Про це повідомили Міністерство з питань надзвичайних ситуацій і «Укрзалізниця». Перед перетинанням кордону російські фахівці перевірили технічний стан потяга й вантажу. При цьому не було висловлено жодних зауважень, і вантаж був безперешкодно пропущений на територію Російської федерації. Тим часом Львівська залізниця спростовує заяви «Казахстанських залізниць» про те, що причиною аварії поїзда з фосфором у Буському районі Львівської області було неправильне проведення ремонту залізничного полотна незадовго до аварії.
Спеціальний вантажний потяг з жовтим фосфором, що прямує до Казахстану транзитом через Росію, у Ростовській області зустріли співробітники Міністерства з питань надзвичайних ситуацій Російської Федерації, які супроводжатимуть потяг до кордону з Казахстаном.
Перед перетинанням кордону російські фахівці перевірили технічний стан потяга й вантажу. При цьому не було висловлено жодних зауважень, і вантаж був безперешкодно пропущений на територію Російської федерації.
Спеціальний поїзд із жовтим фосфором 26 липня вирушив зі станції Красне у Львівській області в супроводі двох пожежних поїздів.
У п’ятницю ж у Львові віце-прем’єр Олександр Кузьмук оголосив, що ліквідацію «фосфорної аварії» на Львівщині завершили.
За його словами на п’ятничній позачерговій сесії Львівської облради, зібрали майже 100 тонн залишків фосфору і забруднених ґрунтів. На цій землі сіють траву.
Зрізали 2 тисячі кубічних метрів ґрунту. Цю територію засипали свіжою землею.
Водойми, які потрапили в зону ураження, обробили вапном.
У шпиталях області на лікуванні чи спостереженні перебувають понад 80 людей, у тому числі 11 дітей.
Головний санітарний лікар Львівської області Роман Павлів заявив, що провели 500 досліджень повітря й криничної води, і перевищень граничних норм шкідливих речовин у жодній пробі немає.
Однак мешканці уражених сіл вимагають провести незалежну експертизу повітря, води і ґрунту.
Згідно з повідомленням Львівської залізниці, Львівська залізниця дійсно проводила в першій половині дня 16 липня (день аварії) плановий ремонт на 13 кілометрі перегону «Красне-Ожидів».
Львівська залізниця заявляє, що ремонт проводився в повній відповідності з вимогами нормативних актів «Укрзалізниці».
Також Львівська залізниця вважає, що найбільш імовірною причиною аварії є незадовільний технічний стан вагонів і порушення умов завантаження небезпечної речовини.
У повідомлені також мовиться, що «Львівська залізниця подаватиме позов про відшкодування збитку, оскільки саме вона є постраждалою стороною».
Раніше Міністерство транспорту України заявило, що причиною аварії у Львівській області могли стати порушення при транспортуванні цистерн із фосфором.
Минулого понеділка в Буському районі Львiвської областi зiйшли з рейок 15 цистерн iз жовтим фосфором, які йшли транзитом через Україну з Казахстану до Польщі.
Шість із них спалахнули.
Протягом 10 днів фахівці МНС проводили рятувальні роботи на місці аварії.
В зоні ураження опинились 14 населених пунктів, де живуть 11 тисяч людей.
Матеріали до теми:
Хто керує залізницею? На Львівщині триває ліквідація наслідків техногенної аварії Жовтий фосфор поїде на історичну батьківщину? Тиждень після техногенної аварії На Львівщині тривають роботи з ліквідації «фосфорної» аварії Четверта доба боротьби із наслідками техногенної аварії на Львівщині
Прокуратура розглядає 4 версії техногенної аварії на Львівщині, однією з яких є втручання сторонніх осіб
Катастрофа на Львівщині: медичні аспекти
Чи завдала шкоди фосфорна аварія на Львівщині сусідній Волині?
Єврокомісія пропонує допомогу Україні у ліквідації наслідків аварії під Львовом
Людський аспект техногенної аварії на Львівщині
Другий день ліквідації техногенної аварії на Львівщині
Техногенні катастрофи і відповідальність влади (Прямий ефір)
Які можливі наслідки горіння цистерн з отруйним фосфором у результаті аварії на Львівщині? Інтерв’ю з колишнім міністром екології та природного середовища Сергієм Курикіним
Як слід транспортувати небезпечні речовини?
Летючий фосфор. Залізнична аварія на Львівщині