МЗС Молдови повідомило про хибні сигнали про мінування виборчих дільниць у країнах Заходу

У другому турі виборів президента Молдови беруть участь Мая Санду та Олександр Стояногло

МЗС Молдови повідомило про хибні сигнали про мінування на кількох виборчих дільницях у Німеччині та Великій Британії під час другого туру президентських виборів 3 листопада. У Кишиневі зазначили, що метою були дільниці у Франкфурті (ФРН), а також у Ліверпулі та Нортгемптоні (Велика Британія).

У повідомленні міністерства йдеться, що відповідні служби за кордоном знали про можливість таких сигналів, але правоохоронні органи Німеччини та Британії втрутилися відповідно до «протоколів тривожних ситуацій» і провели перевірки, встановивши, що тривоги були хибними.

Агентство Reuters раніше з посиланням на анонімне джерело в уряді Молдови передало, що Кишинів проінформував кілька країн ЄС про можливі спроби Росії зірвати голосування за кордоном. Джерело Reuters сказало, що мішенню Москви для зриву процесу голосування, в тому числі за допомогою хибних повідомлень про бомби, можуть стати дільниці в Італії, Франції, Німеччині, Іспанії, Канаді, Румунії, США та Великій Британії. «Мета полягає в тому, щоб перервати голосування під час евакуації та перевірки поліцією. Ми просимо застосовувати процедури та протоколи, які не переривають процес голосування», – дізналося агентство Reuters зі скриншоту листування.

Reuters зазначає, що посольство Росії у Вашингтоні поки не відповіло на надісланий електронним листом запит про коментар. Раніше Москва неодноразово заперечувала звинувачення у втручанні в справи Молдови.

Радник чинного президента Молдови з національної безпеки Станіслав Секрієру заявив у день другого туру виборів про масштабне втручання з боку Росії в процес голосування. «Це потенційна спроба спотворити результати виборів», – написав Секрієру в мережі X.

У молдовській поліції 3 листопада заявили, що правоохоронні органи мають підстави підозрювати організоване перевезення виборців як на території самої Молдови, так і за її межами. Зокрема, влада розслідує авіаперевезення молдован із Росії на виборчі дільниці в Білорусі, Азербайджані та Туреччині, передає молдовська служба Радіо Свобода.

Поліція поінформувала також про вимушену зупинку руху мостом між молдовськими містами Рибниця у сепаратистському регіоні Придністров'я та містом Резіна на цілком підконтрольній уряду території, в тому числі через перевірку підозрілої людини, а також дзвінок про мінування переправи.

Влада Молдови в другій половині дня 3 листопада також повідомила, що зафіксовано десятки випадків порушень, включно з організованим транспортуванням виборців на дільниці, незаконну агітацію, фотографування бюлетенів.

У ЦВК Молдови зазначили, що в день другого туру сайт виборчого органу зазнав кількох DDoS-кібератак, що сповільнило роботу програми реєстрації присутності на виборчих дільницях.

За пост глави держави в другому турі борються чинна проєвропейська президентка Мая Санду та Олександр Стояногло – колишній генеральний прокурор, якого підтримує проросійська Партія соціалістів.

ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: У другому турі виборів президента Молдови фіксують рекордну явку

Правоохоронці вжили заходів, щоб уникнути повторення того, що, за твердженням влади, було широкомасштабною схемою купівлі голосів, розгорнутою в першому турі олігархом Іланом Шором. Влада вказує, що Шора підтримує Москва, і сам він ховається в Росії від молдовського правосуддя. У квітні 2023 року суд у Кишиневі заочно засудив Шора до 15 років позбавлення волі за звинуваченням у шахрайстві та відмиванні грошей.

Мая Санду стверджує, що втручання вплинуло на результати виборів 20 жовтня. За її словами, Шор намагався купити голоси 300 тисяч людей – або понад 10% населення Молдови. У Кремлі відкинули будь-які звинувачення у втручанні у вибори. Партія «Шор» заборонена в Молдові на вимогу уряду, який звинуватив цю структуру та її політиків у спробах дестабілізації ситуації на користь Росії.

ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: У Молдові пройшли обшуки через ймовірний підкуп виборців напередодні другого туру