Володимир Притула Сімферополь, 21 листопада 2007 (RadioSvoboda.Ua) – Президент України Віктор Ющенко підписав Указ про деякі заходи щодо розвитку гуманітарної сфери в АРК та Севастополі. Цей документ передбачає розширення мережі навчальних закладів усіх типів з українською мовою викладання, створення нових україномовних шкіл в Армянську і Феодосії, будівництво нових приміщень для таких шкіл в Ялті, Алушті і Севастополі. Згідно з указом, уряди України і Криму мають збільшити фінансування і підтримку гуманітарної сфери в автономії, насамперед, її україномовного компонента, хоча, не забуті і російсько- та кримськотатарськомовний. Тим не менш, президентський указ в Криму зустріли неоднозначно.
Пікет проти президентського указу про гуманітарну сферу в АРК, Сімферополь, 21 листопада 2007 р. |
(RadioSvoboda.Ua) |
«Чому ми маємо ставати іншим народом?! Ним ми ніколи не станемо, пане Ющенко! Займайтеся впровадженням української мови на історичних українських землях, а не на російських! Іде біда! Заберуть останнє – мову і культуру, і ми припинимо своє існування як народ!», – заявив один із учасників пікету.
Погрожують «новим Сєверодонецьком»
Схожі настрої панують і серед частини депутатів кримського парламенту. Член провладної фракції «Блок Віктора Януковича» Олег Слюсаренко висловив переконання, що згаданий президентський указ в Криму виконуватиметься на «нуль цілих, нуль десятих відсотка» і пригрозив «новим Сєверодонецьком».
Олег Слюсаренко: «Він не наш президент, він президент іншої частини України. Він неадекватний і веде Україну в глухий кут. Результатом усіх таких постанов буде новий з’їзд у Сєверодонецьку, рішення якого будуть адекватними, рівноцінними тій ситуації, яка сьогодні склалася в Україні».
Інший представник «Блоку Віктора Януковича», спікер кримського парламенту Анатолій Гриценко, коментуючи президентський указ, заявив, що в його необхідності не було потреби. Мовляв, проблем з вивченням мов у Криму немає: тут діє 600 шкіл, аж 7 із яких є україномовними.
(RadioSvoboda.Ua) |
Реакція лідера кримських комуністів Леоніда Грача була ще різкішою. Указ про розвиток гуманітарної сфери в АРК він назвав «наступом на конституційні основи кримської автономії, брутальним тиском на автономну республіку» і навіть «хрестовим походом в русофобському стилі».
Втім, однопартієць Леоніда Грача міністр освіти та науки Криму Валерій Лавров, розвіяв закиди свого політичного патрона, заявивши, що зрадів появі такого указу.
Валерій Лавров: «Всіляко підтримуватимемо його – для того, щоб освіта в автономії була пріоритетом. Коли Віктор Андрійович був у Криму – ми про це говорили, розповіли про ті больові точки, які треба вирішити. І я дуже радий, що це знайшло підтвердження у цьому указі».
Представник Президента України в Криму Володимир Хоменко в інтерв’ю Радіо Свобода підтвердив, що президентський указ вийшов саме на прохання кримської влади, зокрема, спікера Анатолія Гриценка і прем’єра Віктора Плакиди.
Володимир Хоменко: «Якщо ви уважно читали указ, то помітили, що одними із ініціаторів були і Верховна Рада, і Рада міністрів Криму. Я сьогодні мав розмову із Віктором Плакидою і думаю, що є всі підстави для того, щоб цей указ був виконаний».
На підтримку указу Президента України виступили також лідери Меджлісу кримськотатарського народу.
Матеріали до теми:
Російська «Програма повернення співвітчизників» не викликала ажіотажу серед російськомовних українців В Україні розпочалася акція «Велика листопадова книжкова революція» Чи потрібна українським школярам російська мова? МОВА ПРО "ЯЗЫК": Як різні політичні сили використовують мовне питання?