У нещодавньому звіті Центр аналізу загроз Microsoft заявив, що дві російські групи впливу «Storm-1679» та «Storm-1099» стоять за дезінформаційною кампанією, спрямованою не лише на дискредитацію Міжнародного олімпійського комітету, але й на розпалювання побоювань щодо безпеки напередодні Олімпіади у Парижі. Росія та її посольство у Франції заперечують будь-які схожі кампанії, але Москву вже давно пов'язують з фейковими новинами, особливо після того, як президент Росії Володимир Путін розпочав повномасштабне вторгнення в Україну в лютому 2022 року, намагаючись розмити межі своєї неспровокованої агресії.
Влітку 2023 року з'явився нібито документальний фільм «Олімпіада провалилася». У ньому згенерований штучним інтелектом голос голлівудського актора Тома Круза розповідав про провал підготовки до майбутньої Олімпіади у Парижі.
Цей контент став одним із перших і, можливо, найвлучніших залпів у багаторічній прокремлівській дезінформаційній кампанії, спрямованій проти Міжнародного олімпійського комітету (МОК) і Франції напередодні літніх Олімпійських ігор.
З того часу монітори фейкових новин виявляли потоки таких відео, текстових звітів та інших дезінформаційних матеріалів, значна частина яких нібито створена тими, кого Центр аналізу загроз Microsoft (MTAC) назвав «російськими суб'єктами впливу, що процвітають».
Майже весь цей контент потрапляє в соціальні мережі й з'являється на фальшивих вебсайтах, створених під виглядом легітимних новинних агентств.
Російське втручання в Олімпійські ігри також не є чимось новим. Російські хакери видавали себе за північнокорейських, щоб зірвати телетрансляцію під час церемонії відкриття Зимових Олімпійських ігор 2018 року в Пхьончхані, Південна Корея.
Російська група кібершпигунів під назвою «Tsar Team», також відома як «APT28» або «Fancy Bear», нібито зламала Всесвітнє антидопінгове агентство, викрала конфіденційні медичні дані спортсменів і оприлюднила деякі з них після Ігор 2016 року в Ріо-де-Жанейро.
Щоправда, цього разу ймовірні російські зусилля проти Олімпіади у Парижі виглядають більш зловмисними, пояснює Клінт Воттс, автор звіту MTAC.
«У минулому йшлося про підрив цілісності МОК. Тепер, я думаю, мова йде про підрив цілісності та проведення Ігор, щоб дійсно створити хаос або паніку в Парижі», – сказав Воттс в інтерв'ю Радіо Свобода.
У червневому ж звіті Mandiant, фірми з кібербезпеки, що належить Google, з «високою долею впевненості» прогнозується, що кібершпигунство, хактивізм і дезінформаційні кампанії, ймовірно, пов'язані з Росією, будуть спрямовані на Францію і Паризьку олімпіаду.
Аналітики кажуть, що, окрім олімпійської образи за недопуск своїх спортсменів, Росія може мати додаткову мотивацію для нападу на Францію, одного з найактивніших союзників України. Французькі чиновники скаржаться на те, що з минулого року вони перебувають під прицілом посиленої російської дезінформаційної кампанії.
«Ми були, я б сказав, атаковані», – сказав Крістоф Лемуан, виконуючий обов'язки речника Міністерства закордонних справ Франції, про російські дезінформаційні кампанії. «З минулого року спостерігається зростання, і ми знаємо, що з наближенням Олімпіади воно буде прискорюватися», – сказав Лемуан в інтерв'ю виданню Politico в червні.
Viginum, французький урядовий наглядовий орган з кібербезпеки, опублікував кілька звітів, в яких висвітлювалися зусилля Росії, спрямовані на те, щоб посіяти розбрат у Франції та інших країнах, починаючи з кінця 2023 року.
