Виборці Молдови обиратимуть між проєвропейським президентом Маєю Санду та колишнім генеральним прокурором Олександром Стояногло, якого підтримує проросійська Соціалістична партія. Молдовська служба Радіо Свобода знайомить із кандидатами, їхніми кампаніями та суперечками, які ускладнюють їхні кар’єри.
У другому турі президентських виборів 3 листопада молдовські виборці обиратимуть між проєвропейським президентом Маєю Санду, яка перемогла в першому турі з 42 відсотками голосів, і колишнім генеральним прокурором Олександром Стояногло, який отримав 26 відсотків за підтримки проросійської Соціалістичної партії Молдови (ПСРМ).
Хоча посада президента технічно є церемоніальною у Молдові, особи, які обіймають цю посаду, часто мають значний політичний вплив.
Мая Санду: твердо в таборі ЄС
Випускниця Гарвардського університету та колишня співробітниця Світового банку Мая Санду стала першою жінкою-президентом Молдови з переконливою перемогою в 2020 році. Після перемоги з сильною проєвропейською програмою та обіцянками боротися з корупцією й реформувати судову систему Санду під час першого терміну мала займатися економікою, спустошеною пандемією коронавірусу, і зростанням геополітичної напруженості з Росією.
52-річна Санду вперше стала відомою в 2012 році як міністерка освіти країни. Після невдалого балотування на посаду президента в 2016 році вона ненадовго була прем'єр-міністром, коли її партія об'єдналася з ПСРМ.
Як президентка Санду відіграла важливу роль у тому, щоб Молдова стала кандидатом на вступ до Європейського Союзу в червні 2022 року, досягнення, яке стало особливо актуальним після повномасштабного вторгнення Росії в Україну кількома місяцями раніше.
Санду, яку дехто хвалив за чесність, також критикували за повільні темпи судової реформи та за те, що вона не змогла відродити економіку Молдови. У телевізійних президентських дебатах 27 жовтня Санду визнала, що обіцяна судова реформа, включно з боротьбою з корупцією та реформою Генеральної прокуратури, була повільною, і пообіцяла, що такі заходи будуть більш ефективними в майбутньому.
Протягом усього свого президентства Санду критикували прокремлівські політичні партії, які звинувачували її в розпалюванні конфлікту з Москвою. У грудні 2022 року її критикували за обмеження свободи слова після того, як її уряд призупинив дію ліцензій шести проросійських телеканалів за «поширення неправдивої інформації».
У своїй кампанії щодо переобрання Санду пообіцяла зберегти мир, поліпшити умови життя (Молдова є найбіднішою країною в Європі) і приєднатися до ЄС до 2030 року.
Після незначної перемоги на референдумі про членство в ЄС, який відбувся одночасно з першим туром президентських виборів 20 жовтня, Санду стверджувала, що Молдова стала об’єктом безпрецедентного шахрайства і що «злочинні групи» та «іноземні сили» намагалися купити 300 000 голосів. Однак вона не стала оскаржувати результати.
Поліція Молдови звинуватила олігарха-втікача Ілана Шора у відповідальності за схему купівлі голосів, а Санду критикувала – у тому числі свого суперника – за надання недостатніх доказів і за перебільшення кількості постраждалих молдаван. (Поліція заявила, що бенефіціарами схеми купівлі голосів були 138 000 осіб, а не 300 000).
Олександр Стояногло: важко передбачити
Попередній досвід Олександра Стояногло на посаді генерального прокурора Молдови з 2019 по 2021 рік мав значний вплив на курс його президентської кампанії: правосуддя. 57-річний чоловік пообіцяв: якщо він стане президентом, то забезпечить «тріумф закону над наклепом».
Як генерального прокурора Стояногло часто критикували за неспроможність боротися з корупцією на високому рівні. Зокрема його звинуватили в бездіяльності у справі Шора, причетного до зникнення з банків країни близько мільярда доларів.
Незважаючи на те, що він є найпопулярнішим кандидатом серед молдавської діаспори в Росії та підтримується прокремлівською ПСРМ, Стояногло каже, що не має політичних приналежностей і відкидає звинувачення в тому, що він «людина Москви». Він відкинув звинувачення в корупції, зловживанні службовим становищем і незаконному збагаченні, заявивши, що всі докази були сфабриковані адміністрацією Санду.
Проте Стояногло уникнув частини звинувачень, вигравши справу в Європейському суді з прав людини в Страсбурзі, пов’язану з його відстороненням від посади генерального прокурора.
У політичному плані Стояногло важко передбачити. Коли він був депутатом парламенту, то належав до проєвропейської коаліції. Незважаючи на це, він інколи займав проросійську позицію, наприклад, відмовляючись голосувати за резолюцію із засудженням злочинів комуністичної доби. Його реакція на війну проти України також була неоднозначною: він висловив «негативне ставлення», але прямо не засудив Росію за вторгнення.
Його підхід до прагнення Молдови приєднатися до Європейського Союзу також був обачним. У той час як Стояногло бойкотував референдум щодо конституції ЄС і критикував темпи та впровадження санкціонованих ЄС реформ, нещодавно він запропонував підписати разом із Санду спільну декларацію про підтримку європейського шляху Молдови.
Ця неоднозначність призвела до звинувачень у політичному опортунізмі та лицемірстві. Незважаючи на його типову антиєвропейську позицію, він також є громадянином Румунії (і, отже, ЄС), а його дочка, як повідомляється, працює в Європейському центральному банку.
Форум