Доступність посилання

ТОП новини

Як працює низка керованих Росією новинних сайтів Baltnews – розслідування


Сайти Baltnews, що працюють у трьох країнах Балтії з 2014 року, отримували вказівки щодо публікацій від співробітників російської мережі «Россия Сегодня» та фінансувались Росією. Про це йдеться у спільному розслідуванні естонського виданння Postimees, американського видання BuzzFeed News, латвійського центру розслідувальної журналістики Re:Baltica, литовського порталу 15min.lt і сербського видання, що спеціалізується на розслідувальній журналістиці, KRIK.

У розпорядженні Postimees є угоди, доповіді, звіти та інші документи, а також логи месенджера Skype, які демонструють, як кожен крок нібито незалежного і самостійного порталу Baltnews контролювався безпосередньо з Москви.

2 жовтня 2014 року на литовському порталі Delfi повідомили про відкриття новинного порталу Baltnews у Естонії,​ Литві та Латвії. Названі сайти мали бути спрямовані на російськомовну аудиторію цих країн. Представником Baltnews тоді у новині назвали громадянина Росії Олександра Корнілова. Він стверджував, що у кожної редакції трьох країн буде свій керівник і портал буде розважальним, а не політичним.

Спонсори «із Нідерландів»

Журналісти Postimees.ee повідомляють, що отримали листування у Skype Олександра Корнілова, члена координаційної ради російських співвітчизників в Естонії, та Євгена Левіка – останній був на посаді головного редактора Baltnews в Естонії.

«Наша офіційна позиція така: ми розвиваємо інтерактивний інформаційний проект спільно з іноземними інвесторами», – написав Левік Корнілову, очікуючи його схвалення.

Потім вони переписувались про те, як реагувати, якщо буде поставлене конкретне питання про інвесторів із Нідерландів.

«Якщо запитають, що за голландці – скажу, приватні особи, приватний комерційний проект. Умови конфіденційні. Я головний редактор і спілкуюся з їхнім представником в Естонії. Так?» – запитував Левік підтвердження у Корнілова.

«Так. Ти займаєшся тільки речами в межах своєї компетенції. Особи там не приватні, а інвестфонд, якщо бути точніше», – відповів Корнілов.

Євген Левік відмовився коментувати це в телефонній розмові з Postimees.

«Це справи чотирирічної давнини, я тоді був просто журналістом», – заявив він. Потім він сказав, щоб йому надіслали фрагменти статті, що його стосуються. Але свою адресу електронної пошти, на яку треба було відправити фрагменти, Левік не назвав.

Як пише Postimees, через кілька днів після матеріалу на сайті Delfi і цієї розмови Левіка і Корнілова домени Baltnews у всіх трьох країнах Балтії були перереєстровані з імені Корнілова на фірму Media Capital Holding B.V.

«Але ця фірма зовсім не є проектом бізнесменів із Нідерландів, а через дві підставні російські фірми належить «Росії Сьогодні». Остання є державним російським медіахолдингом, у який входить інформаційне агентство «РИА» і мережа порталів і радіостанцій «Спутник». Останній представлений в більш ніж 30 країнах по всьому світі і вважається одним із основних російських пропагандистських каналів, у деяких країнах його діяльність обмежена або навіть припинена», – пишуть у матеріалі Postimees.

Названа фірма Media Capital Holding заплатила MTÜ Altmedia, яку очолював Корнілов, 91 400 євро за запуск Baltnews. Про це свідчать документи, отримані виданням Postimees.

Згідно з угодою, укладеною паралельно російською і англійською мовами, фірма із Нідерландів виплачувала MTÜ Altmedia цю суму в п’яти частинах, щомісяця від 14 200 до 23 500 євро.

Олександр Корнілов відмовився давати коментарі з цього приводу Postimees, заявивши, що, оскільки Baltnews для нього «в минулому», ця тема йому більше не цікава.

Зв’язок Baltnews і «Россия Сегодня»

Невдовзі після запуску трьох сайтів Baltnews співробітник «Россия Сегодня» Олександр Связін, автор статей на різних сайтах видання Sputnik у Східній Європі та Центральній Азії, попросив Корнілова у листуванні у Skype, щоб той щотижня звітував про важливі події.

Postimees зазначає, що Олександр Связін був основною контактною особою Корнілова в російській штаб-квартирі холдингу «Россия Сегодня» і вказував, які теми мають публікуватись на сайті. Наводять і фрагменти їхнього листування.

«Олександре, потрібні анонси основних подій на 24–30 і вже терміново. Через годину буде пізно», – писав Связін Корнілову.

Іще один приклад: 18 грудня Связін написав: «У нас є завдання розмістити п’ять опитувань по Європі, зроблених європейською компанією на замовлення «Флагмана» (за даними журналістів, так кодували агентство «РИА-Новости» – ред.). Розміщувати треба в день по матеріалу, які повинні бути добротно прокоментовані експертами і т.д. Будьте на зв’язку, трохи пізніше скину матеріали».