Стратегія «матрьошки»
«Цей спосіб дій, відомий у відкритих джерелах як «матрьошка» (рос. «матрешка»), діє щонайменше з вересня 2023 року. Він ґрунтується на публікації неправдивого контенту (повідомлень, графіті, мемів), який потім підлягає скоординованому поширенню у відповідях під публікаціями акаунтів ЗМІ у соцмережі X, особистостей та фактчекінгових осередків з понад 60 країн», – йдеться в одному зі звітів Vignium.
Фейковий фільм із нібито Томом Крузом «Олімпіада провалилася» був створений під маркою виробництва Netflix, включаючи корпоративний брендинг і логотип. Його просували за допомогою численних відеороликів на платформах соціальних медіа, в тому числі в акаунтах Telegram, які зазвичай просувають прокремлівські наративи, йдеться в звіті MTAC.
«Користувачам пропонувалося просканувати QR-код, який перескеровував їх на однойменний Telegram-канал, щоб подивитися фільм «Олімпіада провалилася» (Olympics Has Fallen), обігруючи назву американського бойовика «Падіння олімпу» (Olympus Has Fallen), що вийшов на екрани понад десять років тому», – йдеться у звіті MTAC.
Зі слів Воттса, попри всю свою витонченість, дезінформаційний фільм провалився.
«Як би вони не намагалися змусити різних людей, переважно через канали Telegram, подивитися його, він так і не став популярним з кількох причин. Те, що вони намагалися розмістити його як документальний фільм від Netflix, призвів до того, що через логотип стрімінгової платформи його легко видаляли, якщо він був розміщений на YouTube або будь-якому з каналів соціальних мереж, оскільки він порушував авторські права на торговельну марку. Тож з цього погляду вони припустилися певних помилок, – каже Воттс.
«Але з погляду використання генеративного штучного інтелекту, ми вперше побачили, як актор намагається зробити це там масштабно, в рамках цілого контенту».
Інші спроби фейкових новин були спрямовані не на МОК, а на Францію, і їхньою метою був страх, йдеться в останньому звіті Воттса.
У короткому відео, оформленому під брюссельський канал Euro News, неправдиво стверджувалося, що парижани, налякані загрозою тероризму, пов'язаного з Олімпіадою, поспішають купити страховку на майно, зазначається у звіті Воттса.
В іншому фальшивому ролику, який помилково приписують французькому телеканалу France24, стверджувалося, що майже чверть усіх придбаних олімпійських квитків були повернуті через побоювання тероризму.
Ще більш відвертою спробою відлякати глядачів стало неправдиве застереження ЦРУ для американців щодо поїздок до Парижа з посиланням на фальшиве попередження про «високий ризик» нападу, повідомила 19 червня телекомпанія CBS News. CBS заявив, що це відео з'явилося на «російських каналах, а потім потрапило на X і Facebook».
Відео є «вигадкою, не має жодного стосунку до ЦРУ і не відображає думки ЦРУ», – заявив представник ЦРУ в інтерв'ю CBS News.
Відлік часу до початку Олімпіади переходить до ботів
З початком відліку часу до Олімпійських ігор у Парижі MTAC передбачив «тактичний зсув у бік онлайн-ботів і автоматизованих акаунтів у соціальних мережах, оскільки пов'язані з Кремлем суб'єкти прагнуть ефективніше поширювати свої повідомлення».
Представники розвідок трьох країн нещодавно зафіксували російську кампанію впливу, в якій за допомогою штучного інтелекту було створено майже 1000 фейкових акаунтів або ботів на платформі соціальної мережі X.
Міністерство юстиції США заявило 9 липня, що російська державна мережа RT News розробила ботоферму, яку ФСБ використовувала, щоб «посіяти розбрат» у Сполучених Штатах та інших країнах.
Хоча такі зусилля можуть сповільнити поширення фейкових новин, зупинити його навряд чи вдасться. Однак, за словами Воттса, обізнаність громадськості може притупити це явище.
«Саме тому ми оприлюднили публічний звіт минулого місяця, – сказав він. «Це було зроблено для того, щоб люди знали: якщо ви бачите або чуєте щось, пов'язане з цими російськими акторами, знайте, що це може бути дезінформація, яка має на меті вас налякати».
Форум