Високопоставлені чиновники з 40 країн, включаючи США, Китай та Індію, 5 серпня почали переговори в Саудівській Аравії, які, як сподіваються Київ і його союзники, приведуть до згоди щодо ключових принципів припинення війни Росії в Україні.
Дводенна зустріч є частиною дипломатичних зусиль України, щоб здобути підтримку за межами своїх основних західних прихильників, звертаючись до країн Глобального Півдня.
Однак незрозуміло, чи спрямовані переговори на створення спільної заяви.
ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: В Офісі президента України розповіли подробиці про саміт в Джидді«Прогнозую, що розмова буде непростою, але правда на нашому боці», – заявив голова Офісу президента України Андрій Єрмак в інтерв’ю, оприлюдненому напередодні. Єрмак очолює делегацію України в Джидді.
Заступник керівника Офісу президента України Ігор Жовква в інтерв’ю Радіо Свобода повідомив, що на саміті в Джидді буде розподілена відповідальність між країнами щодо співорганізації чи співлідерства у тому чи іншому пункті української формули миру.
«Є абсолютно припустимим, що країни Глобального Півдня не будуть брати участь в організації всіх 10 принципів української формули миру. Це абсолютно нормально. Тому одним із завдань саміту в Джидді буде розподіл відповідальності між країнами щодо співорганізації чи співлідерства у тому чи іншому пункті. Якщо Китай говорить про ядерну безпеку, то Китай абсолютно, наприклад, може бути співлідером у пункті №1 про ядерну безпеку. А якщо Бразилія переймається екологічними питаннями, вона спокійно може бути співлідером, співорганізатором у пункті №8. І це нормальна практика. Ми розуміємо різність позицій кожної країни», – сказав він.
ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: «Це не переговори щодо припинення війни». Чого очікують від Мирного форуму у Саудівській Аравії?30 липня видання The Wall Street Journal із посиланням на дипломатів, які брали участь в обговоренні, повідомило, що Саудівська Аравія збирається провести переговори між Заходом, Україною і ключовими країнами, що розвиваються, на початку серпня. Серед учасників – Індонезія, Єгипет, Мексика, Бразилія, Чилі й Замбія. Росія не запрошена.
За словами співрозмовників видання, зустріч потрібна для того, щоб Захід міг заручитися підтримкою великих країн, багато з яких дотримуються нейтралітету щодо війни Росії проти України.
Саудівська Аравія, за словами дипломатів, була обрана для проведення переговорів, зокрема, щоб переконати Китай, який підтримує тісні зв’язки з Москвою, взяти в них участь.
Як писало видання, українські й західні чиновники вважають, що спільні зусилля зможуть привести до мирного саміту наприкінці цього року, на якому лідери домовляться про загальні засади врегулювання конфлікту.
Ці принципи, за словами джерел, мають допомогти у проведенні переговорів між Росією й Україною на користь Києва.
ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: У Білому домі назвали головне завдання саміту щодо України у Саудівській Аравії