Опубліковані дослідження громадської думки стосувалися відносин Євросоюзу та США і санкцій проти Росії. Перше вийшло під заголовком «Більшість європейців не вірить у незалежність ЄС при запровадженні антиросійських санкцій». У статті мовилось, що, на думку європейців, при запровадженні санкцій на ЄС тиснули США. А друга стаття із заголовком: «У Європі зростає невдоволення залежністю від США». І третя: «Понад третина європейців негативно налаштована щодо антиросійських санкцій».

У матеріалі наводять іще один приклад вказівки співробітника «Росії Сьогодні». В лютому Связін відправив Корнілову посилання на, знов таки, дослідження «РИА-Новости».

«Майже відразу це з’явилось там під заголовком: «Більшість американців не вважають поліцію гарантом безпеки». Причому твердження, винесене в заголовок, не було вірним, бо в перебігу дослідження американців запитували, кого або що вони вважають основним гарантом своєї безпеки. Поліцію назвали 46% респондентів, а 21% опитуваних назвали, наприклад, другу поправку до Конституції США, тобто право носити зброю. Оскільки просили назвати лише основного гаранта, не можна сказати, що інші 54% не довіряють поліції», – мовиться у матеріалі Postimees.

На питання Postimees Связін відповів, що він ніяк не пов’язаний ні з Baltnews, ні зі «Спутником». Коли йому показали скріншот із розмови у Skype, де видно його ім’я користувача і фотографію, Связін більше не відповів.

Які ще фірми фінансували Baltnews?

Договір Altmedia з Media Capital Holding на суму майже 100 000 євро тривав лише до кінця 2014 року: протягом запуску Baltnews і наступні два перші місяці. Як повідомляє Postimees, є документи, що свідчать, що з початку наступного року Altmedia стала платити зареєстрована на Кіпрі фірма Barsolina Ventures Ltd., а пізніше інша фірма SPN Media Solutions DOO Beograd, зареєстрована в Сербії.

Barsolina Ventures належить іншій зареєстрованій на середземноморському острові фірмі Largos World Ltd, а та в свою чергу – приватній особі Антреа Кунтупі. Далі сліди губляться.

Засноване і очолюване головним редактором литовського Baltnews Анатолієм Івановим MTÜ Eurasian Media Laboratory отримало від Barsolina Ventures протягом трьох років півмільйона євро, зокрема 163 200 євро в 2015 році і приблизно стільки ж, навіть трохи більше – в 2016-му. Як пояснення у звіті MTÜ значилися «послуги інтернет-порталу».

На питання журналіста, для чого саме призначалися гроші, Іванов роздратовано відповів відмовою: «Молодий чоловіче, ви мене, напевно, не почули. Я зайнятий, у мене в кабінеті люди».

Журналісти Postimees зауважують, що мають документи, де є мінімум один місячний звіт, представлений на ім’я Barsolina Ventures латвійським Baltnews. Саме на підставі таких звітів організаціям, які оперували Baltnews, щомісяця виплачувалися гроші. За даними латвійського комерційного реєстру, щорічний оборот Baltnews.lv становив 100 000 євро – але при цьому на сайті не було видно реклами, і платної цифрової підписки на сайті теж не було.

Латвійська служба контррозвідки повідомила, що, за її інформацією, тамтешній Baltnews фінансується з Росії, і для цього використовуються фірми, зареєстровані в третіх країнах. «За нашою інформацією, російські гроші стали основним джерелом доходу Baltnews.lv», – сказав заступник директора ДП Ерікс Цинкус.

Baltnews і українські «РИА-Новости». В чому зв’язок?

Сербська фірма SPN Media Soltuions, що теж фінансувала Baltnews, щорічно показувала дохід від продажів у розмірі близько 3,5 мільйона євро. При цьому всі гроші надходили від «діяльності в інших країнах». Згідно зі звітом за економічний рік, жодного працівника в фірмі не числиться. Однак українські судові документи показують, що та ж фірма таємно фінансувала діяльність української філії «РИА-Новости».

У травні цього року СБУ затримала головного редактора українського представництва «РИА-Новости» Кирила Вишинського і пред’явила йому звинувачення в державній зраді. Його звинувачують у тому, що він брав участь в інформаційній війні проти України на боці Росії і під його керівництвом місцева філія «РИА-Новости» опублікувала 16 статей, мета яких – «розкол суспільства, поширення бунтівних настроїв у суспільстві і розпалювання етнічної ворожнечі».

Причому у фінансуванні української філії «РИА-Новости» важливу роль відіграла SPN Media Solutions. Згідно з постановою про арешт майна з українського реєстру судових документів, СБУ виявила, що SPN Media Solutions щомісяця переказувала 53 000 євро посередницьким фірмам в Україні, які, в свою чергу, передавали гроші агентству «РИА-Новости». З керівниками SPN Media Solutions Тетяною Сніговою і Євгеном Жестянниковим Postimees зв’язатися не вдалося.

Повне розслідування - на сайті postimees.ee

.

ВИБІР ЧИТАЧІВ

XS
SM
MD
LG