Прем’єр-міністр Польщі Дональд Туск розкритикував заяву міністра закордонних справ України Дмитра Кулеби, який згадав про операцію «Вісла» – таку заяву він зробив 30 серпня.
Як цитує Польське Агентство Преси, Туск заявив, що має «однозначно негативну оцінку того, що сказав український міністр». Він зазначив, що Україна матиме виправдати очікування Польщі з точки зору «не стільки поховання історії, скільки облаштування наших відносин на основі правди про цю історію».
«Я знаю, що ця правда не є чорно-білою, що з польського боку є лише ангели, а з українського – злочини, але тим більше важлива правда, ексгумація і достовірна оцінка того, що відбувалося під час і після Другої світової війни – це ті елементи, які необхідні для налагодження добрих польсько-українських відносин», – сказав голова польського уряду.
Туск також підтвердив слова міністра оборони Польщі Владислава Косіняка-Камиша, який в липні казав, що Україна не може бути прийнята до Європейського Союзу, поки Варшава і Київ не вирішать питання Волинської трагедії.
Читайте також: «Польща чекає від України символічного жесту» – колишній польський прем'єр Ян Белецький
«Україна не буде членом Європейського Союзу без згоди Польщі. Україна повинна відповідати стандартам, а вони різноманітні – це не лише питання кордону, торгівлі, правових та економічних стандартів. Це також питання, я б сказав, культурно-політичних стандартів», – додав він.
Раніше голова МЗС Дмитро Кулеба під час зустрічі з польським колегою Радославом Сікорським вказав на те, що вона відбувається в місті Ольштин, куди українське населення було переселено у 1947 році в ході операції «Вісла».
«Ви знаєте, що таке операція «Вісла», і знаєте, що всі ці українці були примусово виселені з українських територій, щоб жити, зокрема, в Ольштині… Але я не про це говорю. Якби ми сьогодні почали копатися в історії, то якість розмови була б зовсім іншою, і ми могли б дуже глибоко зануритися в історію і докоряти один одному за погані речі, які поляки робили українцям, а українці – полякам», – сказав він.
ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: У Варшаві понад 30 тисяч українців разом відзначили День Незалежності
У МЗС України згодом уточнили, що голова відомства не висловлював територіальних претензій до Польщі.
Президент Польщі Анджей Дуда, виступаючи в Києві на День незалежності України 24 серпня, визнав, що спільна історія України та Польщі містить «болючі сторінки». Водночас він закликав «будувати майбутнє, засноване на правді та щирому примиренні».
У грудні 2023 року прокурор Відділу комісії розслідування злочинів проти польського народу Інституту національної пам’яті (ІНП) у Жешуві закрив слідство у справі операції «Вісла», ствердивши, що «військова операція відбувалася гуманним чином» і мала «попереджувальний та охоронний характер».
Таке рішення обурило, як українських істориків, так і групу польських. Оскільки акцію «Вісла» (квітень-серпень 1947 року) називають комуністичним злочином проти людяності. Під час цієї примусової депортації було переселено майже 150 тисяч українців південно-східної Польщі.
Your browser doesn’t support HTML5