У мемуарах Меркель виправдала гальмування вступу України до НАТО і розповіла про чорного лабрадора Путіна

Президент Росії Володимир Путін жестикулює поруч з президентом Франції Еммануелем Макроном і тодішньою канцлеркою Німеччини Ангелою Меркель після саміту в Нормандському форматі в Парижі, Франція, 10 грудня 2019 року

Колишня канцлерка Німеччини Ангела Меркель написала автобіографію «Свобода. Спогади 1954-2021», у якій виправдала своє рішення відмовитися від надання Україні майбутнього членства у НАТО на Бухарестському саміті у 2008 році, попри критику, що такий крок міг би запобігти вторгненню Росії в Україну.

У книзі Меркель розмірковує про те, як це рішення та інші, схвалені за 16 років її перебування на посаді, вплинули на розвиток подій, а також згадує про свої стосунки з новообраним президентом США Дональдом Трампом і президентом Росії Володимиром Путіним.

Книга «Свобода. Спогади 1954-2021» була презентована в Берліні 26 листопада, майже через три роки після того, як Меркель залишила посаду канцлерки Німеччини.

ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: «Варіння жаби» та план Трампа віддати Крим і Донбас»: що заважає примусити Путіна зупинити агресію проти України

Щодо Бухарестського саміту НАТО 2008 року, Меркель зазначила, що обіцянка про те, що Україна і Грузія з часом приєднаються до Альянсу, стала «бойовим закликом» для президента РФ Володимира Путіна, додавши, що пізніше він сказав їй: «Ви не будете канцлером вічно. А потім вони стануть членами НАТО. І я хочу цього не допустити».

У автобіографії зазначається, що шість років потому Путін розпочав окупацію й анексію українського Криму, а в лютому 2022 року – повномасштабне вторгнення в Україну, яке російський президент частково виправдав, посилаючись на прагнення Києва до членства у НАТО.

«Путін завжди остерігався, щоб до нього не ставилися погано, і не брав участі в іграх за владу», – йдеться в книзі.

Меркель пише про «схильність Путіна змушувати інших чекати» і згадує, як, попри на її страх перед собаками, він дозволив своєму чорному лабрадору бути в кімнаті під час зустрічі у 2007 році в Сочі.

«Ви можете вважати все це дитячим, гідним осуду, ви можете похитати головою. Але від цього Росія не зникла з карти. Росія з її ядерним арсеналом існує й залишається «незамінним геополітичним фактором», – зазначила ексканцлерка Німеччини.

ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: Україна на самітах НАТО: ретроспектива

Меркель також детально описала свій досвід спілкування з Трампом під час його першого президентського терміну, кажучи, що він «судив про все з погляду забудовника, яким був до приходу в політику».

Вона пише, що вони «розмовляли на двох різних рівнях» під час зустрічі в березні 2017 року в Білому домі. «Трамп – на емоційному рівні, я – на фактичному».

Вона додала, що Трамп, який 5 листопада став другий раз поспіль президентом США, не поділяє її переконання, що «співпраця може принести користь усім», а натомість вважає, що «всі країни конкурують між собою».

«Він не вірив, що процвітання всіх може бути збільшене через співпрацю», – пише вона про новообраного президента США, який «був захоплений політиками з автократичними і диктаторськими тенденціями».

Меркель виступить із презентацією своєї книги у Вашингтоні 2 грудня разом з експрезидентом США Бараком Обамою.

Автобіографія має 736 сторінок і буде доступна за ціною 43 євро. Видавці зазначають, що це книга не лише про політику, але й про особистий шлях Меркель, який охоплює понад 30 років активної політичної діяльності. Наразі українські видавництва не оголошували, що планують перекладати мемуари Меркель.

ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: Жах посеред Європи. Чи можна було запобігти цій війні?