко казати про якусь закономірність. Одних пускають, інших не пускають без пояснення причин. Розвертають, звичайно, набагато більше. Я знаю про випадок, що пропускали, коли люди їхали на поховання. Знаю ще підприємця, який зміг повернутися на окуповану територію. Його затримували для проведення фільтрації, але згодом відпустили, і він на окупованій території зараз продовжує свою підприємницьку діяльність. Тобто є різні випадки», – додав Хлань.
Як розпоряджаються майном українців?
За словами херсонського депутата, перереєстрацію майна на окупованій частині Херсонщини вже формально завершили. Вже є випадки, коли окупаційна влада розпоряджається відібраним у законних власників житлом на власний розсуд, стверджує депутат.
«Є вже випадки, коли вони заселяють в це житло тих, хто прибуває з РФ у відрядження. Тому що є певний кадровий дефіцит на окупованих територіях – з вчителями, медиками, з іншими фахівцями. Тобто формально окупанти оголосили про те, що вже все «націоналізовано», скасовуються всі договори відповідно – вони не визнають жоден український договір. Це на початку окупації вони ще їх сприймали, як правоустановчий документ для того, щоб перереєструватися по російському законодавству. Зараз жоден український документ в окупації не сприймається», – каже Хлань.
З огляду на бойові дії і окупацію Росією частини південних територій України, редакція не може отримати офіційного підтвердження про деякі озвучені свідчення чи незалежно їх перевірити.
«Масового повернення немає»
- Представник парламентської тимчасової спеціальної комісії з захисту прав ВПО, народний депутат Максим Ткаченко у червні цього року повідомив, що майже 130 тисяч переселенців були змушені повернутися додому, в зону ведення бойових дій чи на окуповану територію. За словами депутата, причиною такої поведінки стали проблеми з житлом та працевлаштуванням. Втім, Ткаченко не уточнив, в який спосіб вдалося порахувати ці дані.
Директор Центру стратегічного розвитку територій із Мелітополя Андрій Орлов розповів «Новинам Приазов’я», що тенденція до повернення в окупацію справді є. Але вона не масова.
Приблизно 6% ВПО планують в найближчі пів року або рік точно повернутися на тимчасово окуповані територіїАндрій Орлов
«За нашими даними, даними опитувань, приблизно 6% ВПО планують в найближчі пів року або рік точно повернутися на тимчасово окуповані території. І це здебільшого люди похилого віку – 60-65 і старше. Люди середнього віку і молодь, вони на сьогодні вже достатньо непогано інтегрувалися в місця нового проживання, які вони обрали для себе. Вони або вчаться, або працюють, серед них дуже невеликий відсоток тих, хто бажає повертатися», – зауважив він.
Росія суттєво посилила фільтраційні заходи саме протягом останніх тижнів, каже експерт. Приводів для відмов наразі дуже багато. Серед таких – збільшення атак на Москву та передмістя, зокрема на інфраструктуру аеропорту.
«Це додаткова причина, з якої вони починають відмовляти. Спецслужби, перевіряючи гаджети людей, можуть знайти видалені пости з прапором України або повідомлення чи коментарі, повʼязані з певним політичним поглядом на Росію. Через це, скоріше за все, тобі відмовлять. Намагаються не пускати людей, які хоч якимось чином належать до певних національних меншин. Це також представники ЛГБТ, представники певних субкультур. Є певні навіть цитати з чатів, де людині пояснюють, що «Росія завжди була проти ЛГБТ та інших меншин», мається на увазі питання про внутрішню політику самої Росії щодо фільтрації всіх, хто на їхню думку, не підходить цій владі», – пояснив Орлов.
«Проплатити фільтрацію»
За словами Орлова, є випадки, коли люди проходили фільтрацію безпроблемно за гроші.
«Це все нагадує певний великий бізнес, до якого або опосередковано має відношення влада РФ і спецслужби, або це «кришується» усіма цими структурами. Якщо подивитися на ситуації в тих самих чатах, соцмережах, то можемо побачити велику кількість повідомлень, оголошень про те, як можна дістатися, з однієї точки Запорізької області до Європи, або в Москву, або у зворотному напрямку. Причому проплатити можна все, навіть фільтраційні заходи, і все буде гаразд. Якщо в тебе є така можливість, ти це можеш зробити», – зазначив він.
Росія не зацікавлена в тому, щоб жителі окупованих територій, які свого часу виїхали звідти, поверталися назад, вважає аналітик. Причина – питання лояльності людини до політики РФ та окупаційної влади.
«За два роки всі ті, хто хотів і був хоч якось лояльним, він вже заїхав на цю територію. Наразі, на їхню думку, заїжджають люди, які вже не мають такої лояльності, або вони є інфантильними з приводу тих чи інших політиків. Їм потрібні прихильники в першу чергу. Ті, хто хоче жити там, хто буде підтримувати максимально. Тому, на їхню думку, за два роки ця ситуація вже прояснилася і ті люди, хто був лояльний, вже повернулися. Інші всі – це непотріб, який там не потрібен, тому що їм необхідно максимально ці території освоїти та закріпити за особою», – впевнений Орлов.
«Відфільтровують молодь»
Депутат Маріупольської міської ради Олександр Лашин розповів, що частина жителів цього міста, як і в інших окупованих регіонах, також намагаються повернутися, щоб вирішити питання з житлом. Деякі його продають і повертаються на підконтрольну Україні територію або до Європи.
«Ставлять якісь строки до кінця 2024 року, щоб можна було щось зробити зі своїми житлом, тому люди їдуть до Маріуполя. Зараз єдиний шлях – це через «Шереметьєво». Я спілкувався з деякими маріупольцями, кажуть, що там просто скотські вимоги та умови. Можуть тримати по 12 годин, можуть тримати добу-дві без пояснень», – каже він.
За словами депутата, особливо часто відмовляють в поверненні в окупацію молоді. Так є випадки, коли батьків можуть пропустити, а дітей ні: «Трошки легше пенсіонерам, людям похилого віку, які їдуть в Маріуполь, до них дуже детально не придивляються. Складніше, це молоді росіяни до них з застереженням ставляться».
- У липні цього року на той час міністерка з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій, а зараз заступниця голови Офісу президента України Ірина Верещук закликала громадян України не відвідувати окуповані території, попри погрози окупантів забрати їхнє житло.