Доступність посилання

ТОП новини

«Найближчий до Путіна з олігархів». Ілля Жегульов – про роль Абрамовича у переговорах України та Росії


Роман Абрамович та Володимир Путін. Росія, Сочі. 20 липня 2016 року
Роман Абрамович та Володимир Путін. Росія, Сочі. 20 липня 2016 року
Єгор Максимов

На переговорах Росії та України у Стамбулі 29 березня був присутній російський мільярдер Роман Абрамович, зазначали ЗМІ. До цього повідомлялося, що він займається неофіційними переговорами. Напередодні зустрічі у Стамбулі WSJ та Bellingcat повідомили, що у Абрамовича та двох членів української делегації після попереднього раунду переговорів у Польщі з’явилися ознаки хімічного отруєння. Джерело ВВС розповіло, що вже після першої поїздки Абрамовича до Києва, коли він опинився у Польщі, у нього з’явилися перші симптоми – боліла голова, зник зір, облазила шкіра. Абрамович нібито звернувся по допомогу до місцевої клініки. Разом із ним у цій поїздці був народний депутат України Рустем Умеров. Через кілька днів у обох симптоми минули. За словами джерела ВВС, постраждалі так і не дійшли висновку, хто саме міг організувати отруєння. Bellingcat з посиланням на експертів припускав, що учасників зустрічі хотіли залякати, а не завдати реальної шкоди їхньому здоров’ю. Офіс президента України та американська розвідка не підтвердили інформацію про отруєння. Докладніше про роль Романа Абрамовича у переговорному процесі в ефірі телеканалу «Настоящее время», створеному Радіо Свобода з участю «Голосу Америки», розповів Ілля Жегульов, бізнес-журналіст та автор книги «Хід царем» (російською – «Ход царем») про найближче коло Кремля.

Илья Жегулев – о роли Абрамовича в переговорах Украины и России
Будь ласка, зачекайте

No media source currently available

0:00 0:07:53 0:00

– Ви розумієте, навіщо взагалі це потрібно Абрамовичу?

– Так. Абрамович, я так розумію, справді вимушено втрутився, бо є дуже велике і сильне розуміння у людей навколо Юмашева. Абрамович входить до найближчого кола Юмашевих. Юмашев – це чоловік доньки Єльцина. Останнім часом вони, засновники «Єльцин-центру» та представники так званої сім’ї – останніми роками їх не видно і не чути. Принаймні того самого впливу, який був раніше, немає. Тим не менше, я впевнений, що вони в крайніх випадках намагаються якось втрутитися і до них є довіра та повага з боку президента. Можливо, він почувається трохи зобов’язаним, оскільки Юмашев зрештою зіграв ключову роль у його призначенні.

Для мене дивно, що він погодився в цьому брати участь, тому що інтересів та активів в Україні він не має

Путін так само непогано ставиться до Романа Абрамовича. Мабуть, з тих олігархів єльцинської доби він єдиний, хто досі є в оточенні Путіна. Він до нього має вхід, саме він свого часу передавав так звані «листи Березовського» [«покаянні листи» Бориса Березовського Путіну в 2013 році напередодні смерті]. У них є можливість спілкування. Абрамович, наскільки я розумію, не має такого шаленого мандражу, і він може людською мовою спілкуватися з президентом, на відміну від усіх членів російських делегацій, як я думаю. Принаймні тим, що ми бачили на Раді безпеки, тим, які обіймають офіційні посади, їм якось трошки ніяково стає під час зустрічі з президентом. У Абрамовича цього нема.

У нього справді є бажання зупинити війну, зупинити ці бойові дії. Тому це справді серйозна жертва. Для мене дивно, що він погодився в цьому брати участь, тому що інтересів та активів в Україні він не має, на відміну від того ж Михайла Фрідмана, у якого «Альфа-банк».

– Але Абрамович має багато активів у Великій Британії, які випаровуються. Наприклад, футбольний клуб.

Він таким чином, з одного боку, доводить, що він бере участь у переговорах за мир, а, з іншого боку, він доводить, що він з усіх олігархів справді найближчий

– Так, але вони випаровуються, незалежно від його участі у переговорах. Це не допомагає. Можливо, він сподівається, що опосередковано це допоможе. Але як він доведе, що брав участь не на російській стороні, а просто був у делегації? Він таким чином, з одного боку, доводить, що він бере участь у переговорах за мир, а, з іншого боку, він доводить, що він з усіх олігархів справді найближчий.

– А чи може Абрамович мати якісь політичні амбіції? Чи може його цікавити, наприклад, якась посада у керівництві Росії?

– Мені здається, це якраз основа довіри Путіна до нього, що він ніколи не мав жодних політичних амбіцій. Для Путіна це дуже важливо. Більше того, Абрамович навіть не має контрольної частки у великих активах. Він скрізь – портфельний інвестор. У нього, звичайно ж, є багато інтересів у Росії, проте Путін йому довіряє. Довіряє, тому що, по-перше, він практично як благодійник, на думку оточення того ж таки Путіна. Ще на початку 2000-х він вписувався в Чукотку, вкладав дуже багато грошей, коли був губернатором Чукотки. Потім він робив інші меценатські проєкти, і нічого за це не просив.

У нього є багато інтересів у Росії, проте Путін йому довіряє

Абрамович мав багато можливостей якось себе показати, розповісти, що він такий крутий меценат, як це робив той же Іванішвілі в Грузії: він [Іванішвілі] робив якісь проєкти, але всі розуміли, що коли він допомагає людям, це у тому числі пов’язано з політикою, тому що він це транслював, розповідав, який він гарний. Абрамович намагається робити максимально тихо та непомітно.

– Як вам здається, може його злякати чи змусити передумати брати участь у переговорах уся ця історія з отруєнням хімічною речовиною?

– Ви ж самі бачите, що вся ця історія з отруєнням була раніше, ніж його приїзд у Стамбул. Тобто він встиг отруїтися, встиг вилікуватись і після цього приїхав у Стамбул. Отже, тут відповідь зрозуміла: це його не зупинило. Більше того, якщо він раніше приїжджав якось таємно, я чув про те, що він бере участь у переговорах буквально з перших днів, але тепер його участь прямо явна. Він посилив своє значення та роль.

– Він вирішив виступити відкрито перед камерами саме тому, що журналісти оприлюднили його ім’я через отруєння, як думаєте?

– Не думаю. Мабуть, просто така ситуація, що там особливо не було куди подітися. Йому сказали: «Якщо ти береш участь, треба брати участь». Але я не маю відповіді на це запитання. Можливо, те саме отруєння далося взнаки, щоб він уже був реальним учасником переговорів. І реального учасника переговорів складніше в такий спосіб нівелювати.

Радник голови Офісу президента України Михайло Подоляк заявив 30 березня, що російський олігарх Роман Абрамович виступає «посередником» між делегаціями Росії та України на переговорах: «Він є вкрай ефективним посередником між делегаціями. Тобто він частково модерує процес із точки зору, аби не було якогось там непорозуміння «на вході». Тобто, коли сторони щось заявляють, а інша сторона це не так зрозуміла. Підкреслюю, з точки зору логістики переговорного процесу».

Крім того, представник делегації знову заперечив повідомлення про отруєння учасників переговорів, зокрема й Абрамовича.

Встановлюйте новий застосунок Радіо Свобода на смартфони та планшети Apple і Android.

ВИБІР ЧИТАЧІВ

XS
SM
MD
LG